هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظام مهندسی رعیت وزارتخانه نیست


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان گفت: روابط وزارت راه و شهرسازی با نظام مهندسی شفاف شود چرا که عموماً در وزارت راه و شهرسازی این ذهنیت وجود دارد که نظام مهندسی رعیت آنها هستند.

محمد صدیق ثابتی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان این مطلب، گفت: اگر ما رعیت نیستیم به صراحت اعلام کنند و شورای مرکزی این طرز تفکر را اصلاح کند. به عنوان مثال شورای مرکزی نظام مهندسی در مورد شیوه‌نامه ترکیب کمیته آموزش که از سوی وزارت راه و شهرسازی به استان‌ها ابلاغ و در حقیقت تحمیل شده است، اقدام لازم را صورت دهد. در شیوه‌نامه جدید اعضای هیئت‌مدیره نمی‌توانند، جزو‌ کمیته آموزشی باشند در صورتی که خود این کمیته جزو ‌شرح وظایف هیئت مدیره است.

وی اضافه کرد: قانون نظام مهندسی ساختمان نیازمند اصلاح و بازنگری است. به طور مشخص در ماده 82 که در مورد شرح وظایف بازرس یا بازرسان است، در یک جا بازرس یا بازرسان عنوان‌شده و در جایی دیگر می‌گوید بازرسان که همین موضوع باعث ایجاد حق برای بازرسان علی‌البدل شده است.

ثابتی تصریح کرد: بیشتر سازمان‌های نظام مهندسی مشکلات عدیده‌ای با شهرداری‌ها دارند، به گونه‌ای که بسیاری از کارها به نظام مهندسی ارجاع داده نمی‌شود و نظام مهندسی را دور می‌زنند.به عنوان مثال در مریوان هشت هزار واحد بدون مجوز وجود دارد که ما هیچ قدرت اجرایی برای برخورد با آنها نداریم.