هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانه را نونوار کنید


گروه معماری و دکوراسیون: همیشه خریدن وسایل نو برای منزل آسان است و ما با هیجان فراوان برای منزلمان چیزهای نو می‌خریم یا برای نوسازی آن رنگ جدیدی انتخاب نموده و خانه را نقاشی می‌کنیم. ولی وقتی تازگی وسایل رنگ می‌بازد و نوبت به نگهداری و مرمت آنها می‌رسد، دیگر هیجان خرید وجود ندارد و باید به فکر روش‌هایی برای تعمیر بعضی وسایل و رسیدگی به آنها باشیم. اگر می‌خواهید منزل شما نو به نظر برسد، روش‌های زیر را به کار بگیرید.

1. پارچه رو مبلی‌ها را عوض کنید یا آنها را به خشک‌شویی بدهید. مراقبت دائمی از مبل‌ها می‌تواند در نو نگه‌داشتن آنها تأثیر زیادی داشته باشد. می‌توانید کوسن ها یا روکوسنی ها را عوض کنید و یا آنها را به مدل متفاوتی بچینید. اگر پارگی وجود دارد، روی آنها را بشویید و وصله بزنید یا رفو کنید. حتی اگر لکه‌ای وجود دارد ، با لک بر یا پراکسید هیدروژن آن را پاک‌کنید. چند بار آن را با این محلول بشویید تا لکه کمرنگ شود. البته قبل از شستن آن با محلول مورد نظر، محلول را روی قسمتی از پارچه که زیاد معلوم نیست امتحان کنید.

2. خراش‌های دیوارها را مرمت کنید و رنگ بزنید. چیزهای کوچکی مانند خراش روی دیوار، لب پریدگی وسایل و تزئینات باعث می‌شوند که شما احساس کنید کهنه شده‌اند. یک روز را به برق انداختن، مرمت و رنگ زدن دیوارها یا وسایل منزل بپردازید و بعد از آن متوجه تغییر چشمگیری می‌شوید.

3. مبلمان را برق بیندازید. اگر یادتان نمی‌آید آخرین بار چه زمانی مبلمان چوبی خود را برق انداخته‌اید و جلا زده‌اید، باید بدانید که اگر این کار را بکنید تغییر چشمگیری ایجاد می‌شود و از خودتان می‌پرسید چرا زودتر این کار را نکرده‌اید. برای مبلمان خود روغن جلای مناسب خریداری کنید و نحوه استفاده از آن را خوب بخوانید.

4. لکه‌های روی مرمر را پاک‌کنید. سطوح متخلخل مرمر مستعد لکه برداشتن هستند. پس باید فوراً لکه‌ها را پاک‌کنید. در مورد نحوه پاک کردن لکه‌ها از روی مرمر تحقیق کنید. اگر نتوانستید خودتان لکه‌ها را پاک‌کنید، از یک کارشناس کمک بگیرید.

5. از کابینت‌های چوبی مراقبت کنید. خراش‌ها و لکه‌های روی کابینت‌های چوب را برطرف کنید. بعد با دستمال نرم و مرطوبی آنها را تمیز کنید. برای آنکه دفعه‌های بعد کمتر به کابینت‌ها و کانترها آسیب برسد، همیشه زیر ظروف داغ، پایه یا زیر قابلمه‌ای بگذارید و لکه‌ها را فوراً تمیز کنید و خوراکی‌ها را روی تخته آشپزخانه خرد کنید، نه روی کانتر.