هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسئولیت را با قدرت اشتباه گرفته‌اند


گروه ساخت و ساز:مشكل سازمان نظام كارداني همچنان به قوت خود باقي است و عليرغم تلاش‌هاي صورت گرفته شاهديم كه سيل عظيم كاردانان به جاي استفاده در جايگاه تخصصي‌شان در صنعت ساختمان، به مشاغل كاذب رو مي‌آوردند و بدين ترتيب بخش عظيمي از نيروي ماهر و داراي صلاحيت ما كه اتفاقا مي‌تواند در اوضاع و احوال ساختمان‌سازي ما موثر باشد، ناديده گرفته مي‌شود. امري كه به نظر مي‌رسد نظام مهندسي ساختمان در آن نقش دارد و اخيرا هم نامه‌اي از طرف سيد مهدي هاشمي، رييس شوراي مركزي نظام مهندسي ساختمان براي سازمان‌هاي استان‌ها مبني بر لغو دستورالعمل به كار گيري كاردان‌ها ابلاغ شده تا دستور صومعلو، معاون وزير راه و شهرسازي مبني بر استفاده از كاردان‌ها همچنان مسكوت بماند و نظام كارداني منتظر توافقي سه جانبه باشد.

انحصارطلبی نظام مهندسي

مهدی مؤذن، رئیس سازمان نظام کاردانی کشور در همین رابطه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: به دلیل اینکه همواره نظام کاردانی ساختمان مورد بی‌توجهی قرار گرفته و نگاه به ساختمان یک سویه بوده است، شاهد تغییرات مثبتی در جهت بهبود نظارت نبوده‌ایم. وی افزود: دولت و دست‌اندرکاران در این رابطه به صورت کاملاً یک سویه فقط نظام مهندسی را مدنظر قرار داده و نظام مهندسی هم از اینکه همه چیز به آنها ختم شود، خوشحال هستند و همین مسائل باعث به وجود آمدن شائبه انحصارطلبی نظام مهندسی در صنعت ساختمان شده است.

مخالفت با خواست عمومی دولت، مجلس و مردم

مؤذن خاطرنشان کرد: اینکه می‌گویند کاردان‌های فنی، حلقه مفقوده صنعت ساختمان هستند، حرف گزافی نیست. اگر مجلس و هیئت‌وزیران نظام کاردانی ساختمان را تصویب می‌کنند، هیچ‌کدام از بخش‌ها نباید با این مصوبه مخالفت کنند و هر كس آن را ناديده بگيرد، با خواست عمومی دولت، مجلس و مردم مخالفت کرده است؛ امری که در حال حاضر اتفاق افتاده است. وی با بیان اینکه نظام کاردانی و نظام مهندسی مکمل همدیگر هستند، گفت: آرمان‌های ما برای شخص خودمان نیست، بلکه برای تعامل صنعت ساختمان است و بنده تلاش می‌کنم مسئولیت خطیری که به من واگذارشده را به سرانجام برسانم. وزارت راه و شهرسازی پس از 12 سال تلاش شبانه‌روزی نظام کاردانی، در جهت اثبات خود، به این نتیجه رسیده که باید از این جریان استفاده کرد و به همین منظور حداقل‌هایی را در صنعت ساختمان برای کاردان‌ها در نظر گرفته است و متأسفانه بعد از 48 ساعت شاهد هستیم که رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی در نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی لغو آن را خواستار می‌شود.

رئیس سازمان نظام کاردانی کشور ادامه داد: در دل قانون‌ نظام مهندسی دو سازمان نظام كارداني و نظام مهندسي به وجود آمده‌اند كه جايگاه هر كدام از آنها توسط قانون مشخص شده است. سؤال من اين است كه آيا يک تشكل حرفه‌اي مانند نظام مهندسي صلاحیت ابلاغ‌نامه به وزارت راه و شهرسازی برای لغو حکم صادره در رابطه با فعالیت نظام کاردانی را دارد؟!

رانت قدرت براي تحت‌الشعاع قرار دادن دولت

مؤذن با اشاره به اینکه هیچ نهادی حق ندارد از رانت قدرت برای تحت‌الشعاع قرار دادن بخش‌های دولتی در جهت تضییع حق‌وحقوق نهادهای ضعیف‌تر استفاده کند، گفت: متأسفانه این اتفاق افتاد و رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی طی نامه‌ای به نظام‌ مهندسی ساختمان سراسر کشور ، بخشنامه وزارت راه و شهرسازی برای آغاز فعالیت نظام کاردانی را لغو کرد و ما این موضوع را به جناب آقای صومعلو، وزیر راه و شهرسازی اطلاع دادیم و ایشان از اقدام ناشایست رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان اظهار تعجب و بی‌اطلاعی کردند. به نظر می‌رسد ظاهراً آقایان مسئولیت را با قدرت اشتباه گرفته‌اند.

وی ادامه داد:‌ مقررشده با حضور آقای مهندس صومعلو، معاون وزیر راه و شهرسازی،‌ بنده و آقای هاشمی در جلسه‌ای با حضور رفع ابهامات صورت بگیرد. در حال حاضر هم فشار زیادی را نظام‌های کاردانی در استان‌ها، به دلیل نامه آقای هاشمی به نظام‌های مهندسی استان‌ها مبنی بر لغو دستور وزارت راه و شهرسازی احساس می‌کنند.

شناسنامه فني مجازي است

رئیس سازمان نظام کاردانی کشور با بیان اینکه تمام رنج‌های صنعت ساختمان از ناحیه نظارت است، گفت: از جمله مهم‌ترین مصادیق عدم نظارت صحیح،‌حوادثی است که در اثر گودبرداری غیراصولی و تخریب صورت می‌گیرد چرا که موقع انجام کار ناظری وجود ندارد و کارگر ساده تخصص لازم را برای انجام کار ندارد. ما می‌گوییم کاردان‌ها در فرایندهای این‌چنینی حضور داشته باشند.

مؤذن اضافه کرد: چرا باید مهندس ناظر برای خودش یک حریم امن ایجاد کند و ساعت 8 شب موبایلش را خاموش کند. مگر فرق یک مهندس با دکتری که باید هر لحظه برای بیمارش گوش به زنگ باشد، چیست؟ ما به شهردار تهران نامه نوشتیم که یا آنچه در شناسنامه فنی ساختمان تحت عناوین مهندس، کاردان فنی، معمار تجربی ،شماره پروانه اشتغال و حوزه مسئولیت آمده است را اجرا کنید یا در غیر این صورت صدور شناسنامه را از اساس تعطیل کنید چون شناسنامه‌ای که مشخصات افراد تأثیرگذار در ساختمان در آن ثبت نشود، به هیچ دردی نمی‌خورد. الان در شناسنامه فنی فقط اسم مهندس نوشته می‌شود درحالی‌که بر اساس قانون باید اسم کاردان فنی هم در آن باشد؛ بنابراین اعتقاد دارم شناسنامه فنی بدون حضور کاردان‌ها مجازي‌ است.

سهم خواهي معنا ندارد

رئیس سازمان نظام کاردانی كشور در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه حضور کاردان‌ها در ساختمان‌سازی چقدر از سهم نظام مهندسی کم می‌کند، گفت: ما سهم خواهی نداریم. شاید اساس مشکل این است که برخی‌ها در نظام مهندسی ساختمان می‌گویند با وجود کاردان‌ها سهم ما کاهش می‌یابد. وی ادامه داد: بر اساس برنامه پنج ساله پنجم مقررشده تعداد کاردان‌ها به 450 هزار نفر و مهندسان به حدود 250 هزار نفر برسند؛ بنابراین یعنی تعداد کاردان‌ها حدود 2 برابر مهندسان شود. اگر بخواهیم این طرح را عملیاتی کنیم، سهم خواهی معنایی ندارد و تمام ساز و کارها مشخص خواهد شد. ضمن اینکه اگر وزارت راه و شهرسازی پس از 12 سال تصمیم گرفته سهم هرچند کوچکی را در ساخت‌وساز کشور به نظام کاردانی اختصاص دهد، باید عملیاتی شود. باور کنید از بس کاردان‌ها سراغ مشاغل کاذب رفته‌اند، ممکن است هرچه خوانده‌اند را فراموش کنند. در هر حالت ما راضی هستیم با نظام مهندسی ساختمان در جهت ارتقای کیفیت همکاری داشته باشیم.

اطلاعي از«نظام فنی و اجرایی ساختمان کشور» ندارم

رئیس سازمان نظام کاردانی کشور در پاسخ به این سؤال خبرنگار پیام ساختمان که ایجاد تشکلی واحد به نام «نظام فنی و اجرایی ساختمان کشور» که در قطعنامه پاياني انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی مطرح‌شده و در صورت اجرا تمامي تشکل‌هاي ساختماني از جمله نظام مهندسی و نظام کاردانی در آن حضور خواهند داشت، تا چه اندازه مطلوب شماست، گفت: من اطلاعی از جزئیات این طرح ندارم ولی اگر ما جزیی از این تشکیلات هستیم، باید از ما هم نظرخواهی شود و تا به حال این اتفاق نیفتاده است. در این زمینه اگر نظرخواهی صورت گیرد، می‌تواند دستاوردهای خوبی هم به همراه داشته باشد؛ هر چند در گذشته شاهد تجربیات خوبی در این زمینه‌ نبوده‌ایم.