هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

الـیاف فـولادی


کمتر از سه سال از تولید انبوه الیاف فولادی در ایران توسط شرکت صنایع مفتولی زنجان می‌گذرد و صنعت ساختمان کشور امروزه تا حد زیادی با این فناوری آشنا می‌باشد.ولی هنوز بسیارند طراحان و ناظران و پیمانکارانی که با این روش آشنایی چندانی نداشته و یا در استفاده از آن تردید دارند.

بخش توسعه بازار شرکت صنایع مفتولی زنجان به عنوان اولین و تنها تولیدکننده الیاف فولادی در ایران در طول سه سال گذشته فرآیند بازاریابی این نوآوری صنعتی را بر مبنای الگوی نفوذ در بازار، برگرفته از مدل راجرز (1983) در پیش گرفت و با تمرکز بر گروه‌های پیشرو و تحول‌گرا ، زمینه همه‌گیر شدن الیاف فولادی در صنعت ساختمان را فراهم آورد .

شرکت‌های دانش بنیان و پیشرو در خلال سال‌های 1390 و1389 با پذیرش مسئولیت طراحی و اجرای پروژه‌های بتنی مسلح شده با الیاف فولادی گام بسیار بلندی در راه همه‌گیر شدن این فناوری برداشتند و به تدریج از سال 1391 و خصوصاً در بهار 1392 شرکت‌های بیشتری به جمع استفاده‌کنندگان از این فناوری پیوسته‌اند.

امروز و در آستانه تابستان 92، شرکت صنایع مفتولی زنجان ضمن رصد دقیق تحولات بازار ساخت‌وساز در کشور و با توجه به سابقه بسیار کارآمد استفاده از الیاف فولادی در پروژه‌های مختلف، از تمامی طراحان، ناظران، پیمانکاران و کارفرمایان محترم درخواست دارد تا با بررسی و مقایسه الیاف فولادی و روش‌های سنتی نظیر شبکه مش و آرماتور، از مزایای فناوری‌های تازه بهره‌مند گردند.

برخی از مزایای الیاف فولادی نسبت به روش‌های سنتی

1- کاهش هزینه

بر اساس برآوردهای انجام‌شده و با توجه به سوابق اجرایی در دسترس با استفاده از روش الیاف فولادی نسبت به شبکه مش سنتی در انواع پروژه‌های کف سازی، سقف‌های عرشه فولادی و شاتکریت،

وزن فولاد مصرفی تا حدود 60درصد و هزینه‌های صورت گرفته نیز بین 30تا 40 درصد کاهش خواهد داشت.

2- افزایش سرعت

با توجه به حذف یکی از وقت‌گیرترین و دشوارترین مراحل اجرایی پروژه یعنی نصب و اجرای شبکه مش، زمان اجرای پروژه‌ها کاهش بسیار زیادی خواهد داشت،به گونه‌ای که به محض آماده شدن بستر کار (نصب ورق‌ها در سقف عرشه فولادی یا تسطیح زمین در پروژه‌های کف سازی) پروژه آماده بتن‌ریزی خواهد شد.

3- افزایش کیفیت

بتن‌های مسلح شده با الیاف فولادی به صورت یکپارچه و در سه محور z , y , x و در همه زوایا مسلح می‌باشند و این در حالی است که شبکه‌های سنتی مش تنها در دو محور x ,y عمل نموده و در زوایا و اتصالات و کنج‌ها نیازمند دقت بسیار بالا بوده و در غیر این صورت بسیار ضعیف و شکننده عمل خواهند نمود. درحالی‌که در صورت استفاده از الیاف فولادی، عملکرد بتن در تمام نقاط مذکور، همانند سایر بخش‌ها بوده و عملاً دقت بسیار بالایی را در اجرای نهایی کار شاهد هستیم.

ارائه‌دهنده مقاله: شركت صنايع مفتولي زنجان

آگهی در صفحه 12 نشریه