هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظام مهندسی به کجا می رود؟

گروه گزارش: در شماره پیش گفتیم که با برگزاری شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی از 15 تا 17 تیرماه در کیش و انتخابات برای دوره شش شورای مرکزی این سازمان، فصلی جدید برای اعضای این سازمان آغاز شده است. در اینجا با پیگیری این موضوع به سراغ چند تن از مهندسان حاضر در آن اجلاس مذکور رفته ایم تا ببینیم سازمان نظام مهندسی در دوره جدید باید به کدام سمت و سو برود. نتیجه این اقدام ما سه گفتگوی کوتاه زیر است که با سه تن از مهندسان انجام شده است.اکبر ترکان که در سال 1331 در تهران به دنیا آمده، فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف است. وی پیش از اینکه در سال 1368 تا 1372 وزیر دفاع شود، استانداری دو استان ایلام و هرمزگان را تجربه کرده بود و بعد از آن هم در سال 1372 پست وزارت راه و ترابری را از محمد سعیدی کیا تحویل گرفت و تا سال 1376 آن را در اختیار داشت. جالب اینکه اکبر ترکان تنها فرد غیرنظامی است که در جمهوری اسلامی ایران به مقام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رسیده است. وی همچنین در دولت نهم به مدت ۴ سال معاونت وزارت نفت را بر عهده داشت.

سعید غفرانی، ليسانس عمران از دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي، فوق‌لیسانس برنامه‌ریزی شهري و منطقه‌ای از دانشگاه تهران و دكتراي شهرسازي از واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي دارد و در حال حاضر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران است. جابر نصیری نیز عضو هیئت‌رئیسه سازمان نظام مهندسی استان تهران و رئیس گروه تخصصی شهرسازی این سازمان است.

 

 

مهندس اکبر ترکان:

نظام مهندسی مسئولیت قبول کند

 

پیام ساختمان:سازمان در دوره جدید مدیریت باید به چه سمتی برود؟

یکی از سیاست‌های کلی نظام که در برنامه پنجم ابلاغ شد، مستقل کردن بودجه جاری دولت از نفت است. اگر این امر بخواهد اتفاق بیفتد الزاماً باید دولت کوچک شود، چون دولت با حجم بزرگ و بودجه جاری بزرگ نمی‌تواند مستقل از نفت و با مالیات و عوارض اداره شود، لذا برای این امر دولت باید تصدی‌های خودش را کم کند. کاهش تصدی‌ها هم مستلزم این است که نهادهایی مثل سازمان نظام مهندسی مسئولیت قبول و سایر نهادهای حرفه‌ای هم نقش بزرگ‌تری ایفا کنند. من فکر می‌کنم که دوستان در مدیریت جدید باید بیشتر به این موضوع بپردازند.

پیام ساختمان:چگونه می‌توان عمر ساختمان‌های کشور را افزایش داد؟

برای اجرای طرح‌های دولتی، یک نظام فنی و اجرایی وجود دارد که در قانون برنامه و بودجه به آن اشاره‌شده و بعداً هم مستقلاً به تصویب رسید، اما این نظام برای طرح‌هایی است که دولت اجرا می‌کند ولی طرح‌هایی که مردم اجرا می‌کنند مثل ساخت‌وساز مسکن و خانه خودشان هم باید تابع نظام فنی و اجرایی باشند، چون خانوارهای ایرانی یک عمر کار می‌کنند و در آخر عمر هم معمولاً بیش از یک خانه ندارند. بنابراین خانه تنها پس انداز 30 سال کار ایرانیان است و حیف است که این خانه به جای 150 سال ، 30 سال عمر کند. اصلاح این امر نیازمند نظام فنی و اجرایی است که بر ساخت‌وساز حاکم باشد.

 

دکتر سعید غفرانی:

شورای شهر به قانون تمکین کند

پیام ساختمان:سازمان نظام مهندسی در دوره جدید باید به چه سمتی برود؟

به نظرم سمت و جهت اصلی، قانون است. یعنی ما نمی‌توانیم سمت دیگری برایش تعریف کنیم و مسیری که سازمان ، شورای مرکزی و سازمان‌های استان‌ها می رود و باید برود، سمتی است که قانون می‌گویدو هر اندازه ما بتوانیم قدرت و قوت اجرای قانون را بالا ببریم این حرکت بهتر و سریع تر می‌شود.

پیام ساختمان:فکر می‌کنید با تغییر ریاست سازمان، سیاست‌های سازمان تغییر نخواهد کرد؟

بستگی به عوامل محیطی هم دارد. مثلاً در استان تهران که من خودم حضور و تجربه دارم، شهرداری و شورای شهر تهران خودشان از عوامل بسیار موثر در اجرای قانون هستند. اگر شورای شهر به قانون تمکین کند، می‌توان گفت در جهت قانون حرکت می‌کند و اگر به قانون تمکین نکند، مشکلات همچنان به قوت خودشان باقی است.

پیام ساختمان:بعضاً انتقاد می‌شود که سازمان در دوره پنجم بیشتر در جهت منافع مهندسان حرکت کرده ، نه ساخت‌وساز کشور. شما این انتقاد را می‌پذیرید؟

نه من این انتقاد را قبول ندارم. حداقل ما در استان تهران خیلی در جهت منافع مردم که ساخت‌وساز فنی و مهندسی است، کار کرده ایم. مثلاً اجرایی کردن ماده 33 که اخیراً شروع‌شده در همین جهت است. اگر ماده 33 به خوبی رعایت و ساختمان‌ها به خوبی ساخته شوند، به نفع مردم است، یعنی از سرمایه‌های مردم به خوبی استفاده‌شده و مردم در خانه‌ای امن زندگی می‌کنند. پس می‌بینید که این انتقاد وارد نیست.

 

مهندس جابر نصیری:

دولت به نظام مهندسی استقلال بدهد

پیام ساختمان: به نظر شما سازمان نظام مهندسی در دوره جدید مدیریت باید به چه سمتی برود؟

به نظر من سازمان باید به سمت استقلال نظام مهندسی و همچنین حضور و فعالیت بخش خصوصی برود. جامعه مهندسان ما جامعه‌ای با بیش از 250 هزار نفر عضو است که اگر دولت اهمیت و استقلال لازم را به این بخش بدهد، قطعاً منفعت آن را هم دولت و هم بهره‌برداران که مردم باشند، خواهند برد و در ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و همچنین اشتغال کشور تأثیر بسزایی خواهد داشت.

پیام ساختمان: سازمان نظام مهندسی در ارتقای کیفیت ساختمان‌های ما که در حال حاضر یک سوم کشورهای پیشرفته عمر دارند، چه نقشی می‌تواند داشته باشد ؟

بنده به صراحت اعلام می‌کنم که عمر ساختمان‌های ما نه یک سوم که یک چهارم عمر ساختمان‌های کشورهای توسعه یافته است ولی امروزه نقش مهندس در کمترین حد است. حرف اول و آخر را سوداگران مسکن یا همان بساز و بفروش ها می‌زنند و اینها هم دنبال مهندسانی می‌گردند که در مسائل مرتبط با ضوابط و مقررات، به دلیل ضعف قانون و عدم اقتدار سازمان نظام مهندسی، کمترین پایبندی را داشته باشند.