رازهای مدفون در معبد آناهیتا

شمار نشریه : 164


گروه معماری ودکوراسیون: با وجود مطالعات و چند دوره کاوش‌هایی که توسط دانشمندان مختلف بر روی معبد آناهیتا انجام گرفته ، همچنان بخش قابل‌توجهی از شناسه اصلی معبد شناسایی نشده و بسیاری از رمز و رازهای این معبد مدفون مانده و در حال تخریب است.

کنگاور، شرقی‌ترین شهر در استان کرمانشاه و دروازه استان به مرکز ایران است که در خود میراث‌هایی کهن را قرن‌ها حفظ کرده است. معبد آناهیتا دومین معبد سنگی در ایران است که قدمتش را به دوره اشکانی و ساسانی نسبت داده‌اند.با توجه به تخریب‌های زیست‌محیطی همچون زلزله، سیل و نیز تخریب‌های انسانی چون ساخت و سازهایی که از قدیم‌الایام در معبد صورت می گرفته و همچنین تخریب‌های جدید مانند دیوارنویسی ها و... متأسفانه قدم‌هایی برای نابودی روزبه‌روز این میراث کهن برداشته شده است.

اگر چه این معبد توسط میراث فرهنگی این شهر محصور و بخش قابل‌توجهی از خانه‌های داخل این محوطه 6.2 دهم هکتاری خریداری‌شده اما همچنان برای حفاظت از آن راه بسیاری در پیش است که انجام نپذیرفته است. حفاظت و صیانت از این مهم به دست نخواهد آمد مگر با همیاری مردم این شهر که متأسفانه برخی از آنان این معبد را که در مرکز شهر قرار دارد، باعث عقب‌ماندگی کنگاور و مانع پیشرفت می‌دانند.

زین‌الدین، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کنگاور در این راستا می‌گوید: ما تا جایی که توانستیم سعی در حفاظت این میراث کهن شهر داشته‌ایم و با اداره اوقاف و همچنین مالکان خصوصی بارها و بارها وارد مذاکره شده‌ایم که متأسفانه نتیجه‌ای در بر نداشته و نتوانسته‌ایم آنچنان که باید سر و سامانی به این ابنیه ها و همچنین معبد بدهیم.

وی در ادامه افزود: در بخش معبد، توانستیم محوطه را حصاربندی کرده و حدود آن را مشخص کنیم، همچنین با ساکنان خانه‌های داخل معبد وارد مذاکره شدیم و املاک آنها را خریداری و تخریب کردیم اما در حال حاضر تنها یک خانه در این محوطه موجود است که هنوز با مالک به توافق نرسیده‌ایم. زین‌الدین گفت: در بخش "خانه ساری اصلانی‌ها" متأسفانه با تمام تلاشی که داشتیم، نتوانستیم به نتیجه‌ای برسیم و همچنان با مالکان خصوصی حمام‌هایی که از دوران قاجار باقی‌مانده‌اند این مشکل را داریم .

وی ادامه داد: البته قول مساعدت‌های مالی برای تحقیقات و مرمت‌ها و البته کاوش‌ها را از مسئولان گرفته‌ایم که تاکنون به دلیل کسری بودجه این مساعدت‌ها به تعویق افتاده است. با توجه به صحبت‌های رییس میراث فرهنگی، شهرستان کنگاور تنها با معضل تخریب و کم لطفی درباره معبد آناهیتا مواجه نیست بلکه با توجه به فهرست میراث فرهنگی، در این شهر یک راسته بازار ،سه حمام تاریخی یک مسجد تاریخی ،امامزاده ،قنات گازرخانی و یک باب خانه تاریخی نیز در وضعیت اسفناک و تخریب صد در صدی قرار دارند.