هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دولت مزاحم نشود


مراسم افطاری ماه مبارک رمضان با حضور جمعی از اعضای انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی استان تهران در باغ سعادت برگزار شد و برخی مشکلات و چالش‌های پیش‌روی اعضا مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت. در حاشيه اين مراسم گفتگویی با مهندس امین بیدی، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی استان تهران داشتیم که در زیر می‌آید.

پیام ساختمان : لطفا درمورد تاریخچه و چرایی تاسیس انجمن توضیحاتی ارائه کنید.

همانطور که از اسم انجمن پیداست جمعی از تولیدکنندگان سازه‌های فولادی در آن حضور دارند. لزوم تشکیل انجمن برمی‌گردد به حدود70 سال قبل و روزی که سازه به شکل جدی وارد بخش ساختمان شد. متاسفانه دلایلی نظیر نادیده گرفتن مسائل فنی و عدم توجه به سازندگان صاحب صلاحیت، باعث شده بود تا تولیدکنندگان کمتر در کنار هم قرار بگیرند. در سال 1389 این ضرورت بیش از پیش حس شد و بهمن ماه همان سال انجمن شکل‌ گرفت و الان با گذشت حدود سه سال و نیم به عنوان تنها تشکل تولید، حمل و نصب سازه محل مراجعه اعضا می‌باشد. با توجه به شروع پروژه‌های عظیم ساختمانی در سطح تهران و نیاز به تشکلی که تولیدکنندگان صاحب صلاحیت را تشخیص بدهد، وجود انجمن با این نام ضروری بود و خوشبختانه امروز اولین استاندارد تحت عنوانISO3834 توسط موسسه استاندارد تدوین شده و انجمن هم در پیاده‌سازی آن در کارخانه‌ها اقدامات موثری انجام داده است و به زودی شاهد صدور بخشنامه‌ای خواهیم بود که در سطح استان تهران سازه‌هایی که توسط سازندگان براساس این استاندارد تولید و نصب نشود، پایان کار نمی‌گیرد. در حال حاضر ساختمان‌های بلندمرتبه فلزی زیادی در تهران ساخته می‌شود و چنانچه سازنده در تولید و نصب اسکلت ‌فلزی از تخصص و کیفیت لازم برخوردار نباشد، تبدیل به یک فاجعه بزرگ خواهد شد.

پیام ساختمان :دولت تا چه اندازه از انجمن شما حمایت می‌کند؟

اصولاً ما بناست باری از دوش دولت برداریم و تنها توقع ما این است که دولت مزاحم ما نشود و وظایفان را به خودمان واگذار کند. خوشبختانه به نظر می‌رسد که این موضوع یکی از اهداف دولت آینده باشد و به صورت جدی در حال پیگیری است. واگذاری وظایف به انجمن‌ها حدود 60، 70 سال پیش در بسیاری از کشورها صورت گرفته است و دستاوردهای خوبی را برای دولت و انجمن‌ها به همراه داشته است. دولت بهتر است پول و انرژی که در راستای انجام وظایف انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی می‌گذارد را در جاهای دیگر صرف کند و انجمن مسئولیت صفر تا 100 کار را به عهده بگیرد.

پیام ساختمان :آیا انجمن علاوه بر تولید، بر اجرای اعضای ‌خود نظارت می‌کند؟

اعضای ما اصولاً محصولی را تولید می‌کنند که نصب کننده آن هم هستند. به نظرم اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت صدور گواهی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اعضا را به خودمان واگذار کند و سازمان ملی استاندارد، تدوین استاندارد و نظارت بر آن را به انجمن واگذار کند و از سویی دیگر شهرداری مدیریت نظارت بر اجرای درست سازه را از ما طلب کند، اجرای سازه‌های فولادی به نحو احسن و با نظارت مطلوب انجمن شکل سازمان‌دهی شده و هدفمندتری به خود می‌گیرد.

پیام ساختمان :در حال حاضر تولیدکنندگان سازه‌های فولادی استان تهران با چه چالش‌هایی مواجه‌اند؟

بزرگ‌ترین چالش حال حاضر ‌تامین مواد اوليه است. تولیدکنندگان بزرگ فولاد کشور دولتی و شبه دولتی هستند. اين توليد‌كنندگان حاضرند در یک توافق عادی با سیستم بانکی مواد اولیه ما را تامین کنند و پس از پرداخت کارفرما، پول خود را بگیرند. اما متاسفانه بانک‌ها همکاری نمی‌کنند. با وضع قوانین جدید باز کردن ال سي برای کارخانجات فولاد غیرممکن شده است و این مسأله تقریبا تولیدکنندگان را با خطر تعطیلی مواجه کرده است.کارخانه‌ها فولاد حاضرند در ازاي ضمانت‌نامه مواد اولیه را تامین کنند اما بانک‌ها زیربار نمی‌روند. به هر حال امید می رود در دولت آینده این مسأله مورد بررسی قرار گیرد.

پیام ساختمان :اعضای انجمن چقدر در بحث واردات مواد اولیه فعالیت می‌کند؟

تقریبا مواد اولیه ما از بازار داخلی تامین می‌شود اما این کار در بسیاری اوقات توسط تاجران و اصولا کسانی که فقط دنبال سود هستند، انجام می‌شود. به همین منظور انجمن شرکت تعاونی را تاسیس کرده که سرمایه‌گذاران آن خود اعضا هستند و امیدواریم بتوانیم با تشکیل این تعاونی در بحث تامین مواد اولیه در داخل و ایجاد رابطه برای واردات از خارج کشور موفق باشیم. البته در این زمینه هم لازم است دولت مزاحم نشود.

پیام ساختمان :در بحث سازه‌های پیچ و مهره‌ای چقدر انجمن موفق بوده است؟

به طور قطع سازه‌های پیچ و مهره‌ای که در کشور توسط اعضاء‌ تولید می‌شود، قابل رقابت با ‌ کیفیت‌های بين‌المللي است. شاید ما سازه‌ای شاخص‌تر از برج میلاد نداشته باشیم؛ این سازه توسط تولید کنندگان داخلی تولید شده به طور کلی تمام نیاز ساختمان در بخش سازه توسط تولیدکنندگان داخلی قابل تامین است.

پیام ساختمان :در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید.

ما هر تضمینی که حاکمیت بخواهد حاضریم،‌ بدهیم تا وظایف را به خود انجمن واگذار کنند. اجازه بدهند این بخش را خودمان مدیریت کنیم و بار بزرگی را از دوش دولت برداریم.

لازم به ذكر است نشريه پيام ساختمان در بين تمامي شركت‌كنندگان مراسم توزيع شد و بسياري از اعضای انجمن صنفي توليدكنندگان سازه‌هاي فولادي استان تهران در طول مراسم مشغول خواندن نشريه بودند.