هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

UPVCصرفه جویی در عین زیبایی

گروه بازار ساختمان: فصل بهار زمان پایان سرما و تعدیل هواست. هنوز فصل گرمای طاقت فرسا نرسیده و می‌توان برای تعویض قاب پنجره‌ها اقدام کرد. همچنین فصل ساخت و ساز آغاز شده و مأموران خرید پروژه‌ها برای خرید قاب یا پروفیل در و پنجره برنامه ریزی می‌کنند. همه این موارد را باید به انگیزه های اقتصادی بعد از هدفمندی که احتمال اجرای نوبت دوم آن  نیز در سال جاری وجود دارد، افزود. این موارد باعث شده تا نگاهی به بخش تولید و بازار این کالای زیبا که قابلیت برگشت پذیری به چرخه تولید را دارد، داشته باشيم.

UPVC ها نیازی به رنگ آمیزی ندارند، عایق صوتی بوده و در برابر خوردگی و رطوبت هوا، اشتعال و تبادل حرارتی مقاوم هستند و به راحتی پاکیزه می‌شوند. همه این موارد مشروط بر این است که در و پنجره‌ها و پروفیل‌های آنها از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند. اما شرکتی که محصول خود را حتی ضمانت هم نمی‌کند چگونه قابل اعتماد خواهد بود.این درست است که UPVC ها نسبت به پروفیل آلومینیوم و چوب  ارزان‌تر هستند و تقریباً بازار درب و پنجره را در اختیار گرفته‌اند اما در همین بازار نیز باید هوشیار باشيد تا بهترین را انتخاب کنید.  شاید صنعت درو پنجره تنها صنعتی است که بیش از کالای خارجی به کالای ایرانی رغبت دارد و تولید کننده های این محصول با علاقه اعلام می‌کنند که از پروفیل ایرانی استفاده می‌کنند.

اگر چه بازار پروفیل و نیز در و پنجره‌ها همچنان با رونق همراه است اما این بازار مکان متمرکزی مانند بورس سایر کالاها در تهران ندارد تا بتوانید دیدی رقابتی به این کالای ساختمانی داشته باشید که این روزها گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربوده است.لازم به توضيح است؛ مطالب عنوان شده در این گزارش نظرات فعالان عرصه تولید و بازار پروفیل و پنجره های UPVCاست و پیام ساختمان آماده چاپ نظرات موافقان و مخالفان در اين زمينه می‌باشد.

بزرگ ترين در خاورميانه

آرش جوادی مدیر فروش واحد در و پنجره « شرکت PVC ایران» دلیل برتری محصولات این شرکت را دریافت تأییدیه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، 10 سال ضمانت پروفیل و بیمه محصول جهت تعویض ذكر كرد. جوادی پروفیل استفاده شده در محصولات این شرکت - که آن را در خاورمیانه بزرگ‌ترین تولید کننده می‌داند- 3و 4 کاناله و از محصولات ایرانی تحت لیسانس اروپا عنوان کرد.

هدف ما تنها رضایت مشتری است

ناصر فلاح  مدیر عامل شرکت «آشیانه» در توضیح برتری محصول خود بر سایر محصولات گفت: پنجره‌های تولیدی آشیانه از پروفیل‌های UPVC  ایرانی 4 کاناله با پروفیل گالوانیزه 1.25 میلی متری استفاده می‌شود اما هدف ما تنها رضایت مشتری است. بر این اساس هم با کنترل دقیق کیفیت در مراحل تولید این هدف را در نظر داریم. وی در خصوص وضعیت قیمت خاطر نشان کرد: قیمت محصولات بر اساس نوع و شکل سفارش متفاوت است اما آنچه تعیین کننده اصلی قیمت است ؛همانا هزینه های تولید به ویژه مواد اولیه است که این روزها متغیر می‌باشد. به گفته فلاح خدمات پس از فروش تا 10 سال و شامل تعویض قطعات، یراق و شیشه است و تنها هزینه قطعه دریافت شده و برای انجام کار اجرت یا دستمزدی دریافت نمی‌شود.

 بالاترین ضریب ایمنی در برابر سرقت

مهدی نایب آقا مدیر عامل ( زیبا پن صنعت) ویژگی در و پنجره تولیدی شرکت خود را چرخش پنجره روی دو محور (افقی و عمودی) عنوان كرد و گفت: حالت افقی به منظور تهویه هوا و عمودی برای باز و بسته شدن پنجره، آن هم با یک چرخش دستگیره در نظر گرفته شده است. وی افزود: قفل و یراق آلات نصب شده در این پنجره‌ها دارای بالاترین ضریب ایمنی در برابر سرقت بوده و همچنين سبب سهولت در باز و بسته شدن پنجره مي گردد

پنجره‌هایی با 10سال ضمانت

خدابخشی از کارشناسان شرکت پنجره آریا می‌گوید: محصولات شرکت ما از پروفیل 3 و 4 کاناله تولید شده که تا ده سال ضمانت دارد. به نظر وی برای شرکت پنجره آریا مهم‌ترین مسئله کیفیت است.

بهره گیری از فناوری‌های آلمانی و اتریشی

یحیی طوسی، مدیر فروش شرکت فن پلاست توس از تولیدکنندگان بزرگ پروفیل و پنجره های UPVC  نيز گفت:: با آنکه فعالیت خود را از سال 1386 آغاز کرده اما توانسته با بهره گیری از فناوری‌های آلمانی و اتریشی پروفیل‌های چهار کاناله   UPVCبه همراه نوار درزگیر را در داخل تولید کند. به نظر وی بازار محصولات UPVC حرکت خوبی همراه با پیشرفت را آغاز کرده است. یکی از دلایل این رونق نیز، کاهش مشکلات در زمینه تأمین مواد اولیه تولید داخل است.

ارائه خدمات همراه بامسئولیت پذیری

 ستاری؛ مدیر عامل ماروین پارس؛ تولید کننده پنجره به خبرنگار ما گفت: از بهترین پروفیل ایرانی ، نوار شیشه و یراق آلات خارجی برای تولید پنجره استفاده می‌کند که تا 15 سال دارای ضمانت است. شیشه های دوجداره پنجره های این شرکت سه سال ضمانت دارد. به اعتقاد ستاری مسئولیت شرکت وی با خروج محصول از درب کارخانه نه تنها تمام نشده، بلکه تازه شروع می‌شود و این شرکت برای پروژه‌هایی که قبول کرده با مسئولیت پذیری تمام به ارائه خدمات می‌پردازد

پروفیلی با شبکه ای سراسری

در میان پروفیل‌های UPVC برخی برندها بسیار متمایزند؛ امیر قاسمی مدیر فروش شرکت سیندژ به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: سیندژ تولید کننده پروفیل‌های 3 کاناله سری 60 میلی متري است و محصولات اين شركت از نظر ماشین آلات، فناوری و فرمولاسیون از تکنولوژی اتریش استفاده كرده و دارای استاندارد رال آلمان است، اما نکته متفاوت در فعالیت این شرکت این است که پروفیل را تنها در اختیار  120نمایندگی مورد اعتمادش در سراسر کشور قرار می‌دهد و بر فعالیت آنها و نحوه تولید پنجره های دوجداره UPVC نظارت دارد. به گفته قاسمی از دیگر مزیت‌های سیندژ ؛ وجود واحد تحقیق و توسعه شرکت است که موجب شده ؛ پروفیل سیندژ به کشورهای دیگر نیز صادر شود.قیمت هر متر از پروفیل فریم تولیدی این شرکت 10.500 تومان می‌باشد.

همیشه برگزیده

همارشتن شرکتی که بیشتر جشنواره‌ها موفق به دریافت تندیس می‌شود از برند های نام آشنای این صنعت است. نگارنده به شخصه در چند همایش شاهد موفقیت‌های این شرکت بزرگ و تشویق مهندس صفایی بوده‌ام.

دقت کنید

کیوان بیابانی  از کارشناسان صنعت UPVC هشدار می‌دهد: بخش باز شو پنجره که لاستیک دار است بسیار مهم بوده و باید در زمان خرید به آن توجه كرد چرا كه بيشتر تبادل حرارتي و صوتي و نيز انتقال آلودگي از اين طريق صورت مي گيرد. به گفته وي مجموع دو قطر شيشه و فاصله آنها بايد عدد ثابتي باشد كه به آن ضریب حرارتي می‌گویند.

هما فراهاني گفت: از زماني كه پنجره هاي هتل خود با پنجره هاي دوجداره UPVC تعويض كرده از ميزان نياز به نظافت و نقاشي داخل هتل كاسته شده و از اين رو بسيار راضي است.

زهرا ميرزايي كارشناس فروش يكي از شركت‌هاي انبوه سازي می‌گوید: از جمله دلايل رونق بازار اين كالا اين است كه مردم مفيد بودن اين كالا را باور كرده اند و تاثير آن را در صرفه جويي و نيز كاهش سر و صدا حس كرده اند.

برترین برندها

در خاتمه از برترین برندهای بازار UPVC می‌توان به همارشتن، مجتمع بوتیا صنعت، اختر پلاست سپاهان، الو پلاست، پروفیل اورتا، ویستا بست اورامان پروفیل ، کیان وین سا ، و میراب پنجره، پایا افزار و ... اشاره کرد که در آینده به آن به تفصیل خواهیم پرداخت.