قفل به تنهايي كافي نيست

شمار نشریه : 164

 

گروه تاسيسات: قفل و كليد به عنوان قديمي‌ترين وسيله ايمني، تقريباً در تمام بخش‌هاي ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. برخي از مردم ترجيح مي‌دهند هر از گاهي قفل‌هاي منازل يا محل كار خود را بنا به دلايل امنيتي تعويض و يا تعمير كنند. بنابراين بازار صنف كليد فروش‌ها و كليدسازها هيچ وقت تعطيل نمي‌شود. در آستانه فصل جابه جايي و رونق بازار اجاره‌نشيني كه از قضا با افزايش سفرهاي تابستاني نيز همراه شده است، فرصتي فراهم شد تا با رئيس اتحاديه تعميركاران قفل و كليد تهران گفتگويي داشته باشيم. عباس شميراني، 52 ساله، ساكن شميرانات تهران است كه به گفته خودش بيش از سه دهه در اين شغل فعال بوده و حرفه كليدسازي را از پدرش به ارث برده است.« فعاليت صنف كليدسازها از سال 42 شروع شد ولي مدون و تحت پوشش نبود، بلكه رسته‌اي از اوراق‌چي‌هاي اتومبيل بود كه با توجه به مقتضيات شغلي در بخش‌هاي مختلف كار مي‌كردند. ولي از سال 65 و به دنبال ساماندهي اصناف مختلف، ضرورت تشكيل اتحاديه صنف كليدسازها مطرح شد و نهايتاً در سال 67 به عنوان يك واحد مستقل فعاليت خود را آغاز كرد.»

شميراني ضمن بيان اين مطلب به پيام ساختمان گفت: معمولاً بساز بفروش‌ها به صورت كلي خريد مي‌كنند ولي در حالت معمول، مردم عادي به علت جابه‌جايي، خريد و اجاره املاك جديد و به منظور افزايش امنيت ساختمان، براي خريد يا تعمير قفل‌ اقدام مي‌كنند. گاهي اوقات هم بنا به درخواست مشتريان رمز قفل‌ها را تغيير مي‌دهيم. وي ادامه داد: قفل‌هاي ساختمان معمولاً به دو نوع تقسيم مي‌شوند؛ قفل‌هاي سيلندري كه بيشتر به عنوان مغزي درهاي داخل منازل استفاده مي‌شود و قفل‌هاي آويز كه در مدل‌هاي مختلف در بازار موجود هستند. توصيه ما اين است كه براي امنيت بيشتر منازل براي مبادي ورودي واحدهاي آپارتماني علاوه بر قفل‌هاي سيلندري از قفل‌هاي آويز كتابي هم استفاده كنند. البته اگر حفاظ آهني در هم نصب شود مطمئن‌تر خواهد بود.رئيس اتحاديه تعميركاران قفل و كليد تهران با اشاره به اينكه بازار قفل‌ و كليد از قانون خاصي تبعيت نمي‌كند، گفت: بهترين قفل‌هاي موجود در بازار ايتاليايي و آلماني هستند ولي با توجه به شرايط نامتعادل ارز و افزايش قيمت‌ها، استفاده از قفل‌هاي چيني بيشتر رواج دارد كه كيفيت آنها تضميني نيست. البته قفل‌هاي ايراني هم در بازار موجود هستند ولي توان رقابت با قفل‌هاي خارجي را ندارند. قفل‌هاي ايتاليايي و آلماني تا 50 سال هم عمر مي‌كنند. با اين حال براي بهبود استفاده از قفل‌ها بهتر است هر از چند گاهي روغنكاري شوند. وي افزود: بازار قفل و كليد متنوع است و هر كس به فراخور سليق و هزينه قفل خود را انتخاب مي‌كند. برخي مردم به خاطر مسائل مالي قفل‌هاي كيفيت پايين را انتخاب مي‌كنند و پس از مدتي دچار مشكل مي‌شوند. توصيه ما اين است كه نگران پرداخت هزينه بالا براي خريد قفل نباشند زيرا انتخاب قفل خوب به منزل اطمينان از امنيت خانه است. ضمن اينك مجبور نيستند هزينه‌هاي جانبي تعمير و نگهداري را متحمل شوند. شميراني گفت: عمده‌ترين مشكلاتي كه در صنف قفل و كليد وجود دارد، تعميركاران غير مجاز هستند كه به علت نداشتن پروانه كسب نظارت بر آنها امكان پذير نيست. با اين حال ما با اداره اماكن و نيروي انتظامي تعامل خوبي داريم. تمام تلاش ما افزايش امنيت قفل‌هاست، بنابراين آماده پذيرش پيشنهادات و راهكارهاي سازنده هستيم.

رئيس اتحاديه تعميركاران قفل و كليد تهران با بيان اينكه قفل‌ها به تنهايي نمي‌توانند امنيت ساختمان را تضمين كنند، خاطرنشان كرد: كساني كه قصد تعويض يا تعمير قفل‌هاي ساختمان خود را دارند حتماً به مراكز مجاز و داراي پروانه كسب مراجعه كنند. ضمناً استفاده از قفل‌هاي كامپيوتري براي ورودي آپارتمان‌ها به همراه حفاظ آهني در و قفل كتابي آويز اولويت اصلي است. در كنار اينها بايد از جا گذاشتن كليد بر روي در و همچنين واگذاري آن به افراد ناشناس خودداري شود و از بسته بودن پنجره‌ها اطمينان حاصل كرد.