هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كارنامه نيكزاد در مسكن مهر


گروه ساخت‌وساز: شايد وزارت راه و شهرسازي را بيش از هر چيز با مسكن مهر مي‌شناسند. طرحي كه براي جامعه جوان ما يك ضرورت اجتناب‌ناپذیر بود و حالا با پايان يافتن دولت دهم، دولت يازدهم هم مصمم به ادامه آن است. تقریباً تمامي كساني كه با اصل طرح موافق بودند به نوعي منتقد آن هم هستند و عنوان مي‌كنند؛دولت مي‌توانست بهتر از اينها عمل كند. پيام ساختمان در روز‌هاي پاياني دولت دهم به سراغ نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رفته و نظرات آنها را درباره عملكرد دولت در مسكن مهر جويا شده است.

مسکن مهر پالایش شود

نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی در اين رابطه گفت: اصل طرح مسکن مهر بسیار پسندیده بود و بسیاری از طبقات پایین جامعه به وسیله این طرح صاحب‌خانه شدند.

علی علی‌لو، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: مسکن مهر در ایران و به تبع آن شهرستان شبستر با مشکلات متعددی مواجه است و از جمله این مشکلات می‌توان به فاصله این واحدها از شهر اشاره کرد که در بسیاری از موارد فاقد راه‌هاي ارتباطی مطلوب با شهرهای مادر هستند.وی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر، تغییر قیمت مصالح ساخت‌وساز برای سازندگان واحدهای مسکن مهر است که باعث شده سازندگان با مشکلات عدیده‌ای برای تکمیل یا احداث پروژه جدید مواجه شوند که از طرفی نه دولت این مابه‌التفاوت را پرداخت کرده و نه متقاضیان توانایی جبران این افزایش قیمت را دارند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع ادامه داد: سوء‌استفاده‌هایی هم از طرح مسکن مهر توسط برخی مدیران مسکن مهر انجام شد و شاهد بودیم برخی از افرادی که صاحب‌خانه بودند، در مسکن مهر هم صاحب‌خانه شدند. ما این مشکلات را به وزارت راه و شهرسازی اطلاع دادیم و منتظریم تا پاسخ وزارتخانه را به مشکلاتی که در شهرستان شبستر وجود دارد، بشنویم.

علی‌لو در پاسخ به این سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه دولت آینده در بحث مسکن مهر چگونه باید کار کند،‌ گفت: دولت آینده در بحث مسکن مهر باید با تداوم این طرح، معایب آن را اصلاح کند و لازم است طرح پالایش شود. در حال حاضر تفاوت زیادی بین قیمت‌های تمام‌شده ساخت‌وساز و قراردادهای بسته‌شده وجود دارد و لازم است دولت آینده این موضوع را مورد بررسی قرار دهد، بنابراین قیمت‌ها باید آنالیز شود.

وی ادامه داد:‌ یکی از پتانسیل‌های بسیار مهم در موضوع تأمین مسکن، خانه‌های خالی است و باید از آن استفاده بهینه شود. در شرایط حاضر دولت جدید قبل از هر اقدامی باید یک کار آماری دقیقی انجام دهد تا بر اساس آن برنامه‌ریزی کند .

اولويت با خانه‌هاي خالي است

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی گفت: به طور کلی دولت در مسکن مهر عملکرد مثبتی داشته است و البته شاهد نواقصی هم بوده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب برومند در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان با بيان اين مطلب، افزود: یکی از مهم‌ترین ایرادات مسکن مهر، عدم اجرای آن در بافت‌های فرسوده است. به عقیده من بافت‌های فرسوده به دلیل تأمین زیرساخت‌ها از شرایط بهتری برای این طرح بزرگ ملی برخوردار بود و قطعاً در این صورت شاهد دستاوردهای بیشتری بودیم. وی خاطرنشان کرد:‌ بسیاری از زیرساخت‌های مسکن مهر از جمله برق، آب و تلفن با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که امیدوارم دولت آینده این نواقص را رفع کند.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هیچ دولتی به اندازه دولت دهم در ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد توفیق نداشته و نقاط مثبت طرح مسکن مهر به مراتب بیش از نقاط ضعف آن بوده است.

وی ادامه داد: دولت یازدهم هنوز سیاست‌هایش را در بحث مسکن اعلام نکرده اما ضروری است که نواقص دولت دهم در مسکن مهر را برطرف کند. ضمن اینکه دولت آینده باید توجه ویژه‌ای به ساماندهی خانه‌های خالی و پتانسیل موجود برای حل مشکل مسکن داشته باشد. همچنین قبل از اینکه دولت اقدام به ساخت مسکن مهر جدید کند، باید تکلیف خانه‌های خالی را روشن کند.

مسکن مهر خوابگاه نیست

نادر قاضی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در این رابطه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در نظر وزارت راه و شهرسازی مسکن مهر به معنای خوابگاه است اما از نظر بنده مسکن مهر معنای بسیار وسیعی دارد و می‌تواند حتی برخی از معضلات شهری ما را هم حل کند.

وی خاطرنشان کرد:‌ از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی که در درون شهرها کمابیش وجود دارد و جزو دغدغه‌های مدیران شهری به شمار می‌رود، انبوه بافت فرسوده‌ای است که علاوه بر ناپایداری در برابر زلزله‌های احتمالی، باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده فرهنگی و اجتماعی شده است. این بافت‌ها از تمام زیرساخت‌های لازم برخوردار بوده و تمام نیازهای جمعیت جدید را پاسخگو است اما متأسفانه دولت ترجیح داد مسکن‌های مهر را در فاصله‌های دور از شهرها قرار دهد و در حال حاضر شاهدیم که ساکنان این خانه‌ها از مشکلات فقدان زیرساخت‌ها رنج می‌برند.

قاضی‌پور ادامه داد: یکی از مهم‌ترین نیازهای جامعه امروز ما در بخش مسکن،‌ آرامش است و این آرامش جز در سایه تأمین زیرساخت‌ها و همچنین ساخت‌ و سازی متناسب با فرهنگ و ارزش‌ها حاصل نمی‌شود. سؤال این است که کدام بخش مسکن مهر همگام بافرهنگ ما است؟ اعتقاددارم ساخت‌وساز در بافت فرسوده ضمن اینکه بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد، عملاً باعث نجات بخش عظیمی از جامعه در هنگام سوانح خواهد شد. وی خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه بسیاری از شهرک‌های مسکن مهر فاقد چند درخت برای هواخوری ساکنان هستند و این برای مردم به ویژه کودکان بسیار عذاب‌آور است.

وزارتخانه‌هاي ديگر همكاري نكردند

یوناتن بت کلیا، نماینده اقلیت مسیحی کشور و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان، در خصوص مسکن مهر گفت:‌ به عقیده من وزارت راه و شهرسازی به سهم خود توانست کارنامه قابل قبولی در مسکن مهر ارائه دهد و چنانچه سایر وزارتخانه‌ها مانند: آموزش و پرورش، نیرو و ... در زمان لازم اقدامات مقتضی را ترتیب می‌دادند،‌ شاهد مسکن مهر بسیار بهتری بودیم چرا که عمده مشکلات،‌ مشکلات زیرساختی است.وی ادامه داد:‌ در بازدیدهایی که به همراه آقای نیکزاد داشتم، شاهد تلاش بسیار خوب ایشان بودم و همواره به رسیدگی به مشکلات مردم در اسرع وقت تاکید داشتند، ضمن اینکه تا جایی که بنده بازدید داشته‌ام، کیفیت ساخت و سازها نمره قابل قبولی می‌گیرد.

نماینده اقلیت مسیحی کشور درباره امکان خرید و فروش در مسکن مهر هم گفت: اعتقاد دارم که باید خرید و فروش مسکن مهر آزاد باشد. به عنوان مثال کسی که در یک واحد مسکن مهر ساکن است و با گذشت زمان و افزایش افراد خانواده با مشکل مواجه می‌شود، چه کار باید بکند؟! آیا این اختیار را ندارد که برای تأمین زندگی خانواده‌اش خانه‌اش را بفروشد و خانه‌ای بزرگ‌تر بخرد؟!

وی ادامه داد: ‌از نظر شرعی هم مالک حق خرید و فروش دارد و مجلس باید طرحی برای خرید و فروش مسکن مهر در دستور کار قرار دهد. فردی که در مسکن مهر ثبت‌نام می‌کند و صاحب‌خانه می‌شود،‌بار دیگر نمی‌تواند از این امتیاز استفاده کند، بنابراین باید این اجازه به مالک داده شود.

یوناتن بت کلیا در پایان گفت: امیدوارم دولت آینده با تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون عمران بتواند اقدامات موثرتری در رابطه با مسکن مهر صورت دهد.