نیاز مبرم به اصلاح قانون نظام مهندسی

شمار نشریه : 162


 

گروه ساخت‌وساز: رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: از جمله اقدامات مطلوبی که شورای مرکزی در دوره پنجم انجام داده، می‌توان به انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد و املاک در رابطه با راه‌اندازی دفتر تفکیک آپارتمان‌ها در استان‌ها اشاره کرد.

حسین پوراسدی، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: انتظار داریم شورای مرکزی نظام مهندسی به چند نکته مهم توجه کند که مسئله اول بحث ارتقای جایگاه مهندسان به عنوان پایه‌گذاران صنعت ساختمان و به تبع آن ارتقای کیفیت ساخت‌وساز و سپردن کار به دست متخصص است.وی ادامه داد: در حال حاضر عده‌ای ادعای ساختمان‌سازی می‌کنند که حتی اطلاعی از الفبای اولیه کار ندارند و امیدواریم که فکری به حال این معضل ریشه‌ای شود. مسئله مهم‌تر ، ارتقای فرهنگ مهندسی است. ما اعتقادداریم که جایگاه و شأن مهندسی در کشور باید بالا برود تا بداخلاقی‌های حرفه‌ای از جامعه مهندسی رخت بربندد. وی اضافه کرد: تعامل شورای مرکزی با دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مرتبط با نظام مهندسی خوب بود که بخشی از آن به جایگاه رئیس سازمان برمی‌گردد و بخش دیگر به خاطر تصمیمات خوبی است که در شورای مرکزی گرفته می‌شود.

پور اسدی گفت: روسای نظام مهندسی در شورای مرکزی نظام مهندسی قانون حق رأی ندارند مگر اینکه عضو شورای مرکزی باشند و اعتقاددارم باید نظرات روسا قبل از اخذ تصمیم نهایی مورد نظر قرار بگیرد.

وی در رابطه با قوانین نظام مهندسی گفت: با توجه به اینکه قوانین نظام مهندسی مربوط به حدود 18 سال پیش است و از طرفی با یک دیدگاه حاکمیتی نوشته شده و وزارت راه و شهرسازی را قیم این کار کرده ،نیازمند اصلاح و بازنگری است. به عنوان مثال پروانه اشتغال مهندسی که به اعضا داده می‌شود، توسط وزارت راه و شهرسازی امضاشده و اجازه کارش را از ارگان دولتی می‌گیرد. ضمن اینکه تمام قوانین به دلیل پیشرفت علوم باید به صورت انعطاف‌پذیر تدوین شوند تا در زمان‌های آینده قابل‌تغییر باشد؛ کاری که قانون‌گذار در قانون نظام مهندسی انجام نداده است.