هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

پكيج

گروه تأسیسات: با گران شدن حامل‌هاي انرژي استفاده از سيستم‌هايي كه بتواند هزينه‌هاي گاز و آب واحدهاي آپارتماني را تفكيك كند بيشتر احساس شد. به‌ويژه در آپارتمان‌هايي با واحدهاي زياد مردم به سيستم‌هايي همانند پكيج رو آوردند. البته رواج پكيج مورد استقبال همه كارشناسان تأسیسات ساختماني قرار نگرفت و هستند كارشناساني كه براي صرفه‌جويي در مصرف انرژي سيستم‌هاي مركزي را ابزار بهتري مي‌دانند. به‌این‌ترتیب گفته‌هاي اين كارشناسان در تناقض كامل با ادعاهاي توليدكنندگان و فروشندگان پكيج قرار می‌گیرد كه حتي مي‌گويند راندمان پكيج تا 90 درصد بالاتر از موتورخانه‌ها است. به هر روي ما قضاوت را بر عهده خواننده آگاه مي‌سپاريم كه با مقايسه اين دو گفته و در غياب نهادي موثق و مرجع براي تصميم‌گيري در كشوري كه ركورددار مصرف انرژي در جهان است به بهترين تصميم دست بزند.
در ادامه سلسله گزارش‌های پیام‌ساختمان تحت عنوان "کالای برتر" در این شماره نشریه، مشخصات و انواع پكيج را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
انواع پكيج ها
محمدحسين سليمان‌زاده از شركت «تاچي» در مورد تقسیم‌بندی پکیج ها گفت: در حالت كلي پكيج‌ها به فن دار و بدون‌فن تقسيم‌بندي مي‌شوند كه مي‌توانيم به آنها پكيج‌هاي داراي محفظه احتراق بسته و احتراق باز هم بگوييم. در مرحله بعد پكيج‌ها به دو دسته ديگر، پكيج‌هاي تك مبدله و پكيج‌هاي دو مبدله تقسيم مي‌شوند. با توجه به متراژ واحد پكيج‌ها عموماً به 24 كيلووات براي واحدهايي با زيربناي تا 130 متر و 28 كيلووات براي واحدهاي تا زيربناي 220 متر تقسيم‌بندي مي‌شوند.
وي ادامه داد: پكيج‌هاي 28 كيلوواتي محفظه احتراق بزرگ‌تر و پمپ قوي‌تري دارند و مي‌توانند براي محوطه‌هاي بزرگ‌تر جوابگو باشند.
ملاحظات خريداران
سليمان‌زاده به ملاحظاتي كه خريداران پكيج بايد در نظر داشته باشند، اشاره كرد و گفت: اولويت اول مربوط به مناطقي است كه املاح آب زياد است، در آنجا بايد حتماً از سختی گیرهای مغناطيسي و شيميايي استفاده كنند. بهتر است مصرف‌كنندگان در اين مناطق از دستگاه‌هاي دومبدله كه به همين منظور ساخته شده است و با اين شرايط سازگاري دارد، استفاده كنند.
وی ادامه داد: اگر پكيج‌ها در خارج از آپارتمان نصب شوند حتماً بايد از دستگاه‌هاي فن‌دار استفاده كنند. اگر هم از دستگاه‌هاي بدون فن استفاده شود نصاب بايد نكته‌هايي را رعايت كند كه به دليل نبود دانش معمولاً رعايت نمي‌شود و در عمل دستگاه نصب‌شده كارآيي خود را از دست مي‌دهد. ضمن اینکه در نظر گرفتن متراژ واحد براي نصب پكيج مهم است و مصرف‌كنندگان بايد توجه داشته باشند كه از پكيج هاي 28 كيلووات براي متراژهاي بالاي 130 متر استفاده كنند.
مصرف انرژي کمتر در پكيج
سليمان‌زاده به اتلاف انرژي كمتر پكيج اشاره كرد و گفت: پكيج نسبت به آب‌گرم‌كن‌هاي زميني و ديواري، نسبت به موتورخانه‌هاي مركزي و بخاري راندمان بسيار بالايي دارد به گونه‌اي كه مي‌توانيم بگوييم تا 90 درصد راندمان بالاتري دارد، البته پكيج‌هاي چگالشي را تا 99 درصد راندمان كاري دارند.
سليمان‌زاده در پاسخ به این سؤال که كارشناسان تأسيسات ساختماني گفته‌هاي متفاوتي در این زمینه دارند و حتي كميته تأسيسات سازمان نظام‌مهندسي استفاده از پكيج را در واحدهاي زير 60 متر ممنوع كرده است، گفت: موتورخانه‌ها از يك مشعل روشن و يك ديگ چدني و فولادي تشكيل شده‌اند، حال بگوييد آيا چدن رساناتر است يا مس كه در پكيج استفاده مي‌شود؟ پكيج اتلاف انرژي بسيار پاييني دارد و با موتورخانه اصلاً قابل‌مقایسه نيست. من فكر مي‌كنم اين تصميم در مورد واحدهاي زير 60 متر به دلايل ملاحظات ايمني مدنظر بوده است چرا که در بسياري از جاها نكات ايمني نصب رعايت نمي‌شود و منجر به صدمه ديدن ساكنان مي‌شود.
وي ادامه داد: اگر پكيج خارج از ساختمان قرار گيرد ايرادي از اين نظر نيست اما اگر داخل واحد باشد آن هم در متراژهاي كوچك حتماً بايد محفظه تأمين اكسيژن در آن تعبيه شود اما به دلايل مختلف از جمله ورود حشرات موذي يا گردوخاك و دريچه‌اي زائد آن را مي‌بندند كه همين عامل خطری براي ساكنان محسوب می‌شود.
صنعت جوان پكيج
سليمان‌زاده پكيج را محصول جدیدی در بازار ايران دانست و گفت: باوجود رواج پكيج بين مردم هنوز استفاده از آن جا نيفتاده است زیرا صنعت جواني است و مردم، حتي نصب‌كنندگان دانش استفاده و نصب آن را ندارند. وی ادامه داد: هرچقدر اطلاعات خانواده‌ها بيشتر شود بهتر مي‌توانند از پكيج و هر دستگاه ديگر استفاده كنند. هميشه گفته‌ام اطلاعات سرويس‌كاران ما از صفر تا 100 است و نصب پكيج توسط كسي كه اطلاعات كاملي ندارد ممكن است گاه مشكلاتي را براي خانواده‌ها به وجود آورد.
تفكيك هزينه‌ها مزيت اصلي پكيج
سید احمد محمدي از شركت «والا سرويس» رواج  استفاده از سيستم پكيج را به افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي نسبت داد و گفت: استفاده از پكيج هم از نظر هزينه انرژي صرف شده و هم در قيمت خود دستگاه بسيار به صرفه است. ضمن اينكه در موتورخانه امكان تفكيك هزينه‌ها وجود ندارد ،درحالی‌که پكيج چنين امكاني وجود دارد.
محمدي گفت: توليدكننده اوليه يا به عبارتي مخترع پکیج ايتاليايي بود و هم‌اكنون در كشورهاي انگلستان، آلمان و تركيه و هر جای ديگري كه هزينه سوخت بالا باشد از اين كالا استفاده مي‌كنند. وي ادامه داد: مزيت اساسي پكيج امكان تفكيك هزينه‌هاي برق و گاز آن است ولي در سيستم موتورخانه‌اي شخص اگر یک سال هم در منزل حاضر نبود بايد هزينه‌هاي گاز مربوط به خود را پرداخت كند.
محمدي به معايب سيستم پكيج هم اشاره كرد و گفت: در نصب پكيج بايد به مسائل ايمني آن توجه كرد كه گاه به دليل نبود مهارت و دانش بسياري از سرويس‌كاران و مردم اين مسائل ناديده گرفته مي‌شوند. البته نظام‌مهندسی نظارت جدي‌تري را آغاز كرده و شركت‌ها نمي‌توانند به اين اصول بي‌اعتنايي كنند.
  وي از بي‌اطلاعي فروشندگان پكيج نيز گلايه كرد و گفت: براي فروش پكيج بايد بدانيد كه خريدار چه نيازي دارد مثلاً متراژ خانه او چقدر است، فاصله حمام تا پكيج چقدر است و چند متر لوله خواهد برد. اگر اين ملاحظات ديده شود مشكلي هم به وجود نخواهد آمد.
مزايای پكيج
محمدي ضمن گلايه از فرهنگ استفاده خانواده‌ها از انرژي گفت: اگر اين كالا به‌درستی نصب و استفاده شود 30 تا 35 درصد كاهش انرژي دارد. همچنين با استفاده از پكيج، هزينه‌هاي گاز و آب هر واحد از يكديگر تفكيك مي‌شود . در دسترس بودن مزيت ديگر پكيج است و اگر سرويس‌كاري بخواهد آن را تعمير كند، نيازي نيست كه آب گرم همه ساختمان یک‌باره قطع شود درصورتی‌که سرويس موتورخانه همه ساختمان را درگير خواهد كرد.
قيمت‌ها
محمدي در مورد ملزومات فني كه بايد مورد توجه سازندگان پكيج باشد، گفت: كل ساختار پكيج‌ها از ايران رادياتور تا بوش ساختار يكساني دارند و تنها تفاوت آنها در كيفيت قطعاتي است كه استفاده مي‌كنند. وي افزود: نخستين موضوعي كه مصرف‌کنندگان بايد توجه داشته باشند بي‌صدا بودن دستگاه است كه متأسفانه اكثر محصولات ايراني از چنين مزيتي بي‌بهره‌اند.
محمدي ضمن انتقاد به گران بودن اين كالا در بازار گفت: ارزان‌ترين قيمت بازار ايران 1 ميليون و 500 هزار تومان است درصورتی‌که اين كالا را با 700 تا 800 هزار تومان هم می‌شود فروخت. گران‌ترین برند كه يك برند خارجي است 2 ميليون و 300 هزار تومان قیمت دارد ولي هم دستگاه خوبي است و هم به آن گمرك تعلق می‌گیرد و گران بودن آن به اين واسطه است.
محمدي افزود: متأسفانه در قياس با هزينه‌هايي كه پرداخت مي‌شود خدمات پس از فروش مناسبي در اختيار خريداران قرار نمي‌گيرد.