هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازسازی و تعمیر خانه کلنگی


گروه ساخت‌وساز: با توجه به اينكه بخش عظيمي از ساختمان‌ها پس از مدتي دچار فرسودگي مي‌شوند و مالكان براي جلوگيري از مخاطرات احتمالی يا سودآوري بيشتر اقدام به تخريب ساختمان كلنگي مي‌كنند، لازم دانستيم در چند شماره مراحل مختلف این کار را به ترتيب براي مخاطبان بازگو كنيم:

ابتدا قبل از شروع عملیات باید ایمنی کار را در نظر بگیریم، چون ساختمان کلنگی است و سیستم دفع فاضلاب، چاه‌های محل و چاه‌های جذبی باید مشخص شود . برای جلوگیری از آسیب دیدن کنتور برق نیز در صورت لزوم با دادن گزارش به اداره برق باید جهت انتقال کنتور برق به محل امن‌تر اقدام نمود. اگر لازم است سیستم لوله‌کشی گاز نیز تغییر کند، حتماً باید با اطلاع شرکت گاز کنتور را قطع و لوله‌کشی گاز جمع‌آوری شود . چنانچه لازم است بدنه و نمای کار دوباره سنگ‌کاری شود، حتماً باید معابر عمومی و پیاده رو یک سقف موقت سر پوشیده اجرا شود . این اقدامات مجموعه کارهایی است که ابتدا باید برای ایمنی کارگاه درنظر گرفته شود.

قبل از اجرای کار جهت کف سازی و گچ کاری بدنه و سنگ‌کاری بنای ساختمان شروع به تخریب اولیه می‌کنیم . از آنجا كه پارتیشن بندی اتاق‌ها باید تغییر کند و فضای جدیدی ایجاد شود (مثل اتاق خواب‌ها) که قطعاً نیازمند تخریب است، بنابراین ابتدا شروع به تخریب نمای ساختمان و داخل می‌نماییم.این مرحله از ساختمان معروف به سفت‌کاری است .(هر نوع زیرسازی دیگر که مربوط به بخش اولیه است را سفت‌کاری می‌گوییم) . ابتدا توسط پیمانکاران مجرب و با در نظر گرفتن شرایط ایمنی شروع به تخریب مقدماتی می‌کنیم . برای این کار بدنه‌ها را تراش می‌دهیم، دیوارها را تخریب نموده و نمای ساختمان را اصطلاحاً تیشه‌ای کرده و پس از تخریب اولیه شروع به سفت‌کاری می‌کنیم . در پارتيشن بندي گاهی اوقات ملات چسباننده به ديوار می‌تواند چسب‌های مخصوص مثل چسب خاص شیمیایی پلی‌اتیلن و غیره باشد و گاهی اوقات چیزی به عنوان چسباننده وجود ندارد و از پیچ و مهره استفاده می‌شود .

بخش پر کننده یا قطعات پارتیشن بندی در بعضی مواقع به صورت یکپارچه است مانند تخته چوبی طبیعی pvc یا گاهی اوقات از تخته گچی یا دیوار بتنی سبک شیشه‌ای که در این دیوارها بعد از نورپردازی حالت دکوراتیو نیز پیدا می‌کند، استفاده می‌شود. در مجموع دیوار جداکننده در طرح‌ها و انواع مختلف وجود دارد اما معمولاً در ایران از قطعاتی مثل ملات گچ و خاک و آجر معمولی استفاده می‌شود که در دسترس بوده و صرفه اقتصادی نیز دارد.

پس از اجراي تیغه‌ها و پارتیشن ها نوبت اجرای سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی است. در سیستم تأسیسات مکانیکی چنانچه از پکیج استفاده شود( یعنی سیستم حرارت مرکزی و موتورخانه جای خود را به سیستم خانگی مثل پکیج داده باشد) ابتدا باید محلی که قرار است پکیج قرار گیرد، مشخص شود. محل قرارگیری پکیج باید به گونه‌ای باشد که به سادگی بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را تأمین کند و معمولاً بهترین مکان برای این نوع سیستم های خانگی، بالکن ها و تراس های روبه حیاط یا خیابان است که از سه طرف پوشیده و از یک طرف به هوای باز راه دارد.

هنگامی که محل پکیج مشخص شد ، نقطه ورودی جریان آب گرم مصرفی مشخص‌شده و سپس سیستم لوله‌کشی از این مکان راه‌اندازی می‌شود.نقطه دیگری که در لوله‌کشی ساختمان کلنگی باید رعایت شود محل سینک ظرف‌شویی،ماشین لباس‌شویی، و ماشین ظرف‌شویی و هم چنین شیرآلات مصرفی حمام و سرویس جهت ترمیم و جریان مسیرهای لوله‌کشی آب گرم و سرد است . بعد از این مرحله می‌توانیم کف شورها و سیستم فاضلاب دفعی ساختمان را نیز مشخص کنیم .معمولاً کف شورها در زمان کف سازی به سطح کار ملحق می‌شود .در سیستم فاضلاب معمولاً از لوله‌های چدنی یا pvc یا لوله‌های با تکنولوژی نانو که ابداع جدید است، استفاده می‌شود.از سیستم لوله‌کشی چدنی برای محل‌هایی که خوردگی و دفع فاضلاب تحت فشار بالا است استفاده می‌شود که برای این منظور لوله‌های چدنی دارای مقاومت بالایی است . برای نصب این لوله‌ها از کنف و سرب استفاده می‌شود . به این صورت که سرب را تا دمای ذوب حرارت داده و با ملاقه سرب ریزی در محل شیار اتصالات می‌ریزند. البته ابتدا باید اتصالات را روی هم سوار کنند و سپس در محل اتصال الیاف و کنف قرار ‌داده و با چکش مخصوص آن را در شیار جاگذاری کرده و سپس روی آن سرب می‌ریزند و بعد سرب را با چکش به همراه کنف در محل خود محکم می‌کنند. لازم به ذکر است که در ساختمان‌های کلنگی به دلیل سیستم لوله‌کشی فاضلاب دفعی، معمولی از لوله‌های pvc فشارقوی استفاده می‌شود و نمره لوله‌ها در پهن‌ترین قسمت 8 اینچ و در کمترین قسمت 6 اینچ بايد باشد. اتصال لوله‌ها با قطعات دیگر به وسیله چسب pvc یا چسب لوله مخصوص که ضد آب نیز هست، انجام می‌شود. در محل‌هایی مانند سنگ توالت ,سینک ظرف شویی ,کف شورها که مستقیماً به مجرای اصلی سیستم فاضلاب متصل است ،از لوله‌هایی با اتصالات شتر گلویی یا s شکل یا به اصطلاح سیفون استفاده می‌شود.خروجی فاضلاب به فاضلاب شهری متصل می‌شود و در قسمت خم 90 درجه قبل از اتصال عمودی فاضلاب تا لوله‌های افقی که متصل به فاضلاب شهری می‌شود، دریچه بازدید قرار می‌گیرد .