هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعامل ریشه‌ای شورای مرکزی


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: به طور کلی زحمات بسیار زیادی در شورای پنجم نظام مهندسی ساختمان کشیده شد و حسن نیت برای حل مشکلات وجود دارد اما نتیجه‌ای که به دست آمده ، جای تأمل دارد.

محمدحسین آیت‌اللهی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: زمانی می‌توانیم فعالیت‌ها را مثبت تلقی کنیم که منجر به ساخت‌وساز بهتر شود؛ امری که بسیار کند است و بخش‌های زیادی از آن مغفول مانده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که تعامل ما با مسئولان استانی تا اندازه محدودی محقق می‌شود اما تعامل ریشه‌ای را شورای مرکزی باید در مقیاس کشوری انجام دهد. بنابراین اگر رویکرد شورای مرکزی به سمت یکسان کردن مسائل ساخت‌وساز در سراسر کشور حرکت کند، ریشه بسیاری از مشکلات از بین می رود.

آیت‌اللهی خاطرنشان کرد: درصد سهمیه مهندسان رشته‌های مختلف در نظام مهندسی شاید بیش از نیمی از جلسات سازمان‌ها را همواره به خود اختصاص داده است که به نظر بنده شورای مرکزی نظام مهندسی باید فکری به حال این وضعیت کند.

وی اضافه کرد: شورای مرکزی باید ترتیبی اتخاذ کند که سازمان های نظام مهندسی از تجربیات مثبت همدیگر استفاده کنند تا شرایط را برای استان‌هایی که حرکت رو به جلوی مطلوب نداشته‌اند، فراهم آورند. علاوه بر این قانون نظام مهندسی به اصلاحات زیادی نیاز دارد زیرا زمانی که این قانون تدوین شده است، تفکری مبنی بر تداوم آن و نیاز به قوانین به‌روز شده وجود نداشته است. به طور مثال چه معنی دارد که حق‌الزحمه ساختمان‌های خصوصی و دولتی باهم متفاوت باشد؟!

وی در پایان گفت: حمایت وزارت راه و شهرسازی از نظام مهندسی در مجموع خوب بوده است اما این روابط می‌تواند هماهنگ تر شود. به طور مثال قرار است اجلاس هیئت‌های عمومی نظام مهندسی چهاردهم تیرماه در کیش برگزار شود و وزارت راه و شهرسازی همایشی را در قزوین در رابطه با مقررات ملی ساختمان در تاریخ 12 تیرماه برگزار می‌کند که این امر، نشان از همسو نبودن کامل این دو نهاد دارد.