حضور پیام ساختمان در گردهمایی های معنوی دست اندرکاران ساخت و ساز

شمار نشریه : 164


حسین حیدری

عملکرد 10 سال گذشته پیام ساختمان نشان می‌دهد که این مجموعه رعایت موازین انسانی و اصول اخلاقی را سرلوحه کار و فعالیت خود قرار داده و به همه طرف‌های کاری خود، غیر از بحث‌های کاری، نگاهی دوستانه، انسانی و اخلاقی دارد. همین روش و منش نیز موجب برقراری روابط دوستانه پیام ساختمان با تمامی مجموعه‌های فعال در عرصه صنعت ساخت‌وساز کشور شده و از همین روست که در ماه مبارک رمضان هم وقتی تشکل‌ها و صنوف مختلف برای اعضای خود سفره افطاری پهن می‌کنند، جایی که طبیعتاً کمتر صحبت از کسب‌وکار مطرح است، باز هم پیام ساختمان دعوت می‌شود تا در آن مراسم حضور پیدا کند.

ضیافت افطاری انبوه‌سازان

ضیافت افطاری انجمن انبوه‌سازان یکم مردادماه سال جاری در دشت بهشت با جمعی از اعضاء و مهمانانی از وزارت راه و شهرسازی و شورای شهر و سازمان نظام کاردانی و ... برگزار شد. در مراسم افطاری انبوه‌سازان فرصت مغتنمی دست داد تا نظر این متخصصان را در باره مسکن مهر و انبوه‌سازی در بافت‌های فرسوده جویا شویم.

جمشید برزگر، عضو هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور و رئیس انجمن انبوه‌سازان استان آذربایجان شرقی است. وی که در انتخابات اخیر این کانون با کسب 28 رأی، حائز بیشترین تعداد آرا شده یکی از گزینه‌های اصلی برای ریاست کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در دوره آتی است. مهندس برزگر که از طرح احیای بافت‌های فرسوده شهر تبریز به عنوان یکی از بهترین، زیباترین و موفق‌ترین طرح‌های کشور نام می‌برد، با طرح شهرک‌سازی موافق است.

حسن محتشم که از اعضای قدیمی و پر سابقه انجمن انبوه‌سازان استان تهران و همیشه عضو هیئت‌مدیره آن بوده ، معتقد است؛ دولت تدبیر و امید برای برون‌رفت از وضعیت فعلی و تأمین مسکن تمام اقشار جامعه باید شروع به بازسازی بافت‌های فرسوده، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مسکن مهر و شهرک‌سازی در اطراف کلانشهرها کند.

سید علیرضا قهاری که مدرک کارشناسی ارشد معماری دارد و در حال حاضر دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران است، می‌گوید: بازسازی بافت‌های فرسوده به ویژه در کلانشهرها موضوع بسیار مهمی است که نیاز به ملاطفت، صبر و برنامه‌ریزی بلندمدت دارد.

مسعود نورانی، عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن، رئیس هیئت‌مدیره موسسه تحقیق و توسعه صنعت احداث و دانشجوی دوره دکتراست . وقتی با وی به عنوان یک انبوه‌ساز گفتگو می‌کردیم مشخص شد که در حال حاضر مشغول نوسازی و احیای یکی از مناطق بافت فرسوده شهر تهران است. وی معتقد است؛ نوسازی بافت فرسوده باید مطابق طرح تفصیلی باشد.

پیام ساختمان که یکی از مدعوین این ضیافت افطاری در ماه مبارک رمضان بود، علاوه بر مصاحبه و گفتگو با مقامات و مهمان‌ها در مراسم اقدام به توزیع نشریه در بین تمامی حاضران نمود .

ضیافت سازمان نظام کاردانی کشور

ضیافت افطاری سازمان نظام کاردانی کشور در تاریخ 2 مردادماه سال جاری در باشگاه رفاه ولنجک با جمعی از اعضاء و مهمان‌هایی از اتحادیه املاک کشور و وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، ریاست سازمان نظام کاردانی کشور در حاشیه مراسم افطاری که به مناسبت ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد، گفت: اینکه گفته می‌شود ظرف 10 سال آینده باید سالانه 5/1 میلیون واحد مسکونی برای تأمین نیازهایمان بسازیم، آمار درستی است چرا که حداقل سالانه یک میلیون ازدواج درکشور ثبت می‌شود. مهدي مؤذن افزود: یکی دیگر از مهم‌ترین چالش‌هایی که با آن روبه‌رو هستیم ، احیای بیش از 70 هزار هکتار بافت فرسوده در تمام کشور است که میلیون‌ها نفر از جمعیت کشورمان در خانه‌های محدوده این بافت‌ها که از استحکام لازم برخوردار نیستند، زندگی می‌کنند.

رئیس سازمان نظام کاردانی با بیان اینکه رفع مشکلات در صنعت ساختمان جز با همدلی و همفکری حاصل نمی‌شود، گفت: در کشوری ساختمان‌سازی می‌کنیم که بیش از 80 درصد مساحت آن در معرض وقوع زلزله آن هم با شدت زیاد و خیلی زیادتر قرار دارد و از طرفی کسی از زمان وقوع آن اطلاع ندارد و هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری بيفتد. در چنین گستره‌ای باید ساختمان‌سازی کنیم اما ساختمان‌های ما چگونه ساخته می‌شوند؟ اگر سه عامل مصالح استاندارد، مقررات ملی ساختمان و افراد دارای صلاحیت در کنار هم قرار نگیرد، قطعاً ساختمان‌های ما آسیب‌پذیر خواهد بود.

پیام ساختمان که از میهمان‌های این مراسم بود علاوه بر پوشش خبری اقدام به توزیع نشریه بین مدعوین نمود.

ضیافت افطاری اتاق تعاون مرکزی

روز پنج شنبه سوم مردادماه نزدیک اذان مغرب تعداد زیادی از اعضای اتاق تعاون مرکزی ایران در هتل فردوسی تهران جمع شدند تا دور هم و در محیطی گرم و صمیمی روزه خود را افطار کنند. در این جمع دوستانه داریوش پاک بین، دبیر کل اتاق تعاون مرکزی، سعید شکرآبی، مدیرکل روابط عمومی اتاق، مرعشی، معاون پارلمانی اتاق در مجلس شورای اسلامی و چند تن از نمایندگان مجلس و اعضای هیئت‌مدیره اتاق که به تازگی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان را با آن حجم بزرگ و کثرت مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان را برگزار کرده بودند، حضور داشتند. پیام ساختمان هم جزو دعوت‌شدگان مراسم افطاری اتاق تعاون بود. قطعاً خوانندگان پیام ساختمان به خاطر دارند که پیام ساختمان در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان حامی رسانه ای، ناشر ویژه‌نامه رسمی آن و برپاکننده ستاد خبری نمایشگاه بود.

ضیافت افطاری انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی استان تهران

در مراسم افطاری پنجم مردادماه که در باغ سعادت با حضور جمعی از اعضای انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی به همراه مهمان‌هایی از سازمان نظام مهندسی و مرکز تحقیقات مسکن برگزار شد، یکی از بحث‌های مطرح‌شده در این مراسم، موضوع واگذاری وظایف انجمن‌ها در دولت یازدهم بود. در این خصوص رئیس هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان سازه‌های فولادی استان تهران گفت: خوشبختانه به نظر می‌رسد که موضوع واگذاری وظایف به انجمن‌ها یکی از اهداف دولت آینده باشد و به صورت جدی در حال پیگیری است. وی افزود: واگذاری وظایف به انجمن‌ها حدود 60، 70 سال پیش در بسیاری از کشورها صورت گرفته و دستاوردهای خوبی را برای دولت و انجمن‌ها به همراه داشته است.

مهندس امین بیدی اضافه كرد: دولت بهتر است انرژی و پولی که در راستای انجام وظایف انجمن صنفی تولیدکنندگان سازه‌های فولادی می‌گذارد را در جاهای دیگر صرف کند و انجمن مسئولیت صفر تا 100 کار را به عهده بگیرد. وي خاطرنشان كرد: به زودی شاهد صدور بخشنامه‌ای خواهیم بود که در سطح استان تهران سازه‌هایی که توسط سازندگان بر اساس این استاندارد تولید و نصب نشود، پایان کار نمی‌گیرند. در حال حاضر ساختمان‌های بلندمرتبه فلزی زیادی در تهران ساخته می‌شود و چنانچه سازنده در تولید و نصب اسکلت ‌فلزی از تخصص و کیفیت لازم برخوردار نباشد، تبدیل به یک فاجعه بزرگ خواهد شد.

نشریه پیام ساختمان که یکی از مدعوین این ضیافت بود فرصت را غنیمت شمرد و اقدام به توزیع نشریه در بین حاضران نمود که با استقبال خوب مهمانان رو به رو شد.