هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   164   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاهش حباب قیمت مسکن


رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک گفت: تا پایان امسال اوضاع مسکن به سمت آرامش و ثبات قیمت خواهد رفت.

مصطفی قلی‌خسروی به سه جهش قیمت مسکن در سال‌های 68 ، 86 و 91 اشاره و اظهار کرد: جهش قیمتی سال گذشته به دلیل تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز صورت گرفت به گونه‌ای که شاهد حباب 20 درصدی قیمت در بازار مسکن بودیم.

به گفته وی پس از انتخابات ریاست جمهوری حباب 20 درصدی ابتدا سه درصد، پس از آن پنج درصد و در حال حاضر هفت درصد کاهش یافته است.

قلی‌خسروی با اشاره به آغاز فعالیت دولت جدید در روزهای آینده، اظهار کرد: با تحویل واحدهای مسکن مهر تا پایان سال اوضاع مسکن به سمت آرامش و ثبات قیمتی می‌رود.

به گفته رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک اگر در سال 86 دولت نهم، مسکن مهر، بافت فرسوده و مسکن مهر خودمالکی را رقم نمی‌زد میانگین قیمت هر متر خانه در تهران به 10 میلیون تومان می‌رسید.

وی افزود: پس از طرح موفق مسکن مهر، اوضاع مسکن به سمت آرامش رفت به گونه‌ای که قرار است تا شهریور امسال متقاضیان مسکن مهر واحدهای باقی مانده را تحویل گیرند و این خود آرامش نسبی در بازار ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر پرداخت وام 50 میلیون تومانی ساخت مسکن گفت: وام ساخت به گونه‌ای است که 40 میلیون تومان از این مبلغ به خریدار واگذار می‌شود و 10 میلیون تومان نیز برای تسویه حساب به سازنده داده می‌شود.

قلی‌خسروی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر تعیین تکلیف ثبت قراردادهای اجاره در دفاتر اسناد رسمی و بنگاه‌های معاملات ملکی، تاکید کرد: در حالیکه باید کلیه اسناد رسمی باشند مردم مشاوران املاک را به عنوان بنگاه مورد اطمینان می‌شناسند و معاملات مسکن در بنگاه‌ها بیشتر صورت می‌گیرد اما بهتر است با هماهنگی‌های صورت گرفته که کد رهگیری از سوی مشاوران املاک اعطا می‌شود مردم نیز در ثبت معاملات دقت کنند.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با اشاره به فعالیت‌های این اتحادیه گفت: تاکنون در 400 شهر و 30 استان کشور عملیات کد رهگیری صورت گرفته که این امر به مطالبات مردم تبدیل شده است. همچنین آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد دانشگاه برای مشاوران املاک از جمله عملکردهای این اتحادیه بوده است.