هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعطیلی بازار آهن فروشان

گروه بازار ساختمان

همه چيز از آنجا آغاز شد كه انجمن توليد كنندگان فولاد با هماهنگي وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به راه اندازي سايتي به نام بازار هوشمند آهن ايران نمود. سايتي كه محمد صادق مفتح، قائم ‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی آن را نقطه عطفی در ارتقای جایگاه تجارت الکترونیک ذکر کرده و گفته است: « این سامانه می‌تواند سهم مناسبی را در بازار به خود اختصاص دهد.» هميشه يكي از مزاياي فعاليت تجار و بازرگانان فولاد چنين وانمود شده كه آنها با خريد هاي سلف خود براي توليد كنندگان فولاد ، تامين مالي را فراهم مي كنند اما اينكه چنين سايتي در ميان فعالان بازار فولاد با چه بازخوردهايي همراه بوده است را در گفتگوی پيام ساختمان با محمد آزاد، رئيس اتحاديه كشوري فروشندگان آهن و فولاد بررسي خواهيم كرد.

پيام ساختمان: راه اندازي سايت بها را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

فولاد يا بايد در بورس كالا كشف قيمت شود يا بر اساس قيمت گذاري رسمي به بازار عرضه شود اما از‌آنجا كه سايت بها نه بخشي از بورس كالاست و نه داراي مصوبه دولت يا مجلس است از اين رو نمي تواند قيمت فولاد را تعيين كند. البته انجمن صنفي توليدكنندگان فولاد مي تواند در مورد معامله مواد اوليه مانند فولاد خام و قراضه از چنين راهكارهايي بهره ببرد چرا كه قانون در مورد مواد اوليه توليد فولاد مانند شمش فولاد يا قراضه آهن ساكت است اما در مورد خرده فروشي مقاطع فولادي نيازمند قيمت گذاري رسمي يا مصوبه دولت يا كشف قيمت در بورس كالاست. به بيان ديگر به شرطي معامله مقاطع فولادي در سايت بها قانوني خواهد بود كه قيمت گذاري شود تا در صورتي كه تخلفي صورت گرفت از طرف سازمان تعزيرات پيگيري شود يا رسما اعلام شود كه سايت بها بخشي از بورس كالاست يا بايد مصوبه دولت را داشته باشد.

پيام ساختمان: دبير انجمن فولاد بازار هوشمند آهن را مكمل بورس كالا مي‌داند با اين حال برنظر خود اصرار مي ورزيد؟

اگر سايت بها مكمل بورس كالا هم باشد بايد توسط دولت و مجلس رسما اعلام شود يا خود سازمان بورس اطلاعيه اي صادر كند. تاكيد مي کنم طبق قانون در غير از مسير كشف قيمت مقاطع در بورس كالا، هر گونه فروش مقاطع فولادي بايد مشمول قيمت گذاري باشد اين در حالي است كه توليد كنندگان نمي توانند به بهانه يك سايت، خود به قيمت گذاري بپردازند.

پيام ساختمان: ما بررسي كرديم امكان معامله مقاطع فولادي و نيز فعاليت فروشندگان آهن در اين سايت فراهم شده است در اين صورت چه مشكلي وجود دارد؟

بله ما هم شنيده ايم كه اين كار در سايت امكان پذير است اما سوال اينجاست كه چه كسي آن را كنترل خواهد كرد و با چه قانون يا مصوبه اي. در حال حاضر كنترل بازار خرده فروشي فولاد به عهده اتحاديه كشوري فروشندگان آهن و فولاد است. در صحبت‌‌هايي كه با دكتر سبحاني ،رئيس انجمن توليد كنندگان فولاد داشتم از توضيحات يكديگر راضي نشده و از اين رو همچنان تاكيد دارم خريد و فروش مواد اوليه بلامانع است اما در مورد مقاطع فولادي ، زماني اين كار قانوني خواهد بود كه مصوبه اي از طرف دولت يا مجلس وجود داشته باشد يا آنكه سازمان بورس اعلام كند سايت بها مكمل بورس كالاست. به هر حال چالش اين است كه چه كسي كنترل اين بازار را به عهده دارد. در حال حاضر كنترل بازار بر عهده ماست و سازمان تعزيرات نيز متخلفان را اعمال قانون مي كند. حال چنانچه قرار باشد رسما كشف قيمت مقاطع فولادي براي خرده فروشي به سايت بها منتقل شود، اين كار بايد طبق قانون يا مصوبه اي صورت گيرد.

پيام ساختمان: چرا فروشندگان فولاد در اين سايت به فعاليت نپردازند ؟

اتفاقا در مراسم افطاري انجمن فولاد هم به من گفتند اگر كسي براي ساخت و ساز به سايت مراجعه كند و مثلا بگويد 10 شاخه تير آهن سايز 16 و 4 شاخه تيرآهن سايز 14 مي خواهم و هزينه آن را نيز واريز كند ما براي آن ارسال خواهيم كرد. با اين اوصاف بايد گفت بازار را تعطيل كنيد. در حال حاضر در هر روستايي يارانه هست و حتي مردم با تلفن همراه هم به اينترنت متصل مي شوند و ديگر چه نيازي به بازار فولاد است .

پيام ساختمان: با اين حساب شما بازار هوشمند آهن را جايگزين بازار سنتي مي دانيد ؟

اگر قرار باشد در سايت بها به مصرف كننده خرده فروشي صورت گيرد ، اگر اين به معناي جايگزيني سيستم بازار نيست پس چه معناي ديگري دارد؟ در صورت تحقق اين روند طبعا هر كسي مي تواند در خانه اش با سايت كار كند و 20 هزار فروشنده فولاد ديگر نيازي به مغازه ندارند. مضاف بر اينكه بايد در نظر داشت سرمايه هاي بزرگي که براي مغازه هاي فروشندگان فولاد و تجهيزات آنها مانند جرثقيل هاي سقفي و ليفتراك صرف شده چه خواهد شد. همچنين فروشندگان فولاد براي راحتي خريد مشتريان هزاران تن فولاد را كه درمغازه ها نگه مي دارند و مشتري مي‌‌تواند معامله كند و كالا را بار بزند و ببرد. ايجاد كنندگان اين سايت بايد پاسخگوي همه اعضاي صنف و همه افرادي باشند كه كار خود را از دست مي دهند.

پيام ساختمان: منظورتان از اينكه افرادي شغل خود را از دست مي دهند، چيست؟

20 هزار نفر آهن فروش در كل كشور وجود دارد و تنها در تهران بيش از 5 هزار به اين حرفه اشتغال دارند كه اگر قرار باشد از طريق يك سايت همه اين كارها انجام شود تعداد زيادي مغازه بسته خواهد شد و در حدود 200 هزار نفري كه كارگر اين فروشندگان هستند نيز از کار بيكار مي شوند.

پيام ساختمان: فعاليت آهن فروشان در اين بازار چگونه خواهد بود؟

فروشندگاني كه عضو اين اتحاديه هستند تا تاييديه اين تشكل صادر نشود قطعا با اين سايت وارد معامله نمي شوند. در ابتدا ما با انجمن فولاد وارد مذاكره مي شويم و چنانكه متوجه شويم اين كار راهكاري به نفع جامعه و نيز صنف ما است ما نيز سهيم مي شويم.

پيام ساختمان: وضعيت ركود يا رونق در بازار فولاد كشور را چگونه پيش بيني مي كنيد، همچنين مشكل آهن فروشان با سازمان ماليات به كجا رسيد؟

بازار فولاد از ركود خارج نشده است و به نظرم تا پايان ماه رمضان همچنان اين ركود ادامه خواهد يافت و شايد در اواخر تابستان رونقي در بازار اين فلز ديده شود. در خصوص مشكلات فروشندگان آهن با سازمان امور مالياتي كشور بر سر موضوع ماليات بر ارزش افزوده نيز بايد عرض كنم، همچنان مشكل ادامه دارد.