هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جای رمضان در گردشگری ایران


گروه معماری و دکوراسیون: گردشگری، فرصتی است برای آشنایی با فرهنگ‌های متفاوت و گردشگران همواره کنجکاوند که مردمان سرزمین‌های دیگر را از نزدیک ببینند. به همین دلیل مناسبت‌های خاص ملی و مذهبی برای تور گردانان زمینه‌ای مهیا می‌کند که بتوانند گردشگران را ترغیب به سفر کنند. اعیاد و سایر مناسبت‌های مذهبی مسلمانان نیز از جمله این فرصت‌هاست که به ویژه سبب آشنایی درست مردم با مسلمانان می‌شود. همچنین می‌تواند مسلمانان کشورهای مختلف را به یکدیگر نزدیک‌تر کند. در ایران اما به نظر می‌رسد گردشگری ماه رمضان مانند بسیاری دیگر از فرصت‌ها نادیده گرفته‌ شده و برنامه‌ریزی خاصی برای جذب گردشگر در این ماه صورت نگرفته است. مدیران دفاتر خدمات مسافرتی نظرات متفاوتی دارند.

با کاهش هزینه و برقراری پرواز مستقیم می‌توان گردشگر را جذب کرد

علی اسدی بازرس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، معتقد است:ماه رمضان با قرار گرفتن در فصل تابستان به هیچ‌وجه نمی‌تواند فصل سفر باشد. وی می‌گوید: «مصادف شدن ماه رمضان و تابستان سفر را دشوار می‌کند. در چنین شرایطی مسافران اروپایی به ایران سفر نمی‌کنند. مسافران منطقه و کشورهای عربی نیز در این ماه سفر به مکه و مدینه را انتخاب می‌کنند. وی در پاسخ به این موضوع که کشورهای ترکیه و مالزی در این ماه مسافر دارند، گفت: «آنها تبلیغات کرده‌اند و چنین مواقعی نتیجه آن را می‌گیرند. برای ما چنین امکانی وجود ندارد چون ما برای شب‌های ماه رمضان برنامه‌ای نداریم. درحالی‌که در کشورهای دیگر برنامه هایی دارند که به جشن رمضان معروف است.

اسدی در پاسخ به این سوال که از کجا باید آغاز کرد و اکنون چه می‌توان کرد، گفت: تنها کاری که در حال حاضر می‌توانیم انجام بدهیم این است که برای جذب شیعیان منطقه خلیج‌فارس و کشورهایی مانند قطر، امارات و عراق سرمایه‌گذاری کنیم. در این کشورها هوا گرم است و اگر پرواز مستقیم برقرار شود و همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه اقامت کاهش بیابد، می‌توان آنها را ترغیب کرد که به شهرهای قم و مشهد سفر کنند و ماه رمضان را آنجا بگذرانند.

مشهد، قم، شیراز و تهران قابلیت تبدیل به قطب گردشگری در رمضان دارند

اردشیر اروجی، کارشناس برنامه‌ریزی فرهنگی گردشگری در پاسخ به این پرسش که آیا رمضان می‌تواند فرصتی برای جذب گردشگر باشد، گفت: جاذبه‌هایی وجود دارد اما به دلیل بی توجهی های مسئولان، این جاذبه ها عامل ضعیفی برای توسعه گردشگری است، اما در شرایط فعلی باید سراغ عوامل مؤثرتر رفت. اگر روی تبلیغ مناسب سرمایه‌گذاری شود، می‌توان 4 شهر را به 4 قطب گردشگری در ماه رمضان تبدیل کرد. وی افزود: در شهرهایی مانند مشهد، قم، شیراز و تهران ، با موضوعاتی مانند اینکه چه آداب و سننی در ماه رمضان دارند، می‌توان برای گردشگران جذابیت ایجاد کرد. اروجی توضیح داد: نقطه قوت این مطلب آن است که اگر سیستم گردشگری، برای ماه رمضان برنامه‌ریزی کند، می‌توان گردشگران غیرمسلمان را هم جذب کرد. البته بدان معنا نیست که قوانین ماه رمضان را زیر پا بگذاریم بلکه با رعایت عُرف جامعه، بلامانع است.

این کارشناس حوزه گردشگری معتقد است؛ با برنامه‌ریزی درست، حتی می‌توان شهرهای اصفهان و یزد و کرمان را نیز در محور سفر حفظ کرد تا به روند گردشگری ادامه بدهند. وی درباره رعایت موازین ماه مبارک رمضان تأکید کرد: در حوزه گردشگری موضوعی داریم با عنوان کد اخلاق گردشگری که همه کشورهای عضو نیز متعهد به رعایت آن شده‌اند. این بخش حدود 30 تا 40 بند دارد که یکی از آنها درباره گردشگری که به کشور میزبان وارد می‌شود، صحبت می‌کند. او ملزم است فرهنگ جامعه میزبان را رعایت کند. به عنوان مثال حجاب، مسئله‌ای است که برای گردشگر خارجی جدید است و آن را تجربه می‌کند.

اروجی افزود: باید ضوابط ماه رمضان و حجاب را تدوین و برای دفاتر گردشگری ارسال کرد. وقتی کسی به سفارت ایران می‌رود و ویزا می‌گیرد، نسخه‌ای حاوی موازین فرهنگی و قانونی اما متناسب باحوصله گردشگر به وی بدهند. این راهنما حکم تبلیغ نیز دارد و گردشگر کنجکاو است بداند در ماه محرم یا رمضان چه آداب مذهبی را می‌بیند. وی یادآور شد: گردشگران و علاقه‌مندان سفر به ایران اکنون نگران هستند و نمی‌دانند چه چیز را باید رعایت کنند که لازم است سازمان چنین موضوعاتی را مدون کرده، در اختیار سفارتخانه‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی قرار دهد.