هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كيفيت بتن ضامن


گروه بازار ساختمان: مهندس حسین فروتن مهر، رئيس انجمن بتن آماده ايران چهره نام آشنايي در صنعت ساختمان است. اين شخصيت آن چنان بتن را دوست دارد كه تلاش دارد آشنايي با بتن را به عنوان درسي در مدارس معرفي كند تا ميزان آگاهي عمومي از بتن بيشتر شود. علاقه وي به ارتقای كيفيت بتن نيز به حدي است كه يك طبقه از ساختمان انجمن بتن را به سالن اجتماعات تبديل كرده تا محلي براي آموزش اعضا جهت آشنايي با روش‌های جديد و متعاقباً افزايش كيفيت بتن آماده شود. در سيزدهمين نمايشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان تهران ، مهندس حسین فروتن‌مهر در ستاد خبری پیام ساختمان حضور یافت.

رئیس انجمن بتن آماده و قطعات بتنی ایران ضمن تشکر از زحمات پیام ساختمان در زمينه اطلاع‌رسانی در صنعت ساختمان، برگزاري نمایشگاه‌های صنعت ساختمان را موجب آشنايي سازندگان ساختمان با كالاها و نيز فناوری‌های روز دانست و تصريح كرد: اگر اين نمايشگاه بتواند به ارتقاي فرهنگ ساخت‌وساز منجر شود، می‌تواند كمك موثري باشد. فروتن‌مهر به چالش‌های عرصه تولید و نیز انتقال بتن آماده، مانند ترافیک، بازار سیمان و طرح اختلاط، اشاره نمود و برخی تولیدات دستی بتن را برای سلامت ساختمان مضر دانست.

بها دادن به بتن در حد آمبولانس

مهندس داوری مدیریت نشریه ضمن خوشامدگويي با اشاره به اين نكته كه بتن در زمان کوتاهی بايد از مبادی تولید به كارگاه ساختماني منتقل شود، پیشنهاد داد برای عبور خودروهاي حمل بتن (تراک‌میکسر) خطوط ویژه‌ای مانند خودروهای امدادی در نظر گرفته شود که رئیس انجمن بتن آماده با استقبال از اين پيشنهاد تاكيد كرد: دقیقاً همين اقدام در كشورهاي پيشرفته دنيا انجام می‌شود و من به عينه دیده‌ام در كشوري مانند كانادا تراك ميكسر، خودروي پليس و خودروهاي امدادی مانند آمبولانس، حق عبور از خطوط ويژه يا همان مسير هاي اضطراری را دارند. در مراكز شهري كانادا پليس همانند كالاي زنده به بتن نگاه می‌کند، به اين صورت كه هنگام عبور تراك ميكسرها پليس اقدام به سبز كردن چراغ‌های راهنمايي مسير و نيز كنترل رفت‌وآمد ساير خودروها می‌کند تا بتن در اسرع وقت و با كمترين اتلاف زماني به محل مصرف در كارگاه ساختماني برسد. بتن‌ریزی در اين كشور صنعتي تا اين حد مهم است و پليس این كشور چنان آموزش‌دیده و مطلع است كه می‌داند بتن می‌تواند بر جان انسان‌ها به مراتب بيش از آمبولانس تأثیرگذار باشد.

مهندس داوري ضمن منطقي دانستن سخنان مهندس فروتن مهر، تاكيد كرد: وقتي به سلامت ساختمان می‌اندیشیم، می‌بینیم آنچه به بتن مربوط است به پايداري سازه مرتبط می‌شود، از اين رو برای اینکه سازه‌ای ايجاد شود كه بتواند ايمني و سلامت انسان‌ها را تضمين كند تصور می‌کنم بايد به اندازه آمبولانس به حمل‌ونقل بتن بها داده شود.

رئیس انجمن بتن آماده و قطعات بتنی ایران با اشاره به تلاش‌های غیرانتفاعی انجمن بتن برای فرهنگ‌سازی در زمینه ارتقاي كيفيت بتن خاطرنشان کرد: ما از تمام توان خود استفاده می‌کنیم تا كيفيت بتن ارتقاء يابد،البته هنوز هم برخي نواقص را می‌بینیم ولی از سازمان استاندارد خواستیم اجباري بودن استاندارد بتن آماده را در كل كشور اعلام كنند زیرا بتن جايگاه بالايي در صنعت ساختمان دارد و سازندگي بدون بتن انجام‌پذیر نيست .

مهندس فروتن مهر، ادامه داد: همه کارخانه‌های تولیدکننده بتن را ملزم كرديم آزمايشگاه داير كنند و داراي مسئول كنترل كيفيت باشند. همچنين در حال گذار از استاندارد 20 C ، 25 C و30 C به استاندارد 50 C هستيم تا كيفيت بتن بالاتر برود كه به معناي مقاومت 500 است. وي تاكيد كرد: از شهرداری‌ها هم تقاضا كرديم به ساختمان‌های فاقد بتن استاندارد پايان كار داده نشود.

كيفيت بتن صنعتي كنترل می‌شود

رئيس انجمن بتن آماده ايران گفت: يكي از اقدامات جالب انجمن دريافت اجازه تاسیس استاندارد آزمايشگاهي است تا كنترل مضاعفي بر كيفيت بتن توليدي داشته باشد. بنابراين از کارگاه‌های ساختماني نمونه‌برداری کرده و در آزمايشگاه به بررسي بتن پرداخته می‌شود كه با اين اقدام، از یک طرف بتن‌ریزی‌های غیراستاندارد را می‌توان تشخيص داد و از طرف ديگر اگر نمونه‌ها از نظر كيفيت بتن و نوع مقاومت مشكلي داشته باشد، متصديان و مسئولان كنترل كيفيت آن كارخانه بتن را دعوت کرده و در تمام مسائل بتن مانند طرح اختلاط شن و ماسه و نيز سيمان مصرفي راهنمايي می‌کنیم تا نقطه‌ضعف آنها به نقطه قوت تبديل شود.

مهندس فروتن مهر، افزود: شرکت‌هایی كه بتن باکیفیت توليد كنند تا به برند تبديل شود و يا كار آنها با شكايت مشتريان همراه نيست، تشويق می‌شوند. اين نوع فرهنگ‌سازی به اعضاي اين موقعيت را می‌دهد كه کیفیت محصولات توليدي خود را بالا ببرند. وي ادامه داد: به كمك رسانه‌هایی مانند پيام ساختمان و همچنین از طريق اطلاع‌رسانی هاي فرهنگي می‌توان ميزان استفاده از بتن استاندارد و نيز كيفيت اين محصول را ارتقاء داد.

مديريت پيام ساختمان نیز در تأیید سخنان رئيس انجمن بتن آماده درباره ارتباط كيفيت بتن با سلامتي انسان‌ها گفت: هر اندازه كه كيفيت بتن ارتقا يابد به همان ميزان ايمني سازه و سلامتي زندگي در آن ساختمان بيشتر می‌شود.

رسانه تولیدکنندگان و سازندگان را به يكديگر نزديك می كند

مهندس داوري تصریح کرد: ضرورت دارد توليدكنندگان بتن استاندارد تلاش بيشتري براي اطلاع‌رسانی و معرفي خود به بازار هدف داشته باشند زیرا بسياري از سازندگان تا آن ميزان كه شما فرموديد به توانمندی‌ها و نيز اهميت اقدامات انجام‌شده در راستاي ارتقای كيفيت بتن آماده اشراف ندارند، حتي بعضاً دیده‌شده آگاهي كامل و صحيحي درباره بتن استاندارد و نيز نحوه خريد آن ندارند تا بتن استاندارد را چگونه خريداري و استفاده كنند.

اين كارشناس رسانه و صنعت تاكيد كرد: اگر تولیدکنندگان بتن استاندارد در نمايشگاه حضور پر رنگي داشتند، سازندگان ساختمان با آنها بيشتر آشنا مي شدند. وي با اشاره به حضور گسترده انبوه‌سازان و نيز پيمانكاران در ستاد خبري پيام ساختمان در روز دوم برگزاري نمايشگاه تاكيد كرد: اصولاً عرصه رسانه می‌تواند جامعه تولیدکنندگان مصالح و جامعه سازندگان ساختمان را به يكديگر نزديك كند.

مهندس داوری اظهار داشت؛ پیام ساختمان ضمن تعامل با انجمن‌های مرتبط با ساختمان ، با تمام توان در خدمت ارتقای کیفیت مصالح و سلامت ساختمان خواهد بود و در این زمینه آماده همکاری با سازندگان، انبوه‌سازان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی هستیم. وي در خاتمه خواستار بررسی راهکارهای گسترش همکاری بین فعالان صنعت ساختمان گردید.

مهندس فروتن مهرنیز در خاتمه گفت: از رسانه‌های تخصصي مانند پيام ساختمان تقاضا دارم براي ارتقای فرهنگ توليد و مصرف بتن استاندارد در كشور با انجمن بتن همكاري نمايد.