افزایش حقوق کارگران نمایشی است

شمار نشریه : 164


گروه گزارش: بالأخره در آخرین جلسه شورای عالی کار دولت دهم با حضور عباسی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر شرکای اجتماعی (کارگران و کارفرمایان) افزایش 25 هزار تومانی حق مسکن و خواربار کارگران مصوب شد. اما منوط شدن اجرای این مصوبه به لغو شکایت کانون شورای اسلامی کار تهران و دیگر تشکل‌های کارگری از مصوبه حداقل دستمزد سال جاری به دیوان عدالت اداری، ابعاد تازه‌ای به این موضوع داده است.

حسن صادقی یکی از فعالان تشکل‌های کارگری است، کسی که خودش از کارگری و گچ کاری ساختمان شروع کرده و تا معاونت رئیس خانه کارگر پیش رفته است. وی همچنین رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز هست. با آقای صادقی در خصوص مصوبه اخیر شورای عالی کار و تبعات آن گفتگو کردیم.

پیام ساختمان: نظر شما در خصوص افزایش 25 درصدی حق مسکن و خوار و بار کارگران چیست؟

ما از نحوه افزایش دستمزد ناراضی هستیم چون همه می‌دانند که تورم واقعی در افزایش دستمزد سال جاری لحاظ نشد. خواسته ما این بوده و هست که افزایش حقوق بر مبنای تورمی باشد که بانک مرکزی اعلام کرده است. البته می‌دانیم که بانک مرکزی پنهان‌کاری می‌کند و تورم واقعی را به لحاظ اینکه ساختار اقتصادی ما دولت‌محور است برای اینکه به جایگاه سیاسی دولت خدشه وارد نشود، اعلام نمی‌کند تا مردم تورم را کمتر از ناحیه دولت بدانند. به همین دلیل درحالی‌که تورم بالای 45 درصد بوده، در اواخر اسفند سال قبل حسب استعلام وزارت کار، آن را در قالب تورم نقطه‌ای 31 و 7 دهم اعلام کردند. ولی شورای عالی کار 25 درصد را مبنا قرار داد که حتی اگر همین درصدی را که بانک مرکزی اعلام کرد ملاک عمل قرار می‌داد نیازی نبود چنین کار عبثی را انجام دهد.

پیام ساختمان: چرا عبث؟

به خاطر اینکه این افزایش 25 هزار تومان حرکتی نمایشی است که بیشتر پاک کردن صورت مسئله و زیبا جلوه دادن فعالیت‌های خودشان در جامعه کارگری است. چنین افزایشی برای این‌گونه کارها مفید است ولی برای کارگران تأثیر مثبتی ندارد بلکه تبعات تبلیغاتی آن همین الآن هم روی جامعه تأثیر منفی گذاشته است. تصمیمات ذوقی و بدون در نظر گرفتن کار کارشناسی منتج به بحران می‌شود. قرار است 25 هزار تومان به حقوق کارگران اضافه شود ولی همین الآن با رسانه‌ای شدن این خبر قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است.

پیام ساختمان: به نظر شما دولت برای بهبود وضعیت معیشتی کارگران باید چه می‌کرد؟

دولت باید در ابتدای سال آنچه را که قانون تصریح کرده اعمال می‌کرد. دولت به جای افزایش این‌طوری حق مسکن و خوار، سهمی را که سال‌های متوالی، از ابتدای دولت آقای احمدی‌نژاد، کارگران را از آن محروم کردند که در قالب کمک غیر نقدی بود ،مجدداً برمی‌گرداند؛ یعنی روال توزیع کالاهای اساسی در قالب بن کارگری را به سال 84 بر می‌گرداند و از طریق شبکه تعاونی‌های کارگری به دست کارگران می‌رساند که دو حسن عمده داشت: هم تعاونی‌های کارگری تقویت می‌شد و هم کالا با قیمت صفر به دست خانوار کارگر می‌رسید. آقایان اگر واقعاً به دنبال کمک به کارگران بودند بن کارگری را احیا می‌کردند و همه آنچه در طی این سال‌ها حق کارگران بود و به آنها داده نشد به آنان بر می‌گرداندند. شورای عالی کار هم می‌بایست احیای بن کارگری را رقم می‌زد و اگر صادق بود اول مزد کارگران را در ابتدای سال بر مبنای همان 31 و هفت دهم درصد افزایش می‌داد، نه در وسط سال چیزی را مصوب کند که بار تورمی آن بیشتر از خودش باشد.

پیام ساختمان: ولی ظاهراً برای همین مبلغ هم پیش‌شرط گذشته‌اند که کارگران شکایتشان را پس بگیرند؟

این پیش‌شرط برای آقایان در شورای عالی کار نیست، چون اعضای این شورا در شکایت نقشی نداشته‌اند بلکه کارگران خودشان شخصاً به عنوان افراد شکایت کرده‌اند! شکایت هم بر این مبناست که چرا تأمین اجتماعی حقوق ما را بر اساس تورم اضافه نکرده است. این شکایت را هر کارگری بر مبنای ماده 41 قانون کار می‌تواند انجام دهد که چرا مزد را بر مبنای تورم واقعی افزایش نمی‌دهید. شرط یا پیش‌شرط را هر کسی در شورای عالی کار پذیرفته یا بپذیرد غیرقابل‌قبول است چون آنها شاکی نبوده‌اند. تازه به نظر ما شورای عالی کار از عملکرد کارفرمایان دفاع می‌کند و حتی زبان گویای آنها شدند و گفتند قانون می‌گوید: «با توجه و در نظر گرفتن تورم» یعنی طوری حرف می‌زنند که انگار کارفرما دارد حرف می زند! ما همان موقع هم اعتراض کردیم که شما نماینده کارگران هستید یا کارفرمایان؟ این حرف که افزایش حقوق باید «با توجه و در نظر گرفتن تورم» باشد را باید نمایندگان کارفرمایان بگویند نه شما! شما باید بگویید قانون صراحتاً می‌گوید «تورم واقعی» باید لحاظ شود نه با توجه به تورم که حرف کارفرماهاست. الآن هم اگر اعضای شورای عالی کار قولی داده باشند از طرف خودشان است ، نه از طرف تشکل‌های کارگری و کارگران.

پیام ساختمان: در کل شما مخالف افزایش حقوق کارگران در این موقع سال هستید؟

مخالف نیستم ولی من شیوه افزایش را شیوه‌ای کارشناسانه نمی‌دانم. این مصوبه اگر یک مشکل را برای کارگر حل کند صدها مشکل دیگر به وجود می‌آورد. درحالی‌که یک کارگر برای یک اتاق و یک آشپزخانه ماهی 250 تا 300 هزار تومان می‌پردازد، 25 هزار تومان چه کمکی می‌کند؟ به نظرم باید اصل قضیه را بر افزایش مزد متناسب با تورم قرار می‌دادند. چون افزایش حق مسکن به پایه حقوق چیز خاصی نیست و نمی‌تواند شکاف تورم را جبران کند. ضمن اینکه مصوبه شورای عالی کار هر چه که باشد باید شامل حال بازنشستگان هم بشود و اگر بناست مزدی یا مزایای جانبی اضافه شود باید برای بازنشستگان هم باشد. لذا هیئت امنای تأمین اجتماعی باید بلافاصله جلسه بگذارند و همین مزایا را برای بازنشستگان هم تعریف کنند.