هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بي توجهي به نقشه‌هاي ساختماني


گروه ساخت و ساز: جامعه صنفي مهندسان نقشه‌بردار ايران که در سال 1358 تاسيس شد. تعدادي شعبه در استان‌هاي مختلف و حدود 1800 عضو حقوقي دارد و 250 نفر آنها مهندس، مشاور رشته نقشه‌برداري هستند. حوزه فعاليت اين رشته بسيار وسيع است و تهيه نقشه‌هاي هيدروگرافي، توپوگرافي، ماهواره‌اي و جي.آي.اس را در بر مي‌گيرد. فعاليت‌هاي انجمن در راستاي احياي حق و حقوق اعضا و اعتلاي اين رشته در كشور بوده و تنها گروه ايراني عضو فدراسيون بين‌المللي نقشه‌برداري است. پيام ساختمان با خانم مهندس پروين غريب نواز، رئيس هيئت مديره جامعه مهندسان نقشه بردار ايران گفتگوي انجام داده كه در ادامه مي‌خوانيد.

پیام ساختمان:جامعه نقشه برداران ايران چه اهدافي را دنبال مي‌كند؟

هدف ما اعتلاي رشته نقشه‌برداري است كه در مرحله اوليه و تكامل قرار دارد. براي اين منظور با معاونت راهبردي رياست جمهوري تفاهم‌نامه‌اي در خصوص قوانين و مقررات رشته نقشه برداري به امضا رسانديم. ضمن اينكه با ساير نهادهاي مرتبط از جمله وزارت راه و شهرسازي، سازمان نظام مهندسي، سازمان نقشه برداري كل كشور نيز ارتباطات خوبي برقرار كرديم. سال 73 وارد تشكيلات نظام مهندسي ساختمان شديم، زيرا خواهان تدوين نظام‌نامه براي اجراي كارها بوديم. در آن مقطع متوجه شديم كه نظام نامه مهندسي ساختمان در حال تدوين است و با پيگيري كارها موفق شديم نقشه‌برداري را جزو هفت رشته اصلي قرار دهيم.

پیام ساختمان:نقشه برداري چگونه در صنعت ساختمان توجيه‌پذير مي‌شود؟

نقشه‌برداري يكي از اصلي‌ترين رشته‌هاي صنعت ساختمان است. در هر كارگاه ساختماني نقشه‌بردار اولين نفري است كه وارد عمل مي‌شود و آخرين نفري است كه خارج مي‌شود. براي شروع كار ساخت و ساز ابتدا بايد عرصه ملك و بعد بر و كف آن را مشخص كنيد. ما با استفاده از سيستم‌هاي ماهواره‌اي عرصه را پياده مي‌كنيم. بر اساس قانون، مسئوليت درست بودن جاي ملك به مالك مربوط است، حال اينكه صحت اين مسئله توسط مهندس نقشه بردار تعيين مي‌شود. از طرف ديگر، در طراحي يك شهر اولين مسئله، مشخص كردن جاي ملك است. ما ابتدا مشخصات عرصه را به مهندسان طراحي ارائه مي‌دهيم، يعني بايد از ما بخواهند در حالي كه اين كار به ندرت انجام مي‌شود، شهرداري بايد اين كار را از ما بخواهد. سازمان ثبت اسناد براي صدور سند ملك بايد از مهندسان نقشه‌بردار استفاده كند. نقشه بردار به شما مي‌گويد كف و بر ساختمان بايد در كجا واقع شود الان اين كار انجام نمي‌شود و تنها در ساختمان‌هاي بزرگ از مهندس نقشه بردار استفاده مي‌كنند. البته بخشي از بر و كف را شهرداري مشخص مي‌كند. در ساختمان‌هاي بزرگ مهندس نقشه‌بردار اين موارد را كنترل مي‌كند ولي در ساختمان‌هاي كوچكتر به اين موارد توجه نمي‌شود و بعد از اتمام كار با تراشيدن زمين و خرابكاري‌هاي اجباري نواقص را جبران مي‌كنند و يا اينكه با پرداخت جريمه از اجراي آن سرباز مي‌زنند.

پیام ساختمان:استقبال از نقشه ‌برداران در پروژه‌هاي ساختماني چگونه است؟

اكنون در تمام استان‌هاي كشور به جز تهران، مهندسان نقشه‌بردار در كار نظارت و اجرا حضور دارند و كار تفكيك را انجام مي‌دهند ولي در تهران به خاطر اختلافات شهرداري با نظام مهندسي كارها با كندي پيش مي‌رود. البته با توجه به تفاهم‌نامه‌اي كه در اسفند ماه سال گذشته با شهرداري براي صدور شناسنامه فني ساختمان، امضا شده تاييد مهندسان چهار رشته الزامي شده است(معماري، عمران، مكانيك و تاسيسات)و ما منتظريم مهندسان هر هفت رشته نظام مهندسي در اين بخش حضور داشته باشند. به نظر من مهندس نقشه‌بردار بايد قبل از مهندس سازه و تاسيسات ساختمان را تاييد كند، ولي اين امر تاكنون اجرايي نشده است.

پیام ساختمان:صنعت ساختمان ‌سازي در كشور از چه مشكلاتي رنج مي‌برد؟

مشكل اساسي در حال حاضر نداشتن نقشه «كاداستر» است. تعيين ابعاد ملك با در نظر گرفتن شيب و جابه‌جايي ملك‌ها، معضلي است كه اكنون براي اجراي طرح «كاداستر» با آن مواجه هستيم. اگر ماده 33 قانون نظام مهندسي به درستي اجرايي شود، بسياري از مشكلات و ناهماهنگي‌ها در ساختمان سازي كشور حل خواهد شد. نظام مهندسی شامل هفت رشته است كه همه اينها بايد در شناسنامه فني ملك نقش داشته باشند. در حال حاضر چهار رشته توسط شهرداري پذيرفته شده و امضاي آنها براي تاييديه نهايي ساختمان الزامي است و سه رشته ديگر از جمله نقشه‌برداري پذيرفته نشده‌اند. ما اميدواريم ماده 33 به طور كامل اجرايي شود زيرا به نفع شهر و مالكان است و ساختمان‌هاي ايمن‌تري خواهيم داشت.

پیام ساختمان:از مسئولان نظام مهندسي و شهرداري چه انتظاري داريد؟

ما مي‌خواهيم در تمام بخش‌هاي ساختمان حضور داشته باشيم و اصول ساختمان‌سازي را بر اساس نقشه‌هاي اوليه كنترل كنيم. ما مي‌خواهيم در كوچه‌هاي شهر باران جمع نشود و در پياده‌روها سطوح يكنواخت و ابعاد مناسب داشته باشيم، شهري كه ساختمان‌هايش ترك برندارد و فرو نريزد. متاسفانه مسئولان نسبت به تهيه نقشه‌ بي‌توجه هستند و در برآورد بودجه كمتر به اين موارد توجه مي‌شود، بنابراين در مرحله اجرا اكثراً با مشكل مواجه مي‌شويم.