تراورتن تا کی یکه تازی می‌کند

شمار نشریه : 156

پيام ساختمان درگفتگو با گليجاني دبير ستاد كشوري سنگ بررسی کرد:

گروه بازار ساختمان: نزديك به دو دهه قبل توليد كنندگان گرانيت، چنان تبيلغي براي اين سنگ سخت انجام دادند كه بازار يك صدا بر مرغوبيت اين كالاي معدني متفق‌القول شده بودند. پس تقاضا براي خريد اين كالاها افزايش يافت و در اين راستا بود كه اين سنگ آرام گرفته از گدازه هاي آتشفشاني، پله‌هاي نردبان ترقي قيمت بازار را طي كرد و در اوج ايستاد. كار چنان بالا گرفته بود كه ساير محصولات مانند كاشي و سراميك و موزائيك نيز طرح هايي بر اساس ظاهر اين سنگ به عنوان مدل هاي گرانيتي را روانه بازار كرده بودند تا از ذائقه بازار عقب نمانند. اما اين يكه تازي با آمدن تراورتن هاي رزين شده به سر رسيد و دوران فرمانروايي سنگ هاي تراورتن شروع شد.

بدترين ، برترين

اين دوران چندان دوام نيافت و 15 سال قبل سنگي كه به دليل نرمي جزو بدترين سنگ ها محسوب مي‌شد به برترين سنگ در بازار تبديل شد و گوي سبقت را از سايرين ربود. اما اين تاخت تراورتن تا كي رونق خواهد داشت؟

در سال هاي اخير چنان رويكردي به خريد تراورتن در بازار سنگ تهران ديده مي شود كه برخي فعالان بازار ساير سنگ ها را بدون جذابيت مي دانند. برخي نيز در تلاشند تا با بزرگ نمايي بيش از حد معايب ديگر سنگ ها به گونه اي تراورتن را بدون عيب و برتر از ديگر سنگ ها نشان دهند تا همچنان بازار را در دست خود نگه دارند. اين افراد اغلب همان فعالان توليد و بازار تراورتن هستند و حتي برخي ، از رو به پايان بودن تراورتن رنگ سفيد و شكلاتي - كه بيشترين تقاضا را در بازاري مانند تهران دارند- سخن مي گويند، اما اكثريت قريب به اتفاق اين سخنان براي حفظ بازار و يا بهانه سازي براي بالا بردن قيمت هاست. يكي از مواردي كه گفته مي شود؛  وجود آهن و تاثير آن در پوسيده شدن اين سنگ سخت است.

گليجاني عضو و دبير ستاد سنگ كشور نيز اين ادعاها را رد مي كند. وي در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: «اين گفته را كه گرانيت بازار را واگذار كرده به شدت رد مي كنم چرا كه همچنان از اين سنگ در ساختمان ها استفاده مي شود و هر سنگي در جايگاه خودش بايد استفاده شود و يكي از مولفه هايي كه بايد در نظر داشت؛ همان آب و هواست. در آب و هوايي كه سرد و مرطوب است نمي توان از سنگ نرمي مانند تراورتن استفاده كرد. به ويژه در نماي ساختمان و در چنين مناطقي گرانيت كاربري بالايي دارد.»اين كارشناس سنگ تاكيد كرد: «البته برخي توليد كنندگان اقدام به لمينت كردن سطوح تراورتن مي كنند تا جذب آب اين سنگ را كاهش دهند اما در نهايت آنچه تعيين كننده است، ذائقه يا همان سليقه بازار است كه بارها آن را شنيده ايم. گليجاني در پاسخ به اين  سوال كه ذائقه را چه كساني و چگونه در بازار تعيين مي كنند؟ اظهار داشت: «معماران و آرشيتكت ها هستند كه الگو را براي نماي ساختمان  تعريف نموده و در اصل خط مشي بازار  را تعيين مي‌كنند و  اين پديده را در دنيا مي توانيد شاهد باشيد. وي تاكيد كرد : در شهري مانند تهران براي مصارفي مانند پله ، تراورتن بهتر است اما اين سنگ براي هر نوع مصرفي مناسب نيست.دبير ستاد سنگ كشور ميزان توليد سنگ ايران را 14 ميليون تن سنگ خام در رنج هاي مرمر، تراونيكس، مرمريت، گرانيت و تراورتن اعلام كرد كه سومين جايگاه توليد اين محصول معدني - ساختماني در دنيا بعد از چين و هند است. به گفته وي با صادرات 900 هزار تن و توليد 95 ميليون تن سنگ بريده شده تقريبا سنگي اضافه نمي ماند.

سوال آخري كه از گليجاني پرسيديم آينده ماندگاري تراروتن در بازار بود كه وي تاكيد كرد: هر سنگ زيبايي خاص خودش را دارد و البته به سليقه  و نوع كاربري بستگي دارد كه در جايگاه خودش استفاده شود اما مولفه مهمي كه وجود دارد، افزايش رقابت در كالاهاي ساختماني است كه اين روزها افزايش يافته است. بر اين اساس اكنون كامپوزيت، شيشه، سنگ مصنوعي و سراميك رقابت نزديكي با سنگ دارند و البته از ميزان مصرف چيني و كريستال امسال كاهش يافته است.»