قدر آب را نمي‌دانيم

شمار نشریه : 164

 

گروه تاسيسات: افزایش بی‌سابقه گرمای هوا در اکثر شهرهای ایران و تهران در هفته‌های اخیر باعث ایجاد شرایط ویژه‌ای در آبرسانی به شهروندان شده است تا جایی که در هفته اخیر شرکت آب و فاضلاب استان تهران در 2 مرحله اطلاعیه‌هایی را در مورد جلوگیری از مصرف غیرضروری آب صادر کرد. اما اين تمام ماجرا نبود؛ قطع ناگهاني آب در برخي از مناطق شمال و شمال شرق تهران در اوايل مردادماه واكنش‌هاي متفاوتي به دنبال داشت. این قطعی‌ها در برخی مناطق همراه با کاهش شدید فشار آب بوده و از یک ساعت تا 12 ساعت به طول انجامیده است. این در حالی بود که قبلاً مسوولان آبفای پایتخت هرگونه سهمیه‌بندی آب را تكذيب کرده بودند. با اين پيش زمينه و با هدف اطلاع رساني بيشتر با معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران به گفتگو نشستيم.

علیرضا نوذری‌پور در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: افزایش ناگهاني دمای هوای تهران باعث شکسته ‌شدن رکورد مصرف آب در پايتخت شده است. ما تاكنون 3 ميليون و 420 هزار ليتر مصرف آب در يك روز نداشتيم. اتفاقي كه در سوم مرداد ماه شاهد بوديم، در 50 سال اخير بي‌سابقه بود. با اين حال آبفا هيچ نقشي در قطعي آب شهروندان تهراني نداشته است بلكه مشكل اصلي مربوط به كاهش فشار مخازن ذخيره آب بود.

وي ادامه داد: ما حدود 8 مخزن ذخيره آب داريم كه هر كدام يك زون مخصوص به خود را دارند و يك سري ساختمان‌ها و نهادها زير مجموعه آن هستند. هنگاهي كه مصرف هر كدام از زون‌ها بالا برود با افت فشار مواجه مي‌شويم. اين موضوع از دست مسئولان آبفا خارج است و اين تصور كه قطعي آب برخي مناطق با برنامه‌ريزي قبلي بوده، درست نيست.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفاي تهران تصريح كرد: هر يك درجه افزايش دما، 150 هزار متر مكعب ميزان مصرف آب را افزايش مي‌دهد. اين در حالي است كه پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي در خصوص ميزان دماي هواي تهران درست نبود، بنابراين مردم آمادگي مواجهه با چنين جوي را نداشتند.

نوذري‌پور با بيان اينكه مصرف آب نسبت مستقيمي با افزايش دماي هوا دارد، گفت: اين موضوع در طول روزهاي سال قابل تشخيص است و آبفا مستندات لازم را در اختيار دارد. مسئله بعدي استمرار افزايش دماي هوا است، ما در تابستان گذشته به ندرت تا 40 درجه افزايش دماي هوا داشتيم در حالي كه اين ميزان در سال جاري 12 روز متوالي ادامه داشت.

وي ادامه داد: افت فشار آب با افزايش درجه حرارت هوا ارتباط مستقيم دارد، به اين صورت كه در ساختمان‌هاي بالاي 5 طبقه كه از شيوه پمپاژ آب استفاده مي‌كنند به علت افزايش مصرف طبقات پايين با افت فشار آب مواجه خواهند شد. البته در حالت عادي افت فشار در ساختمان‌هاي تا پنج طبقه وجود ندارد ولي وقتي مصرف زياد باشد سرعت آب در لوله‌ها افزايش مي‌يابد و افزايش سرعت باعث تخليه سريع مخزن شده و طبقات بالا با افت فشار آب مواجه مي‌شوند.

نوذري‌پور گفت: هر منطقه از تهران يك مخزن و يك شبكه توزيع دارد، اين شبكه به گونه‌اي طراحي شده كه فشار آب تا چهار طبقه به طور مستقيم قابل تامين است ولي در طبقات بالاي 5 طبقه لزوماً بايد ساختمان‌ها به مخازن و پمپ آب مجهز باشند در غير اين صورت با كاهش فشار آب مواجه خواهند شد.

وي تصريح كرد: آب تهران از تصفيه‌خانه‌ها به صورت يكنواخت به مخازن مختلف تزريق و از آنجا بين مردم توزيع مي‌شود، ضمن اينكه دوري يا نزديكي به مخازن آب در ميزان فشار آب هيچ تاثيري ندارد. در تهران 8 پله پمپاژ آب وجود دارد و هر پلكان حدود 100 متر است كه آب را تا ارتفاع 1800 متر پوشش مي‌دهد.

به اعتقاد اين مقام مسئول، تجهيزات آبرساني به طور مرتب تحت نظارت و نگهداري هستند، بنابراين مشكلي از اين بابت خطوط آبرساني را تهديد نمي‌كند. از طرف ديگر، در تهران دوميليون مترمكعب مخزن آب وجود دارد بنابراين براي ذخيره‌سازي آب مشكلي نداريم بلكه مهمترين مسئله چگونگي مصرف شهروندان است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفاي تهران با اشاره به افزايش سرانه مصرف آب توسط مردم، گفت: وقتي در كشورهاي پيشرفته مردم در شبانه روز 125 ليتر آب مصرف مي‌كنند، چرا ما در كشور به اين ميزان نرسيم؟ ايران كشوري نيمه خشك است و ميزان بارندگي در آن به مراتب كمتر از كشورهاي پيشرفته است بنابراين در بسياري از مناطق با كم آبی مواجه هستيم.

نوذري‌پور خاطرنشان كرد: براي مقابله با بحران كم آبي در كشور بايد سيستم‌هاي تاسيساتي و آبرساني منازل اصلاح شود. موضوع بعدي استفاده از تجهيزات كاهنده و ديگري اصلاح فرهنگ مصرف است. در حال حاضر ارزش اقتصادي آب در كشور پايين است، وقتي محصولي در بازار 100 تومان خرج داشته باشد و به شما 250 تومان بدهند، طبيعي است كه در استفاده از آن كمتر دقت مي‌شود. آبفا يك سوم قيمت تمام شده آب را به مردم مي‌فروشد و مردم هم براي اين ماده حياتي ارزش قائل نيستند و انگيزه‌اي براي صرفه‌جويي ندارند.