هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چشم انداز روشن نوسازي بافت فرسوده مازندران

معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران با اشاره به شناسایی 5 هزار هكتار بافت فرسوده در استان مازندران گفت: از سال 1384 تاكنون بيش از 23 هزار واحد مسكوني در بافت‌های فرسوده شهري مازندران از تسهيلات بانكي ارزان‌قیمت جهت نوسازي بهره‌مند شده‌اند و در اين رابطه طي 8 سال گذشته بيش از 4 هزار و150 ميليارد ريال تسهيلات بانكي پرداخت شده است.

مهندس مجید کیان پور در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان افزود: بيش از 7هزار واحد نیز با اعتبار یک هزار و 400 ميليارد ريال در بافت‌های فرسوده شهري استان مازندران از تسهيلات مسكن مهر خود مالکی بهره‌مند شده است .

کیان پور با اشاره به اینکه تاکنون در این استان 26000واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده تخریب و به جای آن بيش از 90 هزار واحد مسکونی بنا گردیده است ، افزود : بيش از 60 هزار واحد از اين واحدهاي نوسازي شده در بافت‌های فرسوده استان مازندران افتتاح و به بهره‌برداری رسيده است.

مديرعامل شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران يكي از دلایل اصلي موفقيت استان مازندران در جلب مشاركت حداكثري مردم در نوسازي واحدهاي مسكوني خود در بافت فرسوده را اطلاع‌رسانی ، فرهنگ‌سازی و همدلي مسئولين شركت عمران و مسکن‌سازان با مسئولين اجرايي دانست و گفت: تا كنون بيش از 350 جلسه نشست با ساكنان محلات بافت‌های فرسوده شهرهاي مختلف استان در زمینه فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده و بيش از 200 جلسه آموزش نيز براي ساكنان بافت فرسوده در راستاي مقاوم‌سازی و بهسازي بناها برگزار شده است .

مهندس كيان پور، بازسازي عمارت فاضلي ساري را يكي ديگر از فعالیت‌های شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران در مازندران اعلام كرد و افزود: بازسازي بناهاي قديمي در محدوده بافت‌های فرسوده شهري از برنامه‌های این شركت بوده و تاكنون بيش از 10 ميليارد ريال اعتبار برای بازسازي عمارت فاضلي ساري در استان مازندران هزينه شده است.

معاون وزير راه و شهرسازي، تهيه برنامه توانمندسازي سکونتگاه‌های غيررسمي را يكي ديگر از راهبردهاي شركت عمران و بهسازي شهري ايران عنوان كرد و افزود: اعتباري بالغ بر 3/4 ميليارد ريال براي تهيه برنامه و طرح توانمندسازي سکونتگاه‌های غيررسمي شهرهاي ساري، آمل، بابل، قائم‌شهر و نكا اختصاص‌یافته و طرح بهسازي و نوسازي بافت فرسوده شهري نيز در اين استان با اعتباري بالغ بر6 ميليارد و 200 ميليون ريال از اعتبارات شركت مادر تخصصی عمران و 3 ميليارد ريال از اعتبار شهرداری‌ها براي شهرهاي ساري ، آمل، بابل ، قائم‌شهر، نوشهر، تنكابن و بابلسر تهيه شده است.

وي همچنين اعلام كرد: تاكنون از 26 پایان‌نامه تحصيلي در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري با موضوعات مرتبط با شهرسازي ، معماري، اقتصادي ، اجتماعي در بافت‌های فرسوده شهري حمایت‌شده و همچنين چهار طرح پژوهشي و يك ترجمه كتاب در مازندران به اتمام رسيده است.

مديرعامل شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران در ادامه خاطرنشان كرد: در مازندران بيش از 36 ميليارد ريال اعتبار صرف تملك املاك براي آزادسازي معابر واقع در محدوده محلات بافت فرسوده شهري شده تا بدین وسیله اقدامات نوسازي با سرعت بيشتري انجام شود.