هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قـوانين شـفاف شـود


رئيس نظام مهندسي ساختمان استان ايلام گفت: سازمان نظام مهندسي به عنوان بزرگ‌ترین و تخصصي‌ترين مرجع مرتبط با صنعت ساختمان، سازماني پويا است و هرلحظه به تعداد اعضاي آن اضافه مي‌شود؛ بنابراين مديريت اين سازمان بايد پويا باشد.

ذبیح‌الله تاجبخش در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان با اعلام اين مطلب، گفت: ضمن احترامي كه براي اعضاي شوراي مركزي از دوره اول تا چهارم قائلم، بايد عنوان كنم در دوره پنجم جهشي را در بخش‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاری نظام مهندسي شاهد بوديم. همچنان كه نظام مهندسي حدود 12 سال در طبقه دوازدهم سازمان مسكن و شهرسازي بود و در این دوره با تلاش شوراي مركزي، نظام مهندسي صاحب يك ساختمان مستقل شد. وي ادامه داد: از نظر نرم‌افزاري هم مي‌توان به تشكيل ساز و كارهاي اداري، گروه‌هاي تخصصي و كميته‌ها اشاره كرد. ضمن اينكه در اين دوره نظام‌مند كردن شرح خدمات تعرفه‌هاي مهندسان ناظر پیگیری شد كه هنوز هم ادامه دارد و اميدوارم شورای مركزي جديد اين كار را ادامه دهد.

تاجبخش انتظاراتش از شوراي مركزي نظام مهندسي ششم را اينگونه بيان كرد: يكي از مهم‌ترین موارد، اصلاح قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان است چرا كه برخي قوانين موازي كاري است يا با قوانين ديگر تناقض دارد و از شوراي مركزي مي‌خواهيم روي اين موضوع تمركز بيشتري داشته باشند. وي ادامه داد: موضوع ديگر تعرفه‌هاست. تعرفه‌هاي نظام مهندسي براي چهار رشته اعلام شده و استان ايلام به عنوان استان پيشرو،مصوبات شوراي مركزي را اجرايي كرد اما در ساير رشته‌ها، مانند نقشه‌برداري، شهرسازي و ترافيك چيزي به ما ابلاغ نشده است.

وي در پايان گفت: آنچه باعث عدم تعامل نهادها با نظام مهندسي در استان‌ها مي‌شود، فقدان قوانين شفاف است. اين مشكل در استان‌هاي كوچك نظير ايلام كه مسئولان نهادها با همديگر آشنايي‌هايي دارند، كمتر به چشم مي‌خورد اما در استان‌هاي بزرگ هنوز سازمان نظام مهندسي به دنبال اجراي شناسنامه فني و ملكي است.