هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دچار‌خود تحریمی شدیم

گروه تاسيسات: هر چه به روزهاي پاياني دولت دهم نزديك‌تر مي‌شويم عملكرد تيم اقتصادي رئيس‌جمهور بيشتر زير ذره‌بين بازرسي كارشناسان قرار مي‌گيرد. احمدي‌نژاد كه با شعار عدالت اجتماعي و توسعه اقتصادي اداره كشور را در دست گرفت بيش از همه سعي كرد با توزيع درآمدهاي نفتي بين مردم و توسعه بخش‌هاي عمراني به اهداف خود برسد. براي اين منظور دو طرح عمده را در كشور پايه‌ريزي كرد؛ هدفمندي يارانه‌ها و ساخت مسكن مهر. اجراي اين طرح‌ها اگرچه با سر و صداي زيادي همراه بود ولي به علت برخي مشكلات نتوانست اهداف مورد نظر را محقق كند. اشكال عمده ضعف كارشناسي و تعجيل در اجراي طرح‌ها و بي توجهي به برنامه‌هاي گذشته بود كه اثرات نامطلوبي بر اقتصاد كشور بر جاي گذاشت. تورم بالاي 20 درصد، گراني كالاها و خدمات موضوعي نيست كه قابل كتمان باشد. اگر چه عده‌اي راه‌اندازي مسكن مهر را بزرگترين نقطه قوت دولت مي‌دانند.، با اين حال كارشناسان اقتصادي نظرات ديگري دارند.پیام ساختمان نظرات سید ناصر موسوی لارگانی،عضو کمیسیون اقتادی مجلس را در این خصوص جویا شده است.

پیام ساختمان:دولت دهم روزهاي پاياني خود را سپري مي‌كند، علاقه منديم ارزيابي شما از عملكرد اقتصادي دولت را جويا شويم.

مباحث اقتصادي يكي از اساسي‌ترين مشكلات كشور است. متاسفانه بعضي از سوءمديريت‌ها و تصميمات خلق الساعه و بدون كارشناسي مشكلات عديده اقتصادي را براي كشور به دنبال داشته است. البته نبايد تحريم‌هاي اعمال شده عليه كشور را ناديده بگيريم. اگر اين تحريم‌ها براي كشورهاي اروپايي و آمريكايي اعمال شده بود توان استقامت در مقابل آن را نداشتند. جداي از اين مسئله ما دچار يك سري خود تحريمي‌ در داخل كشور شديم و گره‌هايي در امور اقتصادي ايجاد شد كه هم اكنون در حال دست و پنجه نرم كردن با آنها هستيم. اميدواريم با تغيير دولت و استفاده از عقلانيت مشكلات موجود هم برطرف مي شود.

پیام ساختمان:آناليز شما از وزارتخانه اقتصاد و دارائي چگونه است، وزير اقتصاد آينده بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد؟

وزير اقتصاد يك فرد تحصيل كرده در امور اقتصادي هستند ولي مشكلات عمده به عملكرد زير مجموعه اين وزارتخانه برمي‌گردد. سوء مديريت‌ها در سطوح پايين‌تر و عدم اجراي قوانين و دستورات مديران ارشد باعث بعضي از مشكلات ناخواسته شده و مجموعه وزارتخانه اقتصاد را زير سوال برد. وزير اقتصاد آينده بايد وظايف محوله را بدون ملاحظات سياسي اجرايي كرده و در مقابل مجلس پاسخگو باشد.

پیام ساختمان:عده‌اي از كارشناسان اجراي طرح مسكن مهر را از نقاط مثبت دولت دهم مي‌دانند، در اين خصوص چه نظري داريد؟

در ماه‌هاي پاياني دولت شاهد افتتاح بسياري از طرح‌هاي مسكن مهر هستيم كه هزاران واحد ساختماني را در بر مي‌گيرد. با توجه به اين تعداد مسكن كه ساخته شده و بر اساس نياز جامعه است ما نبايد كمبود مسكن داشته باشيم. در حالي كه نه تنها كاهش قيمت نداشتيم بلكه شاهد افزايش قيمت هم بوديم. هم اكنون در مناطقي كه مسكن مهر احداث شده زير ساخت‌ها آماده نيست. يك سري مسكن به مثابه خوابگاه ساخته شده كه با مراكز شهرها فاصله زيادي دارد. ساكنان اين ساختمان‌ها با مشكلات رفت و آمد مواجه هستند و امكانات اوليه يك مجموعه ساختماني در آنجا فراهم نشده است. ضمن اينكه ايجاد زير ساخت‌هاي حمل و نقل عمومي مثل ايجاد خطوط اتوبوسراني و مترو هزينه سنگيني به همراه دارد. در حالي كه اگر رويه قبلي در خصوص واگذار شدن زمين به مردم در شهرها ادامه پيدا مي‌كرد، مردم مي توانستند با سليقه خود در مكان‌هاي نزديك تر به امكانات شهري مسكني را براي خود تهيه كنند و از پراكندگي آنها در نقاط خارج از شهر و تحميل هزينه‌هاي زندگي كاسته مي‌شد.

پیام ساختمان:بانك‌هاي كشور در رونق اقتصادي كشور به خصوص بخش مسكن چه نقشي داشتند، آيا توانستند كارشان را درست انجام دهند؟

تعداد كمي از بانك‌هاي كشور عملكرد خوبي داشتند و اكثر آنها سخت‌گيري‌هاي بي‌موردي اعمال كردند. اگرچه بانك مركزي مصوبه‌اي را ابلاغ كرد كه وام ها تا سقف 10 ميليون تومان فقط يك ضامن داشته باشد ولي بسياري از بانك‌ها به آن پايبند نبودند. در حال حاضر بافت‌هاي فرسوده، زيبايي شهر را زير سوال برده‌اند. اگر وام‌هاي نوسازي مسكن درست و آسان واگذار مي‌شد مردم علاوه بر بازسازي خانه‌هاي خود با احداث خانه‌هاي چند طبقه، مشكل مسكن فرزندان خود را نيز حل مي‌كردند و از همه مهمتر، براي بهبود بازار خريد و اجاره مسكن كمك خوبي بود.

پیام ساختمان:وزير مسكن جديدي كه انتخاب مي‌شود بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشد و به چه صورت عمل كند تا آرامش در بازار مسكن حكمفرما شود؟

وزارتخانه راه و شهرسازي بسيار گسترده و تاثيرگذار است. مديريت وزارتخانه‌هايي از اين دست نيازمند تيم اجرايي قوي است بنابراين زير مجموعه‌هایي كه انتخاب مي‌شوند بايد عملياتي و كارآزموده باشند. افراد صرفاً اداري و سياسي مناسب نيستند. البته بايد از زحمات مهندس نيكزاد تشكر كنيم كه يكي از وزرای توانمند و فعال دولت هستند.

پیام ساختمان:با اين اوصاف شما قائل به جدائي راه و مسكن از وزارتخانه جديد هستيد؟ آيا احتمال بازگشت به وضعيت سابق در دولت جديد وجود دارد؟

به نظر من ادغام اين دو وزارتخانه از ابتدا درست نبوده است چون هر كدام از آنها وظايف مختص خود را دارند. از طرف ديگر، طبق قانون برنامه پنجم برخي وزارتخانه‌ها بايد كوچك‌سازي شده و با وزارتخانه‌هاي ديگر ادغام‌ شوند. با اين حال ادغام بدون كارشناسي وزارتخانه‌هاي استراتژيك و كليدي اثرات خوبي ندارد. در همين خصوص تعدادي از نمايندگان طرحي را ارائه كردند كه بر اساس آن وزارتخانه راه و شهرسازي از هم جدا مي‌شود که اميدواريم دولت و مجلس تصميم درست را اتخاذ كنند.

پیام ساختمان:تحليل جنابعالي از آرامش فعلي در بازار اقتصادي كشور چيست چگونه مي‌توان به وضعيت تداوم بخششيد؟

بخش عمده‌اي از كاهش قيمت‌ها به نوسانات بازار جهاني طلا و ارز برمي‌گردد در حالي كه در كشور ما بيشتر جنبه رواني دارد و نمي‌توان گفت برگزاري انتخابات عامل اين تغييرات بوده است. حقيقتاً مردم از تغيير قيمت ساعتي اجناس رنج مي‌برند و نمي‌توانند برنامه‌ريزي درستي براي زندگي خود داشته باشند در حالي كه انتظار مي‌رود حداقل براي يك سال تثبيت قيمت داشته باشيم، اميدواريم دولت آينده با تدبير و عقلانيت كه مدعي اجراي آن هستند تثبيت قيمت‌ها در بازار را در اولویت قرار دهد .

پیام ساختمان:طرح هدفمندي يارانه‌ها در دولت بعدي چه سرنوشتي خواهد داشت؟

هدفمند شدن يارانه‌ها بايد حتماً اجرا شود اگر دولت احساس مي‌كند اجراي طرح با سياق گذشته با چالش روبرو مي‌شود و نيازمند اصلاح مي‌باشد، مي‌تواند آن را دوباره به مجلس ارائه كند تا اقدامات لازم در اين خصوص انجام شود. قطعاً هدف كارگزاران، خدمت به مردم ايران است كه در تمام اين سال‌ها پشتيبان نظام بودند. مجلس آمادگي هر نوع كمك به دولت را دارد چه در بخش هدفمندي يارانه‌ها و چه در بخش قوانيني كه براي آسان شدن كارهاي اجرايي دولت لازم است.

پیام ساختمان:براي توسعه اقتصادي كشور و رونق بخش توليد چه پيشنهادي داريد؟

دولت جديد بايد تيم اقتصادي قوي را انتخاب كند كه فرا جناحي باشد. انتخاب وزير اقتصاد و رئيس بانك مركزي در امر توسعه اقتصادي خيلي مهم است. توجه به اين موارد مي‌تواند به توسعه عادلانه درآمدهاي كشور كمك كند به شرطي كه با تدبير توام باشد. جداي از اين مسئله دولت بايد از كارشناسان اقتصادي بيرون از مجموعه به ويژه بخش خصوصي استفاده كند و مسائل اقتصادي را محدود به نظرات گروه خاص نكند و حتي مي‌تواند با كارشناسان اقتصادي دولت‌هاي گذشته هم مذاكره داشته باشد.