هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خورشید روشنایی رایگان خانه

به دنبال گران شدن قیمت برق، خانه هایی که از لوسترهای چند شاخه استفاده می کردند، به فکر یافتن راه حلی برای کاهش مصرف قبض برق افتادند. در همین حین لامپ های کم مصرف به آرامی وارد میدان شدند اما به سرعت بازار را قبضه کردند. قبض برق 20000 تومانی با استفاده از این لامپ ها به راحتی به یک دوم کاهش پیدا می کرد و دوره بازگشت سرمایه این لامپ ها هم کوتاه بود. آن زمان همه به فکر کم کردن هزینه ها بودند و کسی از مضرات این لامپ ها با خبر نبود. چند سال که گذشت مردم آگاه شدند ؛ در صورتی که یک لامپ کم مصرف در مکانی سر پوشیده (داخل خانه) بشکند تا 15 دقیقه همه باید محیط را ترک کرده و با باز کردن پنجره ها راه را برای خروج مواد سمی باز کنند. از طرفی دیگر تحقیقات نشان می دهد؛ استفاده از لامپ های کم مصرف باعث افسردگی و کاهش بازده کاری کارمندان می شود.

مصرف انرژی الکتریکی در دنیا قریب به 17.1 میلیارد مگاوات ساعت می باشد که در حدود 20 تا 30 درصد از کل این انرژی جهت مصارف روشنایی خانه ها و ادارات به کار گرفته می شود. از این مقدار حدود 90 درصد از روشنایی ها، از لحاظ نوع روشنایی و نحوه به کارگیری غیر ضروری به نظر می رسند.

کارشناسان معتقدند؛ در طول روز به هیچ وجه نیازی به روشن کردن لامپ نمی باشد و می توان از نور طبیعی خورشید به عنوان منبع تامین روشنایی به بهترین نحو بهره برد. تونل خورشیدی یک تکنولوژی روشنایی در طول روز می باشد که در سقف ساختمان ها  می تواند نصب گردد و در طول روز نور طبیعی را به محل های تاریک منتقل کند. این سیستم از تونل های نوری برای انتقال نور طبیعی استفاده می کند و روشنایی معادل با یک لامپ فلورسنت 100 وات تولید می کند. نور خورشید از طریق تونل خورشیدی، رایگان، طبیعی و سالم است؛ پس بیایید از نور خورشید لذت ببریم.

چند سال پيش بود كه لامپ‌هاي كم مصرف همراه با تبليغات گسترده در خانه و محل كارمان براي خودشان جا باز كردند و حالا ديگر در سبد خانوارها براي خود سهمي دارند. این درحالی است که به اعتقاد كارشناسان اگر به درستي از آنها استفاده نشود، مانند بمب شيميايي كوچكي در خانه و حتي زباله‌ها عمل مي‌كنند.

از سال 87 همزمان با شدت گرفتن خشكسالي در خوزستان، لزوم كاهش مصرف انرژي محسوس‌تر شد و متعاقب آن يافتن راهكارهاي صرفه‌جويي و كاهش استفاده از انرژي اهميت يافت.در همين راستا تغيير در ساعت كار ادارات و سازمان‌هاي دولتي، هماهنگ كردن صنايع، تاكيد بر خاموش كردن لامپ‌هاي اضافي و الزام به استفاده از لامپ‌‌هاي كم مصرف در ادارات دولتي و غيردولتي و بازار در دردیف اولويت‌هاي مديريت مصرف برق قرار گرفت.

در مورد مزاياي انكارناپذير لامپ‌هاي كم‌مصرف صحبت‌هاي زيادي شده؛  از جمله اينكه انرژی مصرفی در لامپ کممصرف حدود 20 درصد لامپهای رشتهای است؛ طول عمر متوسط لامپهای رشتهای حدود يك هزار ساعت و طول عمر لامپهای کممصرف بين 5 هزار تا 10 هزار ساعت است؛ لامپهای کممصرف در اثر کار گرم نمی‌شوند، در مقابل سرما و تغییرات درجه حرارت مقاوم بوده و در اثر ریزش باران نمیشکنند؛ در لامپ‌هاي رشته‌اي حدود 93 درصد از انرژي به گرما تبديل مي‌شود، لامپ‌هاي كم مصرف حدود 80 درصد مصرف برق ناشي از روشنايي را كاهش می‌دهد و..

كارشناسان مي‌گويند؛ هر چند استفاده از اين لامپ‌ها از منظر اقتصادي به اقتصاد ملي کمک مي‌كند و در مجموع مصرف انرژي را در كشور كاهش مي‌دهد و در بخش اقتصاد خانواده و سبد هزينه خانوار هم مي‌تواند به پايين آوردن هزينه‌ها کمک کند، اما اين تنها يك روي سكه است و در صورت استفاده طولانی مدت صدمات جبران ناپذیری به سلامت جسم و روح انسان وارد می کند . از جمله عوارض لامپ های کم مصرف عوارض پوستی است و افرادی که دچار حساسیت پوستی هستند، نباید برای طولانی مدت، در معرض این نورها قرار گیرند . نور لامپ های کم مصرف علاوه براینکه روی پوست، عوارض بر جای می گذارد برای بینایی نیز مضر است و به آسیب رساندن به عدسی چشم و قدرت بینایی فرد و حتی ابتلا به بیماری آب مروارید منجر می شود . عوارض روحی و روانی لامپ های فلورسنت شامل خستگی زودرس، افسردگی، ضعف و بیحالی، از دست دادن تمرکز، کاهش بازده کاری و افزایش تنش های روحی است .متعاقب ضررهای بی شمار لامپ های فلورسنت پزشکان، مهندسان و کارشناسان جهان بر آن شدند محصولی طراحی کنند تا بدون صرف انرژی، نور خورشید را به صورت مستقیم وارد محیط کرده و به سلامتی انسان نیز آسیبی وارد نکند .از این رو ابزاری به نام تونل خورشیدی طراحی شد که در طول روز به هیج وجه نیازی به روشن کردن لامپ نمی باشد و می توان از نور طبیعی خورشید به عنوان منبع تامین روشنایی به بهترین نحو بهره برد. چرا که نور خورشید نه تنها رایگان است بلکه موجب شادابی شده، خستگی چشم را کاهش می دهد و در نهایت باعث افزایش حس ماندن در محیط می شود. امروزه خانه ها و شرکت ها جهت کاهش هزینه های انرژی به طور آگاهانه به این سمت گرایش پیدا کرده اند که می توان با کاهش مصرف روشنایی، سهم مهمی از هزینه های اضافی را کاهش داد. با به کارگیری نور طبیعی خورشید می توان تا  30درصد در هزینه برق مصرفی صرفه جویی کرد. تونل خورشیدی یک تکنولوژی روشنایی در طول روز می باشد که در سقف ساختمان ها  می تواند نصب گردد و در طول روز نور طبیعی را به محل های تاریک منتقل کند. این سیستم از تونل های نوری برای انتقال نور طبیعی استفاده کرده و روشنایی معادل با یک لامپ فلورسنت 100 وات تولید می کند. مهمترین ویژگی تونل خورشیدی در دنیای کامپیوتری و مصنوعی کنونی، بازتاب تمامی رنگ ها به صورت واقعی است که ما را به طبیعت نزدیک تر می کند. ضمن اینکه حداقل نور محیط را دریافت کرده و درهوای ابری نیز بازده مناسبی دارند.تکنولوژی این محصول بسیار ساده است. در واقع نور خورشید وارد یک گنبد فیلتر کننده اشعه یو وی می‌‌گردد. این گنبد که قابلیت حداکثر جذب نور را دارد، نور را به کانال انتقال( که حالتی آیینه مانند با قابلیت بسیار بالای منعکس کنندگی دارد) منتقل نموده و در نهایت، پخش کننده به طور یکنواخت نور را در ساختمان منتشر می کند. همانطور که توضیح داده شد؛ تونل خورشیدی به هیچ منبع انرژی نیاز ندارد؛ فاقد هر گونه هزینه جاری است؛ نگهداری آن آسان است و در عین حال عایق حرارتی است.

از مزایای استفاده از تونل خورشیدی می توان به عدم اتلاف انرژی، کاهش هزینه برق تا میزان 20 الی 30درصد، کاهش هزینه سرویس و نگهداری و حتی کاهش هزینه درمان اشاره کرد، چرا که با در نظر گرفتن تکنولوژی های خاص و ابزار به کار رفته در این محصول اشعه های مضر خورشید وارد محیط نمی شود. همچنین پزشکان به طور آزمایشی اتاق هایی تحت عنوان اتاق های خورشیدی(SUN ROOM) که نور آنها تنها از تونل خورشیدی تأمین می شد را طراحی کردند و بیمارانی با بیماری های مشترک را در اتاق های خورشیدی و اتاق هایی که نور آن از طریق لامپ های رشته ای و فلورسنت بود، قرار دادند. نتایج تحقیقات نشان داد ؛ در طول یک بازه زمانی، روند درمان و بهبودی بیماران در اتاق های خورشیدی به طور معناداری سریع تر و چشمگیرتر از دیگر بیماران بود. از دیگر مزیت های این محصول می توان به عایق صوتی و حرارتی بودن آن اشاره کرد .

در تحقیقی دیگر اثبات شده ؛ فروشگاه هایی که از این امکانات بهره نمی برند ، نسبت به فروشگاه هایی که از نور خورشید برای روشنایی استفاده می کنند، 40 درصد کاهش فروش داشته اند. مشتریان اذعان داشته اند ‌؛ فروشگاه هایی که از نور خورشید برای روشنایی بهره می برند، محیط مثبتی به لحاظ حسی دارند، به عنوان مثال فروشگاه را تمیزتر، وسیع تر و همچنین روشن تر نشان می دهد و این قضیه با تغییر فصل تغییری نخواهد کرد. محققان بر این باورند که این عمل در درازمدت بر اعتماد مشتری و در کوتاه مدت در فروش تأثیر بسزایی می گذارد؛ از طرفی عملکرد کارمندان در ساختمان هایی که از نور طبیعی استفاده می کنند، نشان داده که در سرویس دهی به مشتری عملکرد بیشتری داشته و از این رو بهره وری را افزایش داده و غیبت کارکنان را کمتر می کند.

تونل خورشیدی به دلیل اینکه هیچگونه قطعه مکانیکی متحرکی ندارد، طول عمر بسیار بالایی داشته و در واقع چیزی برای خراب شدن ندارد. همچنین روش و تکنولوژی ساده تری که نور خورشید را وارد محیط کند استفاده از پنجره هایی است که در سقف نصب می شود و بازشوی آن به صورت افقی و عمودی می باشد