مهندسان از رئیس آینده چه می خواهند!

شمار نشریه : 162

نگاهی به عملکرد شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در دوره پنجم و توقعات مهندسان از شورای مرکزی دوره ششم

گروه گزارش: سازمان نظام مهندسی ساختمان از معدود مجموعه های غیردولتی کشور است که بدون استثنا در تمامی شهرستان های کشور شعبه دارد و همه این شعبات بر مبنای سازوکاری مشخص و برنامه ریزی شده، به اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد ساخت و ساز دارند، مطابق قانون، خدمات فنی و مهندسی ارائه می کنند. اگر از دورترین شهرستان های کشور سررشته سازمان نظام مهندسی را بگیرید، نهایتا به جایی در نزدیکی میدان ونک تهران می رسید، جایی که ساختمان مرکزی سازمان قرار دارد و شورای مرکزی سازمان در آن تشکیل جلسه می دهد. اما از تاریخ 14 تا 16 تیرماه در این سازمان تغییر مهمی به وقوع خواهد پیوست که می تواند برنامه سه سال آینده این سازمان را دچار تحول و دگرگونی اساسی کند. این امر چیزی نیست جز انتخابات شورای مرکزی که از دل آن رئیس جدید سازمان برای مدت سه سال انتخاب خواهد شد. از این رو برای اطلاع از دیدگاه های روسای نظام مهندسی استان‌ها نسبت به عملکرد شورای مرکزی در سه سال گذشته و نیز توقعات آنان از شورای مرکزی در سه سال آینده، با چند تن از آنان مختصرا گفتگو کردیم.

دکتر محمدرضا حبیبی، رئیس سازمان نظام مهندسی کرمانشاه:

سازمان به فکر مهندسان جوان باشد

پیام ساختمان :عملکرد سه سال گذشته سازمان نظام مهندسی را چگونه می‌بینید؟

سازمان از نظر ارتباطاتی که توسط مدیریت آن در این دوره ایجاد شد عملکرد مثبتی داشت و خیلی از حقوق جامانده مهندسان پیگیری شد. به نظر من در کل می‌توان گفت که عملکرد دوره پنجم مثبت و بهتر از دوره‌های قبل از آن بوده است. البته مشکلاتی هم همیشه وجود دارد ولی بخش مثبت آن بیشتر از بخش دیگر بوده است.

پیام ساختمان :شورای نظام مهندسی در دوره ششم باید به چه سمتی حرکت کند؟

یکی از مسائل ویژه، جایگاه مهندسان در موارد حقوقی است، یعنی حقوق مهندسان باید پیگیری شود. در این زمینه بسیاری از قوانین (خصوصا در مورد مهندسان جوان) روی زمین مانده و هنوز اجرایی نشده اند. چون این سازمان که بیشتر از 260 هزار عضو دارد، طی دو سال آینده نسبت به سال‌های قبل خیلی بیشتر عضو جوان خواهد داشت و با توجه بحرانی هم که در عرصه کاری دیده می‌شود، اولویت کاری سازمان باید مهندسان جوان و به طور کلی حقوق مهندسان باشد که بعد از این انشاالله شاهد این مشکل نباشیم که در کنفرانس‌ها و همایش ها، عملکرد مهندسان به راحتی زیر سوال برود. مثلا در حوزه تخصصی پزشکی، از بیمار تعهد و اجازه کتبی به راحتی گرفته می‌شود ولی در جامعه مهندسی متاسفانه بر عکس است و تعهد را مهندس باید بدهد و کمترین پول را مهندس می‌گیرد و نوک پیکان انتقاد هم به سمت مهندسان است! در این وضعیت حقوق مهندسان خیلی مهم است و باید جلسات بیشتری در خصوص این موضوع برگزار نموده، راهکارهای جدیدی پیدا کنیم و تفاهم نامه‌هایی بنویسیم تا این موضوع را جا بیندازیم. ما باید به فکر مهندسان جوان باشیم که تعدادشان رو به افزایش است. الان می‌بینیم که مهندسان جوان دارند کرسی‌های بیشتری را به نسبت قبل به خودش اختصاص می‌دهند و ورودشان به نسبت سال‌های قبل رشد زیادی داشته است. متاسفانه سازمان نظام مهندسی به عنوان یک «میان لایه» بعد از آموزش عالی قرار گرفته که تمام مسئولیت‌ها به آن محول می‌شود. در تمام چهار سال آموزش دانشگاهی از دانشجوی مهندسی هیچ انتظاری نمی رود ولی به محض فارغ التحصیلی که برچسب مهندس می‌خورد و عضو سازمان می‌شود، تمام مسئولیت‌ها بر دوشش نهاده می‌شود و او هم آن را به دوش سازمان منتقل می‌کند و از سازمان انتظارت زیادی دارد. هر چند سازمان در زمینه ایجاد اشتغال برای مهندسان وظیفه ای ندارد ولی باید در این حیطه ورود کرده و مامن امنی برای مهندسان جوان ایجاد کند.

پیام ساختمان :الان با سیستم ارجاع کار، سازمان برای اعضای خودش ایجاد اشتغال نمی کند؟

«طرح ارجاع کار» اشتغال مهندسان را عدالت محور می‌کند ولی ایجاد اشتغال نمی کند، چون مهندسی که در آن سیستم کار می‌کند از حقی که پروانه اشتغالش برای او ایجاد کرده یا حق نظارتی که وزارت راه و شهرسازی به او داده، استفاده می‌کند. یعنی سیستم ارجاع کار برای کسانی است که پروانه اشتغال دارند ولی برای کسانی که چنین پروانه ای ندارند سازمان باید فکری بکند. مثلا در کارگاه‌های ساختمان به عنوان سرپرست کارگاه، یا به عنوان کارآموز به آنها کار حرفه ای بدهد نه کار آماتوری و آموزشی. حتی شاید باید به آنها حقوق بدهد یا شرایط خاصی برای اشتغالشان ایجاد کند. مهم این است که سازمان به این سمت و سو برود.

مهندس مصطفی خاوری نژاد، رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران:

مغایرت‌های قانونی برطرف شود

پیام ساختمان :میزان رشد و پیشرفت سازمان نظام مهندسی را طی سه سال مدیریت دوره پنجم شورای مرکزی چطور دیدید؟

نظام مهندسی ساختمان طی سه سال اخیر جایگاه مناسبی نسبت به سنوات قبل کسب کرده و ارتباطات آن با سایر دستگاه ها، با توجه به حضور آقای مهندس هاشمی در مجلس و ارتباطاتی که از قبل در حوزه‌های دولتی داشتند بهتر شده است. همچنین در اموری مثل سند چشم انداز سازمان و سایر برنامه‌های مشخصی که برای سازمان داشته اند مثل شعار سالانه که تعریف می‌شد و سازمان استان‌ها حول آن شعار، برنامه ها، سیاست‌ها و استراتژی خودشان را تنظیم و پیگیری می‌کردند خیلی خوب و مثبت بوده است.

پیام ساختمان :سازمان نظام مهندسی در چه بخشی کاستی دارد که مدیریت دوره ششم باید آنها را پوشش دهد؟

من فکر می‌کنم بحث جدی که مدیریت آینده سازمان نظام مهندسی و شورای مرکزی ما باید پیگیری کند،خلاهایی است که در قانون نظام مهندسی، آئین‌های اجرایی و مقررات ملی داریم. الان مغایرت‌هایی وجود دارد و تغییراتی در آئین نامه‌های اجرایی باید داده شود و باید به روز رسانی شود. انشاالله کسانی که وارد دوره جدید شورای مرکزی می‌شوند به این موضوعات بپردازند و با تعاملات به این موضوعات بیشتر توجه کنند.

مهندس بهرام چاوشی، رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی:

کیفی سازی در اولویت باشد

پیام ساختمان :نظرتان را درباره مدیریت دوره پنجم شورای مرکزی سازمان بفرمایید.

با توجه به اینکه قبلا زیرساخت‌ها و امکانات سخت افزاری برای سازمان نداشتیم و حتی جا و مکان ثابتی هم شورای مرکزی نداشت، آقای مهندس هاشمی یک سری زیرساخت‌ها را طی سه سال گذشته به وجود آوردند که واقعا جای تقدیر و تشکر دارد و مشکلاتی به خاطر عدم زیرساخت‌ها وجود داشت که الحمدالله در این سه سال برطرف شده و کارها سمت و سویی پیدا کرده است.

پیام ساختمان :فکر می‌کنید دوره ششم شورای مرکزی باید چه کارهایی را انجام دهد؟

با توجه به گسترش کمی سازمان‌های نظام مهندسی و نیاز بیشتر شهرها و روستاهای ما به خدمات فنی و مهندسی بیشتر، باید در سه سال آتی بیشتر در زمینه کیفی سازی کار کنیم. سعی کنیم که سازمان‌های نظام مهندسی را علاوه بر گسترش کمی، به سمت گسترش کیفی ببریم و آن قسمت از قوانینی و مقرراتی که تا به حال مسکوت مانده را اجرایی کنیم تا بتوانیم در جهت اهداف عالیه کشورمان و اجرای مقررات ملی حرکت کنیم و همچنین شاهد ایجاد واحدهای ایمن در کشور باشیم چون امروزه یکی از دغدغه‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی موضوع زلزله است و ساخت و سازهایی که به شکل ناایمن به وجود آمده اند. باید در سه سال آتی کیفی سازی را تا آن حد گسترش بدهیم که ساختمان‌های ما حالتی ایمن تر داشته باشند که این همه مردم دچار دغدغه نباشند و با ساختمان‌های ایمن، حس آرامش و ایمنی را به جامعه القا کنیم.