هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مسئولیت نتیجه‌گیری‌با خودتان!

می‌گویند تنها موجودی که با نشستن به موفقیت می‌رسد، مرغ است! فلذا ما که هیچ نسبت و تناسبی با مرغ جماعت نداریم از اون هفته که در خدمت تان بودیم تا این هفته از پا ننشسته و موفقیت‌های متعددی کسب کرده‌ایم و الان هم قصد داشتیم رمز موفقیتمان را برایتان فاش کنیم که متأسفانه همین دیشب رمز موفقیتمان را عوض کردیم و الان هم هر چی فکر می‌کنیم یادمان نمی آید! از این رو (کدام رو؟) اتفاقات دو هفته گذشته را با هم مرور می کنیم بلکه یک اتفاقی بیفتد! فقط اعلام می‌کنیم مسئولیت هرگونه نتیجه‌گیری و ایجاد سوال در ذهن مخاطبان، به عهده خود مخاطبان است!

رئیس سازمان نظام مهندسی مشروط است!

با برگزاری انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، دو تن از مهندسان نزدیک به «دولت تدبیر و امید» موفق به کسب رأی و ورود به جرگه منتخبان شدند. اکبر ترکان و بیژن نامدار زنگنه که در دولت‌های اسبق، نشستن بر کرسی‌های چند وزارتخانه را تجربه کرده‌اند و اکنون نیز رابطه نزدیکی با حسن روحانی دارند، در انتخابات اخیر سازمان نظام مهندسی جزو 64 برگزیده‌ای قرار گرفتند که وزیر راه و شهرسازی دولت بعدی باید از بین آنها 32 نفر را انتخاب کند و آن 32 نفر، سه نفر را انتخاب کنند و بعد رئیس‌جمهور بعدی که دکتر روحانی باشد یکی از آن سه نفر را به عنوان رئیس بعدی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور منصوب و معرفی کند! به نظر می‌رسد اینکه رئیس بعدی این سازمان چه کسی باشد خیلی منوط و مشروط است به اینکه در دولت دکتر روحانی، وزیر راه و شهرسازی علی عبدالعلی زاده باشد یا علی نیکزاد یا محمدباقر قالیباف یا علی‌اکبر آقایی یا عباس آخوندی یا مازیار حسینی یا ...!

آزادراه دیمی!

یکی از اتفاقات مهمی که با پایان دولت نهم و حتی با پایان دولت دهم رخ نداد، پایان یافتن ساخت آزادراه تهران – شمال بود! عملیات عمرانی این آزادراه در حالی تمام نشد که رئیس دول نهم و دهم عدم اتمام آن در دولت‌های قبل را نقطه‌ضعف مدیریتی بر می‌شمرد. از خدا که پنهان نیست، از شما چه پنهان ما هم اعتقادداریم اگر هشت سال پیش یک متر آسفالت در مسیر می‌ریختند و کاری به کارش نداشتند، حتی بدون آبیاری و به صورت دیم هم الان یک آزادراه در آنجا سبز شده بود!

جداسازی بدون ریا!

از قرار معلوم، قضیه جداسازی راه از مسکن در دولت آینده دارد جدی می‌شود. از یک طرف 70 نفر از نمایندگان مجلس طرحی را امضا و با قید دو فوریت تقدیم هیئت‌رئیسه کرده‌اند که در صورت تصویب نهایی، وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از یکدیگر تفکیک می‌شوند. این نمایندگان معتقدند ادغام دو وزارتخانه سابق و ایجاد وزارتخانه راه و شهرسازی دستاورد مثبتی نداشته و موجب کندی انجام امور شده است. شواهد و قرائن هم از خیز دولت یازدهم برای جدایی امور مرتبط با راه، مسکن و شهرسازی و تبدیل آنها به دو وزارتخانه مستقل حکایت دارد. ما خودمان که دستی در مسکن و پایی در راه داریم به خوبی از گزینه‌های وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی در دولت آینده مطلعیم ولی به کسی نمی‌گوییم که ریا نشود!

کشف مغایرت قانونی دیرهنگام!

به خوشی و خرمی رئیس مجلس شورای اسلامی «اعطای تسهیلات به مسکن مهر» و ۸ مصوبه دیگر دولت را مغایر قانون اعلام کرد! علی لاریجانی در نامه‌ای که طی آن به رئیس‌جمهور، مصوبه هیئت‌وزیران را ملغی الاثر اعلام کرد، به قانون برنامه پنجم توسعه استناد کرده است که بر مبنای آن طرح، تصویب و اجرای کلیه مصوبات متضمن بار مالی برای دولت منوط به این است که «بار مالی ناشی از آن در گذشته محاسبه و در قانون بودجه کل کشور یا منابع داخلی دستگاه اجرائی ذیربط تأمین شده باشد»، لذا اعطای تسهیلات به مسکن مهر را از حیث عدم تأمین قبلی بار مالی ناشی از آن، مغایر قانون دانسته است.

گیس کشی بر سر 5 درصد حق کمیسیون!

شکایت انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران علیه سازمان امور مالیاتی کشور که منجر به صدور دستور موقت در یکی از شعب دیوان عدالت اداری شده، در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری رسیدگی خواهد شد. انجمن صنفی کارفرمایی مشاوران املاک تهران بر اساس ماده 50 و به استناد ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده از دیوان عدالت اداری خواسته است تا دستور به توقف اجرای تفاهم‌نامه‌ای که اتحادیه مشاوران املاک در تاریخ 29/ 6/ 1389 با معاونت مالیات بر ارزش افزوده به امضاء رسانده و طبق آن مشاوران املاک ملزم به پرداخت 5 درصد از رقم حق کمیسیون شده‌اند، بدهد. شعبه 14 دیوان عدالت اداری نیز مبادرت به صدور قراری کرده که بر اساس آن تا تعیین تکلیف قطعی شکایت، اجرای این تفاهم‌نامه متوقف می‌شود.

آبشار بزن، مسکن مهر ببر!

هیئت دولت با اعطای 50 میلیون تومان جایزه نقدی و یک دستگاه آپارتمان مسکن مهر به شرط تأهل از اعضای تیم ملی والیبال کشورمان تقدیر کردند! بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال کشورمان در حاشیه جلسه هیئت دولت مورد تقدیر رئیس‌جمهور و هیئت دولت قرار گرفتند. هیئت دولت به دلیل درخشش بازیکنان تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران مبلغ 50 میلیون تومان جایزه نقدی به آنان اعطا کرد و همچنین با مساعدت رئیس‌جمهور و دستور مستقیم به وزیر راه و شهرسازی قرار شد تا به هر کدام از بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال یک دستگاه آپارتمان به شرط تأهل اختصاص یابد.

مغایرت؟ قانون را عوض می‌کنیم!

دولت دهم که ظاهراً عزمش را جزم کرده تا زمین‌های مسکن مهر را به نام متقاضیان کند در حال تلاش برای الحاق یک تبصره به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی است تا مغایرت قانونی را رفع کند.

لایحه انتقال قطعی مالکیت اراضی مجموعه‌های مسکن مهر به مردم بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیئت‌وزیران رسیده و برای طی تشریفات قانونی از سوی رئیس‌جمهور تقدیم مجلس شده است. بر اساس تبصره 3 الحاقی به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت دولت در اراضی مجموعه‌های مسکن مهر در چارچوب قوانین مربوط مجاز و از شمول تبصره 2 خارج است.