هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معرفی کوچکترین کشور


گروه معماری: جمهوری مولوسیا کوچک‌ترین کشور جهان با جمعیتی شامل سه نفر و سه قلاده سگ است. این کشور در نزدیکی شهر دایتون ایالت نوادا آمریکا قرار دارد. "کیوین بو" رئیس‌جمهور این کشور کوچک است. او دوست دارد با لباس‌های یک دیکتاتور ظاهر شود، به همین دلیل لباس‌های پر زرق‌وبرق نظامی می‌پوشد؛ عینک دودی بزرگ به چشم می‌زند و رفتارهای جدی دارد.جمهوری مولوسیا به آمریکا مالیات می‌دهد که از نظر رئیس‌جمهور آن، پرداخت کمک به کشورهای خارجی است.

این جمهوری که در سال 1977 تأسیس شد، تنها 6 هکتار مساحت دارد. پایتخت آن اسپرا نام دارد که در آن منزل رئیس‌جمهور و باغچه‌ها واقع شده و در جلو و پشت این منزل مسکونی حیاط وجود دارد. جالب اینکه در این جمهوری علاوه بر قایق کوچک، قطار کوچکی نیز وجود دارد که تنها برای کودکان قابل استفاده است و به وسیله برق کار می‌کند. همچنین افراد برای ورود به جمهوری مولوسیا، نیازمند دریافت ویزا و گذرنامه هستند. ویزا توسط رئیس‌جمهور مولوسیا صادر می‌شود و او خود شخصاً در گذرنامه‌ها، مهر ورود می‌زند.

سایت ویکی‌پدیا هم نوشته است: جمهوری مولوسیا یک ریزکشور است که تاکنون به جز تعدادی ریز کشور، از سوی هیچ کشور دیگر جهان به رسمیت شناخته نشده است. نام مولوسیا از کلمه مورو که در زبان اسپانیایی به معنی تپه کوچک صخره‌ای است، گرفته شده است. این جمهوری در سال ۱۹۷۷ با نام جمهوری علیای وولدشتاین تأسیس شد و ۲۰ سال حکومت پادشاهی داشت بعد به جمهوری دمکرات خلق و سپس در ۱۹۹۹ با انحلال حزب کمونیست و با تغییر عنوان از ریزکشور به کشور، نظام حکومتی آن به جمهوری تغییر یافت.

جمهوری مولوسیا به وسیله کوین باو( رئیس‌جمهور ) با عنوان سرورناو و خادم ملت اداره می‌شود. در این کشور مصرف برخی مواد غذایی از قبیل پیاز و گربه ماهی و استفاده از برخی کالاها از جمله سلاح گرم، لامپ نئون و هر نوع اقلام وارداتی از تگزاس به استثنای آهنگ‌های کلی کلارکسون ممنوع است.