مراقب گاز باشيم

شمار نشریه : 164

گروه تاسيسات: با اتمام فصل سرما و آغاز روزهاي گرم سال، لوازم گرمايشي جاي خود را به سيستم‌هاي سرمايشي مي‌دهند. ولي گاز همچنان در ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اجاق‌ها، آبگرمكن‌ها و كولرهاي گازي تجهيزات ثابت و هميشگي خانه محسوب مي‌شوند. بنابراين نبايد در غياب بخاري گازي توجه به نكات ايمني استفاده از لوازم گازسوز كم‌رنگ شود. انتشار بوي گاز هميشه مي‌تواند هشداري باشد تا خطر را دريابيم و براي مقابله با آن اقدام كنيم. بنابراين در صورت نشت گاز و يا استشمام بوي آن، بايد از روشن كردن كبريت، فندك و همچنين روشن و يا خاموش كردن وسايل برقي، خودداري شود. در اين گونه موارد فوراً شير اصلي گاز را ببنديد و افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج كنيد. بلافاصله در و پنجره را باز نموده و با تكان دادن حوله پنبه‌اي مرطوب جريان خروج هواي آلوده به گاز را تسريع كنيد. چنانچه محل آلوده به گاز تاريك باشد، براي روشنايي محل از چراغ قوه كه در خارج از فضاي آلوده به گاز روشن شده، استفاده كنيد. در صورت بروز نشتي گاز در لوله‌ها، با شماره تلفن‌هاي پست امداد شركت گاز ناحيه تماس بگيريد. به ياد داشته باشيد؛ نصب و استفاده به موقع از خاموش‌كننده‌هاي استاندارد در آشپزخانه ضايعات ناشي از آتش‌سوزي‌ را كاهش مي‌دهد. در همين خصوص، استفاده از وسايل ايمني مقابله با گازگرفتگي، از جمله آشكارساز گاز مونوكسيدكربن، شير خودكار قطع جريان گاز اضافي (كه در اثر شكستگي لوله و يا پارگي شيلنگ گاز عمل مي‌نمايد)، شير خودكار قطع گاز حساس در مقابل زلزله(چنانچه با استاندارد ملي و يا استانداردهاي معتبر جهاني مطابقت داشته باشند)، براي بالا بردن ضريب ايمني ساختمان مفيد هستند.

نكات كليدي استفاده از لوازم گازسوز

*گاهي ايجاب مي‌كند تغييرات جزيي در لوله‌‌كشي گاز منزل انجام شود يا به علت نقصي در سيستم لوله‌كشي، پاره‌اي تعميرات صورت پذيرد، اين تغييرات و تعميرات هرچند به ظاهر ساده باشد، ولي بايد توسط اشخاص متخصص يا موسسات صلاحيت‌دار انجام شود. به طور كلي معايب و نواقص قسمت‌هاي مختلف دستگاه‌هاي گازسوز هرقدر هم كه جزيي باشد، مهم است و براي تعمير آنها بايد فوراً با نمايندگي فروش دستگاه‌هاي مزبور و يا تعميركاران مجاز تماس گرفته شود.

*در صورتي كه قصد توسعه لوله‌كشي گاز ساختمان را داشته باشيد، حتماً اين موضوع با شركت گاز ناحيه در ميان گذاشته شود تا ضمن دريافت راهنمايي‌هاي لازم، نسبت به تعويض رگولاتور و كنتور گاز اقدام گردد. در همين رابطه اضافه كردن دستگاه‌هاي گازسوزي كه در طرح اوليه پيش‌بيني نشده باشد، بدون اطلاع شركت گاز ناحيه ممنوع است.

* وسايل گازسوزي كه به طور ثابت و دايمي در يك محل نصب مي‌شوند، بايد به وسيله لوله فلزي به سيستم لوله‌كشي گاز ساختمان وصل گردند و از جابه‌جايي آنها خودداري شود. در همين خصوص از جابه‌جا كردن وسايل گازسوزي كه مستقيماً به لوله ثابت متصل است بايد خودداري كرد، در صورت لزوم براي تغيير محل لوله گاز آن، به موسسه مجاز مراجعه شود.

*از نصب آبگرمكن گازي در اتاقي كه به طور عادي در آن هوا جريان ندارد خودداري شود زيرا باعث كمبود اكسيژن شده و مي‌تواند ايجاد خفگي نمايد. در اين خصوص نصب هرگونه وسيله گازسوز در حمام و سرويس‌هاي بهداشتي ممنوع است. در صورتي كه در نقشه تاييد شده لوله‌كشي گاز ساختمان نصب آبگرمكن زميني پيش‌بيني شده است، به هيچ‌وجه نبايد به جاي آن از آبگرمكن ديواري استفاده شود و يا از دودكش آبگرمكن زميني براي آبگرمكن ديواري استفاده نمود.

* محل اتصال دودكش به وسايل گازسوز بازرسي و از محكم بودن و باز بودن مسير آن اطمينان حاصل شود. مسدود شدن دودكش وسايل گازسوز سبب سوخت ناقص گاز و ايجاد گاز خطرناك و مسموم‌كننده مونوكسيد كربن مي‌شود. براي اين منظور هرچند وقت يكبار كلاهك دودكش‌هاي وسايل گازسوز بازرسي گردد و چنانچه كلاهك آن افتاده باشد، در محل خود نصب شود. كلاهك علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشيا و ورود پرندگان به داخل دودكش جلوگيري مي‌كند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نيز موثر است. ضمن اينكه انتهاي دودكش‌هاي توكار بايد حداقل يك متر از سطح پشت‌بام بالاتر باشد.

*لازم است هواي كافي براي سوختن گاز فراهم باشد. وجود روزنه‌هاي زير درها براي اين منظور مفيد خواهد بود. در صورتي كه وسيله گازسوز با شعله آبي و پايدار نسوزد و شعله آن زرد و قرمز و يا داراي پرش باشد، بايد آن را جدي گرفت، زيرا ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هوا يا تنظيم نبودن فشار گاز باشد. در صورتي كه جهت هوارساني به وسيله گازسوز از كانال مرتبط با هواي آزاد استفاده شود، مسدود كردن دريچه‌هاي طرفين كانال ممنوع است.