هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شورای مرکزی از حقوق مهندسان حفاظت کند


رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان حفاظت از حقوق و شأن مهندسان است.

غلامحسین الله دادی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان ادامه داد: در حوزه پزشکی فقط متخصصان باید ورود کنند ولی در حوزه مهندسی هر کسی به خود اجازه می‌دهد، ساخت‌وساز کند. بنابراین شورای مرکزی باید دست این افراد را کوتاه کند؛ کاری که تاکنون به نقطه مطلوب نرسیده است.وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهای بسیار مهم، پیگیری و اصلاح قوانین نظام مهندسی است چرا که به هر اندازه تعداد مهندسان بیشتر شود، چالش‌ها و مسائل جدیدی به وجود می‌آید که در گذشته مطرح نبوده است.

الله دادی تصریح کرد: شورای مرکزی باید بحث استقلال نظام مهندسی را مدنظر قرار دهد زیرا در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی سعی می‌کند نظام مهندسی را زیر سیطره خودش قرار دهد درحالی‌که آنها باید نقش ناظر را داشته باشند. وی اضافه کرد: تعامل سازمان‌های نظام مهندسی با شهرداری‌ها هم در استان‌ها متفاوت است و در بسیاری از موارد شاهد اختلافات بنیادین هستیم.

الله دادی در رابطه با تقسیم کار مهندسان ناظر هم گفت: سهمیه‌بندی کار مهندسان ناظر مزایا و معایب خاص خودش را دارد. از یک طرف این سهمیه‌بندی باعث ایجاد یک نوع عدالت و توازن می‌شود و از سوی دیگر باعث سلب خلاقیت‌ها می‌شود چرا که کار بهتر به معنای سهمیه بیشتر نیست و بالعکس عملکرد بد به معنای از دست دادن سهمیه نیست.