هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تابستان 92 کجا برویم؟


لاجرم دشمنان به زندانند

خواجه شادان بطارم و گلشن

گروه معماری و دکوراسیون: شهرستان طارم بین کوه‌های شمال زنجان و جنوب استان گیلان واقع شده است.آب و هوای بی‌نظیر این شهرستان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طارم است که زیبایی‌های این منطقه را دوچندان می‌کند.در شهرستان طارم به طور همزمان می‌توان چهار فصل از سال را دید که این ویژگی منحصربه‌فرد سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. شکارگاه‌ها، منطقه حفاظت‌شده سرخ آباد، رودخانه قزل‌اوزن، ارتفاعات و قله سر به فلک کشیده، درختان کهن‌سال، قسمتی از سد منجیل، آتشکده‌ها، غار خرمنه‌سر و قلعه سمیران از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان به شمار می‌روند.

آتشکده‌های شهرستان طارم

 

 

 

آتشکده‌های شهرستان طارم معمولاً از سنگ و ساروج با پلان چهار تاقی و ابعاد چهار در چهار متر ساخته‌شده که پوشش آنها گنبدی شکل است.ترکیب کلی آتشکده‌ها به سبک آتشکده‌های دوران ساسانی است که با آتشکده «نیاسر» کاشان قابل مقایسه می‌باشد، با این تفاوت که برای عناصر اصلی در آنها به جای آجر از سنگ استفاده شده است. این آتشکده‌ها جزو عناصر جاذب و تاریخی استان زنجان طبقه‌بندی می‌شوند.در شهرستان طارم سه آتشکده از دوران ساسانیان باقی مانده که در فهرست آثار تاریخی ثبت شده است.

آتشکده پیرچم که در روستای پیرچم واقع شده آتشکده الزین که در ضلع غربی روستای الزین قرارگرفته و قسمتی از بنای آن از دوران ساسانیان تا به امروز باقی مانده و آتشکده گیلانکشه، که در روستای گیلانکشه قرار دارد.

قلعه سمیران

 

 

 

قلعه سمیران یکی از یادگار‌های تاریخی مهم شهرستان طارم است. این قلعه علیرغم اینکه در حوزه سیاسی و اداری طارم سفلی (استان قزوین) قرارگرفته ولی نزدیکی به شهرستان طارم است که می‌تواند یکی از عوامل موثر در جذب گردشگران به آن باشد. این قلعه عظیم به عنوان پایتخت حکومت کنگریان است که حاکمان آن در اوایل قرن چهارم تا پنجم هجری قمری در منطقه طارم، قزوین، ابهر و زنجان حکمرانی می‌کرده‌اند.

قلعه سمیران از سال 307 تا 454 هجری قمری پا برجا بوده و یکی از مراکز سیاسی ضد بغداد بوده و پس از کنگریان، مورد استفاده فداییان و پیروان حسن صباح قرارگرفته و در نهایت در حمله مغول قسمت عظیمی از آن تخریب شده است. با وجود این تخریب‌ها، در وضعیت فعلی، آثار و بناهای ارزشمند و قابل بازدید در آن وجود دارد.

درختان کهنسال

 

 

 

درختان کهنسال یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری شهرستان طارم است که بر زیبایی‌های خاص این منطقه می‌افزاید. درختان کهنسال این شهرستان شامل «قریه چال موسوم به بش قارداش (پنج برادر)، آلتین کش، دستجرد، شیت، ارس در خرمنه‌سر» است.

رودخانه قزل‌اوزن

 

 

 

رودخانه مهم و پرارزش قزل‌اوزن از کوه‌های کردستان سرچشمه می‌گیرد و با عبور از استان زنجان در مسیر خود اکوسیستم پر اهمیتی به وجود آورده و به دریای خزر می‌ریزد. به جز قزل‌اوزن رودخانه‌های زیادی در استان زنجان وجود دارد که از پیوستن رودهای فرعی، جویبار و نهرهای متعددی به وجود می‌آید که از کوهستان‌های منطقه سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود جاذبه‌های طبیعی فراوانی پدید می‌آورد.

رودخانه قزل‌اوزن از کوه‌های چهل چشمه کردستان سرچشمه می‌گیرد و در طی مسیر خود زمین‌ها را شسته و خاک‌ رس قرمز رنگ را با خود حمل می‌کند که به نظر هر بیننده‌ای این رودخانه سرخ رنگ می‌باشد. به همین علت به قزل‌اوزن معروف شده است. این رودخانه در نزدیکی قافلانکوه با زنجانرود به‌ هم پیوسته و رود بزرگ قزل‌اوزن را به‌ وجود می‌آورد.این رود با دریافت آب از رودخانه فرعی در سطح استان سرازیر شده و در دره‌های طارم علیا در نزدیکی منجیل به رودخانه شاهرود با نام سفیدرود و از آن پس در استان گیلان با دریافت شاخه‌های فرعی دیگر به دریای خزر می‌ریزد. رودخانه قزل‌اوزن در طول سال پرآب بوده و از کل طول آن 300 کیلومتر در استان زنجان جریان دارد. آب و هوای معتدل زنجان در فصل تابستان و زمستان معتدل در طارم علیا موجب ایجاد پارک‌های باصفا شده و بر زیبایی‌های طبیعی این استان افزوده است.

غار خرمنه‌سر

 

 

 

غار خرمنه‌سر در شهرستان طارم و در کوه بلند خرمنه‌سر در سمت شمالی روستای شاه‌نشین واقع است. ارتفاع این کوه 2 هزار و 700 متر و دارای چشمه‌سارهای زیادی است. در نزدیکی قله کوه خرمنه‌سر، دهانه مشبک و پنجره مانند و به نسبت وسیع غار خرمنه‌سر واقع شده است. در قسمت مدخل غار، حفره بزرگی وجود دارد که همانند اتاقی در میان حفره‌های کوچک احاطه شده است. در داخل این اتاق‌ها، آثار زیستی شامل سفال‌های شکسته دیده می‌شود. مطالعات باستان‌شناسی در مورد این غار حکایت از دو دوره استقرار انسان دارد.

منطقه حفاظت‌شده سرخ آباد

 

 

 

منطقه حفاظت‌شده سرخ آباد در شهرستان طارم با زمینی به مساحت یکصد هزار هکتار دارای پنج جامعه گیاهی «درختان و درختچه‌ها، گون و بوته‌ها، گندمیان و شبه گندمیان، فورب‌ها و پهن برگ‌ها، بالشتکی‌ها» است. علاوه بر این 4 هزار گونه گیاهی نیز در این منطقه شناسایی شده است. در این منطقه حیوانات وحشی و پرندگان گوناگون وجود دارد که حیوانات آن شامل کل و بز، خوک، خرس، پلنگ، خرگوش، گرگر، روباه، 14 گونه خزنده و مار و انواع پرندگان شامل کبک دری، تیهو، کبک، انواع مرغابی، انواع پرندگان شکاری، باقری قره و جغد است.از آبزیان این منطقه می‌توان به دوزیستان و شش گونه ماهی اشاره کرد. این منطقه با توجه به وسعت و پوشش گیاهی موجود به عنوان مهم‌ترین زیستگاه‌های حیات وحش یکی از غنی‌ترین مراکز جذب گردشگران استان به‌شمار می‌رود.آثار تاریخی ماندگار شهرستان طارم همچون آثار شهرستان‌های دیگر استان زنجان دارای ارزش زیادی است و علاقه‌مندان و طبیعت دوستان با حضور در این مکان‌های منحصربه‌فرد به زیبایی‌های این مناطق پی خواهند برد.