پيشتازي انرژي‌هاي پاك

شمار نشریه : 164


گروه تاسيسات: نفت و گاز اگرچه بيش از يك قرن بر اقتصاد جهان سيطره دارند و چرخ‌هاي صنعتي از اين طريق به حركت در مي‌آيد، اما قرار نيست در تمام شريان‌هاي اقتصادي و صنعتي جريان داشته باشند زيرا به اندازه كافي براي مردم و طبيعت مشكل‌ساز شده‌اند. بنابراين وقت آن فرارسيده كه جاي خود را به انرژي‌هاي پاك و تجديدپذير بدهند. اجراي اين استراتژي در چند سال اخير در اغلب كشورها شتاب بيشتري گرفته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2016 جای گاز را که پس از زغال سنگ دومین منبع تولید برق در جهان است، خواهند گرفت. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی درباره «چشم‌اندازهای میان‌مدت انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان» آمده است: تولید برق با استفاده از نیروی آب، باد، خورشید و دیگر منابع انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2016 از میزان برقی که با گاز تولید می‌شود فراتر خواهد رفت و دو برابر میزان برقی خواهد شد که از انرژی هسته‌ای در جهان تولید می‌شود. آژانس بین‌المللی انرژی که اعضای آن را کشورهای توسعه یافته تشکیل می‌دهند، در گزارش خود تصریح کرد: جهان در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر طي پنج سال آینده رشد 40 درصدی را تجربه خواهد کرد و در سال 2018، انرژی‌های تجدیدپذیر 25 درصد از تولید برق جهان را به خود اختصاص خواهند داد، در حالی که این رقم در سال 2011 به میزان 20 درصد و در سال 2006 معادل 19 درصد بود. بنا بر اعلام آژانس بین المللی انرژی از سال 2016 میزان تولید برق با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان سالانه 6 هزار تراوات ساعت خواهد بود. طبق اين گزارش، رشد بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان بیشتر با افزایش استفاده از انرژی باد و خورشید تحقق خواهد یافت.

گرمايش و سوخت پاك

«ماریا وان در هوون»، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در این گزارش تاکید کرد: رشد بخش انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان برای سامانه انرژی بین‌المللی که لازم است هر چه بیشتر پاک و متنوع باشد، خبر بسیار خوبی است اما این مسئله نباید دولت‌های جهان به ویژه اعضای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی را اغوا کند. همچنين اگر در زمینه تولید برق در جهان، معیارهای زیست محیطی تقویت می‌شود، نباید از دو بخش دیگر مصرف انرژی در جهان یعنی گرمایش و سوخت که هنوز انرژی‌های پاک در آن جایگاه مناسبی ندارند، غافل بمانیم. در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: در حالی که گرمایش در جهان مهم‌ترین قسمت مصرف جهانی انرژی را به خود اختصاص می‌دهد اما در این بخش هنوز به انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر توجه چندانی نشده است. بنابراین لازم است در این بخش و همچنین در بخش تولید سوخت، بیش از پیش به انرژی‌های تجدیدپذیر توجه كنيم. طبق این گزارش، سوخت‌های زیستی احتمالاً از 09/3 درصد تقاضای جهانی نفت در سال 2018 فراتر نخواهد رفت. این در حالیست که مصرف این نوع سوخت در فاصله سال‌های 2006 تا 2012 از 5/1 درصد به 4/3 درصد افزایش پیدا کرد. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش خود از اینکه برخی کشورها از جمله بلغارستان، جمهوری چک و اسپانیا حمایت‌های خود را از تولید و مصرف انرژی‌های تجدیدپذير کاهش داده‌اند، ابراز تاسف کرده است. در مقابل از برنامه جدید دولت آمریکا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی حمایت کرده و آن را هدفی دانسته است که فراتر از یک دوره ریاست جمهوری محقق خواهد شد. آژانس بین المللی انرژی در این گزارش از کشورهای دیگر نیز خواسته مراقبت از محيط زيست و خطرات تغییر آب و هوايي مناطق را جدی بگیرند.