هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فرايند تسهيلات ارزي و ريالي در جريان است


گروه بازار ساختمان: مهندس محمود دودانگه، مشاور عالي وزير صنعت، معدن و تجارت و البته عضو هيئت عامل صندوق توسعه ملي است. اين دانش‌آموخته رشته مهندسي صنايع در گرايش برنامه‌ريزي‌ و تحليل‌ سيستم‌ها، در دانشگاه‌های شريف و اميركبير سمت‌هایی مانند معاونت برنامه‌ریزی و عضويت در ستادها و شوراهای عالي داشته و از مسئولاني است كه براي پاسخ به نحوه عملكرد دولت دهم می‌توان با وي سخن گفت . در ادامه گفتگوي خبرنگار پيام ساختمان را با وي می‌خوانید:

پيام ساختمان: يك چالش در بخش ارز اين است كه صادرکنندگان مصالح ساختماني ويا صنايع معدني می‌گویند؛ مجبورند ارز را در مركز مبادلات ارزي ارائه كنند و اين براي آنها می‌تواند چالش آفرين باشد. در اين خصوص چه نظري داريد؟

اگر تكليفي ایجادشده، براي شرکت‌های دولتي بوده ولي براي شرکت‌های خصوصي عملاً تعهدي ايجاد نشده تا ارز خود را در مركز مبادله ارزي ارائه كنند.

پيام ساختمان: پس آنچه از آن به عنوان شبه پيمان ارزي ياد می‌شود، چیست ؟

عملاً پيمان ارزي وجود ندارد، اما اينكه ارز حاصل از صادرات چه می‌شود را صادركننده بايد مشخص نمايد و اعلام كند كه ارز حاصل از صادرات را صرف چه کاری كرده است و نیازی به تحويل ارز به مركز مبادلات ارزي نيست. به بيان ديگر وقتي شما صادرات کرده‌اید بايد روشن شود ارز حاصل از آن صرف چه كاري شده است، مثلاً يا مواد اوليه وارد کرده‌اید، يا بدهي خود را پرداخت کرده‌اید ، يا سرمایه‌گذاری كرده و يا آن را به كسي داده‌اید، يا به كشور منتقل نموده‌اید . در هر صورت اين کار براي شفافيت فضاي اقتصادي كشور لازم است.

پيام ساختمان: ظاهراً قرار بود از اعتبارات صندوق توسعه ملي براي تأمین مالي بخش توليد استفاده شود اما اين مهم روي نداده است، چرا ؟

بر چه اساسی این اظهارات را بیان می‌کنید؟

پيام ساختمان: اين گفته مستند به سخنان وزير صنعت ، معدن و تجارت در تاريخ 30 بهمن است. آيا تغييري در تخصيص اعتبار و پرداخت تسهيلات براي بخش توليد ايجاد شده است ؟

از آن موقع تا حال زمان زيادي گذشته است. اين تأمین مالي بخش توليد كشور در قالب فرايندي كه تعریف‌شده در جريان است و بيش از 2 هزار ميليارد تومان تسهيلات به بنگاه‌های توليدي صنعت و معدن پرداخت شده است كه اگر بخش کشاورزی را نيز به آن بيفزاييد مقدار آن به بيش از 6هزار ميليارد تومان هم می‌رسد و اين روند باقوت ادامه خواهد يافت.

پيام ساختمان: توليدكنندگاني كه متقاضی استفاده از تسهيلات ارزي و ريالي هستند، به كجا بايد مراجعه كنند؟

در بخش ريالي بانک‌های عامل ما مشخص هستند و هر متقاضي می‌تواند از طريق بانک‌های عامل صندوق توسعه ملي درخواست خود را اعلام كند تا پرداخت تسهیلات انجام شود. در مورد ارز هم در بخش كشاورزي از طريق کارگروه‌های توسعه كشاورزي كه در استان‌ها هستند، كار دنبال می‌شود و در بخش صنعت و معدن از طريق سامانه‌ای تحت عنوان «بهين ياب « تقاضاها اعلام می‌شود و پس از بررسی، به بانک‌های عامل معرفي خواهند شد.

پيام ساختمان: در حال حاضر هم متقاضيان می‌توانند براي دريافت تسهيلات اقدام كنند؟

از آنجاكه درخواست‌ها بيش از منابعي است كه بايد تبديل به ريال شود در حال حاضر تنها به درخواست‌های گذشته پاسخ داده می‌شود تا در آينده ، پروسه جديدي براي تقاضاهاي آتي تعريف شود.

پيام ساختمان: آيا اين تسهيلات صرفاً در بخش ريالي است يا با توجه به اينكه بسياري از تولیدکنندگان مصالح ساختماني براي واردات ماشین‌آلات ، قطعات يا مواد اوليه به ارز نياز دارند، نيز می‌توانند از تسهيلات ارزي استفاده كنند؟

ما در حوزه ريالي محدودیت داشتيم كه تنها به بخش صنعت و معدن تسهيلات ارائه كنيم اما در حوزه ارزي اين دامنه وسيع است و هر بنگاهي كه مزيت داشته باشد و بتواند ارزش افزوده بيشتري ايجاد كند، می‌تواند از تسهيلات صندوق توسعه ملي استفاده كند.

پيام ساختمان: با اين حال بسياري از تولیدکنندگان يا واردكنندگان قطعات و مواد اوليه با گشايش اعتبار اسنادي و ال سي با چالش مواجهند، در این خصوص چه تدابيری اندیشیده‌اید؟

اين پديده مشكل نيست. بايد توجه داشته باشيد كه ال سي تنها يكي از روش‌های انتقال وجوه است و بانک‌های عامل ما روش‌های مختلفي را براي نقل و انتقالات پول ابداع کرده‌اند که در حال انجام است.

پيام ساختمان: شما از مدافعان مركز مبادله ارزي بوديد. آیا همچنان آن را راهكار خوبي می‌دانید؟ و آيا در آينده ادامه می‌یابد؟

مركز مبادله ارزي در مقطعي از زمان ايجاد شد تا به عنوان لنگر نرخ ارز عمل كند تا تولیدکنندگان و بنگاه‌های اقتصادي كه به ارز نياز دارند، بتوانند از اين كمك استفاده كرده و نيازهاي ارزي آنها تأمین شود. اما بحث استمرار فعاليت آن در آينده را بايد از بانك مركزي جويا شويد.

پيام ساختمان: ايران و نروژ هر دو صادركننده نفت خام و هر دو داراي صندوق توسعه ملي هستند. به نظر شما چرا آنها موفق شدند ولي ما داراي بحران اقتصادي به ويژه در خصوص مسائل ارزي هستيم.

اين مقايسه از اساس صحيح نيست ما كشوري هستيم تحت تحريم و نمی‌توان آن را با كشوري مانند نروژ مقايسه كرد.

پيام ساختمان: يكي از تفاوت‌های ما اين است كه ما كالاهاي ساخته‌شده لوكس مانند كاشي يا شیرآلات بهداشتی را وارد كرديم ولي نروژ از ارز نفتی‌اش براي سرمایه‌گذاری و رشد توليد در صنايعي كه داراي مزيت بود مانند کشتی‌سازی و صنعت نفت ( استات اويل) استفاده كرد. آيا استفاده از منابع صندوق براي واردات به كشور را تأیید می‌کنید؟

به هر حال هر كشوري اعم از صنعتي و تولیدکننده و ... به واردات نياز دارد. به عنوان مثال کشورهای آلمان و امريكا علیرغم اینکه صادركننده بزرگي هستند، واردکننده بزرگي هم می‌باشند.

پيام ساختمان: البته تولیدکننده بزرگي هم هستند و بخش توليد به شدت مورد حمايت دولت قرار دارد؟

بله يكي از مواردي كه در صندوق توسعه ملي به درستي هدف‌گیری شده است استفاده از ارز حاصل از نفت براي توسعه سرمایه‌گذاری و ايجاد ارزش افزوده در كشور و ماندگار شدن اين سرمايه براي نسل‌های بعدي است. بايد توجه داشت كه عمر صندوق توسعه ارزي تنها دو سال است و سال‌های بعد قطعاً وضعيت ما بهتر خواهد شد.

پيام ساختمان: وضعيت بازارهای مختلف چه زماني بارونق پيوند خواهند خورد؟

با توجه به ثباتي كه در جو رواني بازارها و نیز آرامش در فضاي عمومي كشور ایجادشده، در آینده شاهد ثبات در بازارهاي مختلف كشور از جمله بازار مسكن و طلا و ارز خواهيم بود.

پيام ساختمان: منظور شما از ثبات همان ركود است يا حالت ديگري در بازارها را مد نظر داريد؟

سیاست‌های كشور ثبات بيشتري يافته و اين امر می‌تواند موجب رونق بازارهای مختلف می‌شود. بنابراين با توجه به اين اصل كه با آرامش در فضاي اقتصاد، زمينه براي سرمایه‌گذاری و رونق بيشتر می‌شود. بنابراین هرچه سیاست‌های اقتصادي كشور ثبات بيشتري داشته باشد به همان ميزان شاهد رونق در بازارهاي مختلف خواهيم بود. به بيان ديگر انتظارات مردم از عملكرد بازارهاي متفاوت متأثر است و هر چه ثبات بيشتري در فضاي اقتصاد ديده شود زمينه براي سرمایه‌گذاری در بازارهاي مختلف يا بخش توليد بيشتر می‌شود.

پيام ساختمان: برخي بر لزوم تغيير نرخ بهره بانكي اصرار دارند. به نظر شما اين تغيير رخ خواهد داد؟

نرخ بهره بانكي رابطه مستقيمي با نرخ تورم دارد و با توجه به نرخ بالاي تورم كه بيش از 30 درصد است طبعاً نرخ بهره بانكي نمی‌تواند كاهش يابد. تصور من اين است كه نرخ بهره بانكي افزايش و كاهشي را تجربه نخواهد كرد.