هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گروه حرفه‌ای روابط عمومی‌ها


گروه گزارش: یکی از دستاوردهای مهم دوره پنجم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان، چیزی است که هم به نشریه پیام ساختمان و هم به سایر نشریات مربوط و مرتبط است و آن ایجاد مدیریت علمی برای واحد روابط عمومی و اموربین الملل سازمان و شورای مرکزی بود که پس از مدتی به تشکیل «شورای هماهنگی روابط عمومی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان» منجر شد.

همه کسانی که با سازمان نظام مهندسی آشنا و مرتبط هستند می دانند که تا قبل از مدیریت دوره پنجم شورای مرکزی، واحدی به اسم روابط عمومی که بتواند کار تخصصی انجام دهد، نه در شورای مرکزی سازمان و نه در سازمان های استان ها به معنی واقعی وجود نداشت، و اگر هم در استانی، فرد فعال و خلاقی در روابط عمومی وجود داشت نهایتا به شکل جزیره ای عمل کرده و حوزه نفوذ فعالیت وی از محدوده استان فراتر نمی رفت.

اما با مدیریت جدید روابط عمومی شورای مرکزی دوره پنجم، در آبان ماه سال 1390 اولین سمینار مدیران روابط عمومی سازمان های نظام مهندسی کل کشور در قزوین تشکیل شد. متعاقب آن «شورای هماهنگی روابط عمومی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان» با رای مستقیم و مخفی کلیه روابط عمومی ها کشور تشکیل شد؛ در واقع اعضای شورای هماهنگی منتخب مستقیم مسئولان روابط عمومی 31 استان کشور بودند. در آن انتخابات شش نفر به عنوان اعضای شورای هماهنگی انتخاب و هر کدام «معین» روابط عمومی پنج یا شش سازمان نظام مهندسی استان کشور شدند، سپس با امضای مهندس فرج زاده ها، نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان، در احکام جداگانه ای معین استان های کشور در حوزه روابط عمومی ها رسمیت پیدا کردند.

معین استان ها به شرح زیر معرفی شده اند:

منطقه یک : آذربایجان شرقی- آذربایجان غربی- زنجان- البرز، خوزستان و اردبیل (مهندس ساعد معارفی)

منطقه دو : گیلان، مازندران، گلستان، سمنان- تهران و قم (یاسر رضا زاده)

منطقه سه: کرمانشاه، همدان، لرستان، ایلام، مرکزی، کردستان(بهادر دهقانی)

منطقه چهار : خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان (عباس امیریان)

منطقه پنج : بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، هرمزگان، قزوین (سعید کیوانی)

منطقه شش : اصفهان، کرمان، یزد، چهارمحال و بختیاری (کرامت اله دشتی زاده)

بعد از تشکیل شورای هماهنگی و با آغاز به کار معین روابط عمومی ها، واحدهای روابط عمومی در استان های مختلف به وجود آمد، آنهایی هم که از قبل وجود داشت فعالتر شد و ارتباطات آنها با هم و با شورای مرکزی بیشتر شد.

شورای هماهنگی روابط عمومی ها، علاوه بر تعیین معین برای روابط عمومی های سازمان، تا کنون در طی 11 نشست کاری که در سطح کشور برگزار کرده بیش از 50 مصوبه در زمینه آموزش مدیران روابط عمومی، تعیین شرح وظایف مدیر و واحدهای روابط عمومی، سمینارهای آموزشی و تخصصی، تقویت وب سایت ها، ارتباط بیشتر با دانشگاه ها، دستگاه های اجرایی، رسانه ها و ... داشته و همچنین امور مهمی مانند تهیه سند چشم انداز روابط عمومی های سازمان، جشنواره آثار برتر روابط عمومی ها در حوزه نشر و تقدیر از برترین ها، درخواست تعیین سرفصل جداگانه ای برای روابط عمومی ها از بودجه سالیانه استانها و ... را انجام داده است.

به مناسبت برگزاری شانزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در آن انتخابات شورای مرکزی هم برگزار خواهد شد، بر آن شدیم تا به پاس قدردانی از زحمات روابط عمومی شورای مرکزی و شورای هماهنگی روابط عمومی های سازمان، با هر شش معین روابط عمومی گفتگو کنیم تا به عبارتی با همه روابط عمومی های سازمان نظام مهندسی کشور صحبت کرده باشیم! ولی علیرغم پیگیری های مکرر، موفق به گفتگو با معین منطقه یک نشدیم ولی در عوض با روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان، به عنوان استان میزبان اجلاس شانزدهم گفتگو کردیم. با امید به این که سند چشم انداز روابط عمومی های سازمان در دوره ششم شورای مرکزی پیگیری شود و ارتقا و رشد روابط عمومی های سازمان های استانها طی سالهای آتی تداوم داشته باشد از شما دعوت می کنیم این گفتگو ها را بخوانید.

یاسر رضازاده، معین منطقه دو:

«به کی چی بگوییم؟» را اجرایی کردیم

• در دوره پنجم شورای مرکزی سازمان، وضعیت روابط عمومی استان چگونه بوده است؟

به گواه آمار در طی سه سال گذشته روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان مازندران رشد قابل توجهی داشته است. مثلا ما برنامه زمان بندی روابط عمومی بر اساس اهداف عالیه قانون نظام مهندسی ساختمان را نوشتیم و متناسب با آن ریزبرنامه ها را اجرایی کردیم. از مهمترین کارهایی که انجام دادیم بحث تبلیغات محیطی بود که بیش از سه هزار متر مربع بیلبورد در سطح استان مازندران پوشش دادیم، برای کارکنان دوره های آموزشی برگزار کرده ایم برای توانمند سازی آنان، ارتقا جایگاه روابط عمومی در خود سازمان که مستقیم زیر نظر ریاست محترم سازمان باشد و ارتقا جایگاه روابط عمومی در بین ادارات و مردم و پرداختن به مسائل درون و بیرون سازمانی، انجام نظرسنجی، ارتقا وب سایت خودمان و ...

به عنوان مثال ما طرحی را مورد بررسی قراردادیم با عنوان «به کی چی بگوییم؟» بر این اساس مخاطبان خودمان را شناسایی و دسته بندی کردیم به عام و خاص و دسته های ریزتر. بر اساس این دسته بندی «رسانه موثر» برای هر گروه را انتخاب کردیم. مثلا در مقطعی به تبلیغات محیطی و در جای دیگر به استفاده از رادیو نیاز داشتیم . مثلا در روستاها تحقیق کردیم و دیدیم 80 درصد روستاییان در بعد از ظهر رادیو گوش می کنند، بر همین اساس در آن بازه زمانی از برنامه های رادیو استفاده کردیم.

در سال جاری هم برنامه ای نوشته ایم در 13 محور که در آن جمع آوری اطلاعات و تهیه بانک اطلاعاتی روابط عمومی، ارتقا کارمندان، ارتقا جایگاه رابطان خبری - چون ما در هر شهر استان، در 21 دفتر نمایندگی در 21 شهر استان یک رابط خبری داریم - و طرح آگاه سازی جامعه از طریق رسانه ها و ... وجود دارد.

در کل شورای روابط عمومی ها روند رو به رشدی را برای روابط عمومی ها داشته ولی هنوز خیلی جای کار دارد.

• در مسیر حرکت روابط عمومی ها چه مشکلاتی وجود دارد؟

الان سازمان های نظام مهندسی رشد فزاینده ای دارند و آمارها نشان می دهد که مثلا در روز 10 نفر به جامعه مهندسان اضافه می شوند که این امر نیاز به برنامه ریزی و سازوکار دارد. اگر به روابط عمومی بها داده نشود و نگاه تخصصی در این موضوع در کار نباشد به بن بست خواهیم رسید. مثلا الان به موضوع نظارت خیلی اهمیت داده می شود ولی به نسبت آن به روابط عمومی اهمیت داده نمی شود در حالی که اگر روابط عمومی بتواند فرهنگ سازی کند و فرهنگ ساخت و ساز اصولی و استفاده از مصالح استاندارد رشد کند به کنترل و نظارت کمتری نیاز خواهد بود و خدمات مهندسی بهتر خواهد شد. البته خوشبختانه آقای مهندس هاشمی در این زمینه دید باز و علمی دارند.

یکی از مشکلات مهم ما ارتباط ضعیف با رسانه هاست به ویژه رسانه های تخصصی که کم هم هستند. در کشور ما متاسفانه رسانه های تخصصی در زمینه صنعت ساختمان خیلی کم است و یکی از برنامه های شورای روابط عمومی سازمان نظام مهندسی باید این باشد که به رسانه های تخصصی کمک کند. یکی از مشکلات ما در استان مازندران که مشکل سایر استان ها هم هست این است که رسانه تخصصی نداریم و به خاطر همین مسلما مطالبات هم کم می شود. چون وظیفه رسانه ها مطالبه گری از مسئولان است و چون مطالبه گری نیست کسی هم پاسخگوی مشکلات نیست. اگر افراد متخصصی باشند که سوال تخصصی بپرسند مسئولان هم ناچارند پاسخ بدهند

.

بهادر دهقانی، معین روابط عمومی منطقه سه:

از تجارب سازمان استان‌ها استفاده کرده ایم

• میزان رشد روابط عمومی های سازمان های نظام مهندسی استان های کشور را طی سه سال گذشته چطور ارزیابی می کنید؟

یکی از بهترین اقداماتی که شورای مرکزی انجام داد تشکیل شورای هماهنگی روابط عمومی های کل کشور و تعیین معین های استانی است. از زمانی که این موضوعات تشکیل شده نگاه اعضای مدیران سازمان به مقوله روابط عمومی تغییر کرده و بسیار باعث ثبات جایگاه روابط عمومی و تغییر مولفه های موضوعی و دستورکار روابط عمومی ها شده است و به نوعی شارژی بوده برای روابط عمومی ها، هم در استان ما هم در سایر استان ها. به نظر من این امر یکی از بهترین عملکردهای شورای پنجم بوده است. در حال حاضر ما به عنوان معین، روابط عمومی های استان های مختلف را رصد و بررسی می کنیم و مشکلاتشان را به شورای مرکزی و موضوعات و مفاهیمی که در شورای هماهنگی روابط عمومی هاست به روابط عمومی استان ها به راحتی و درستی منتقل می شود. مقایسه عملکرد یکدیگر، رقابت در عرصه جشنواره ها و سمینارها و دوره های آموزشی موجب جنب و جوش و رقابت خوبی در روابط عمومی ها شده و سستی هایی که در قبل بود از بین رفته یا در حال از بین رفتن است. الان توقعات از روابط عمومی ها بالا رفته و این می طلبد که هر مدیر روابط عمومی در هر استانی تلاش کند تا هر چه بیشتر و بهتر در جهت اهداف و وظایف روابط عمومی که برایش تعریف شده و بر عهده اش است گام بردارد و مجموعه خودش را وارد وادی رقابت بین واحدهای روابط عمومی در کل کشور کند.

• شما در استان خودتان چه کرده اید؟

ما بیشتر از نظرات و تجربیات سایر روابط عمومی ها استفاده کردیم. ما در ارتباطاتی که با سایر استانها داشتیم از تجارب آنها در موضوعاتی مثل اطلاع رسانی، تبلیغات، نظرسنجی، آسیب سنجی و آسیب شناسی، ارتباطات بین المللی یا ارتباط با دانشگاه ها و با سازمان های مختلف، تورهای نمایشگاهی و تجربیات آنها در برگزاری سمینارها و همایش ها و غیره استفاده کرده ایم. از آمارهای منتشر شده و نتایج منتج شده از آنها در استان های دیگر مثلا در خصوص انتخابات هیات مدیره ها و همچنین شناسایی نقاط قوت و ضعفی که در هر سازمانی ممکن است وجود داشته باشد و اکثرا هم مشترک است استفاده کرده ایم. در مباحثی مثل موضوعات ورزشی، تفریحی و رفاهی اگر دیده ایم که تجربه خوبی داشته اند در استان خود اجرا کرده و نظراتشان را اعضای سازمان استان منتقل کرده ایم. تقریبا مهمترین کار ما استفاده از تجارب دیگر سازمان های استان ها بوده است.

• به نظر شما روابط عمومی های سازمانها طی سه سال آینده باید به چه سمتی بروند؟

من فکر می کنم مهمترین خلایی که الان وجود دارد و روابط عمومی ها باید پیگیر آن باشند تلاش بیشتر در جهت شناساندن وظایف و آرمان های و اهداف مصرح در قانون مقررات ملی ساختمان و مسکن و در قانون کنترل و نظارت سازمان نظام مهندسی به مردم و به اعضای سازمان است. ما باید گام های بلندی در حوزه تخصصی سازمان نظام مهندسی برای شناساندن آن به عموما مردم، در گام اول به عنوان آیینه تمام نمای یک سازمان و در گام دوم بازخوانی و بررسی وظایف مهم مهندسان، هم در بحث نظارت و هم در بحث طراحی، محاسبه و اجر برداریم. الان معضلاتی گریبانگیر جامعه مهندسی است؛ مثلا گودبرداری های غیراصولی چهره تخصصی مهندسان را مخدوش می کند و اطلاع رسانی در خصوص این موضوعات، از جنبه حقوقی و حدود وظایف سازمان ها و دستگاه های دخیل در این موضوع، کمک بسیار زیادی می کند به سازمان های نظام مهندسی که هم حدود وظایف و حیطه اختیارات خودشان را به مردم بشناسانند و هم این که جایگاه و شان بالای مهندس را مورد قبول و وثوق هم استانی های خودشان قرار بدهند.

یکی دیگر از مهمترین وظیفه ما سعی در شناساندن پتانسیل های درون سازمان، مخصوصا در خصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور است. این موضوع باید در شورای بعدی سازمان مورد توجه باشد. همچنین باید سعی کنیم در جهتی حرکت کنیم که بخش های مختلف سازمان مشارکت پذیر باشند و به دنبال آسیب شناسی باشیم تا بدانیم در چه بخشی، مشکل داریم. به عبارتی بازشناسی نقاط ضعف و قوت خودمان در هر سازمان و کمک گرفتن از متخصصان و نیروی عظیم و پتانسیل بسیار بالایی که در درون این بزرگترین خانواده صنفی کشور است، یکی دیگر از وظایف ما در آینده است.

موضوع بعدی هم به نظر من ایجاد وحدت رویه بین سازمان های نظام مهندسی استان های کشور است؛ یعنی اگر بتوان با رعایت حدود اختیارات استان ها، وحدت رویه و تصمیم گیری و اجماعی در بین تمام سازمان های نظام مهندسی ساختمان کل کشور در چارچوب قانون و مصوبات شورای مرکزی انجام کرد ما بازوی توانمندتری را در صنعت ساختمان کشور شاهد خواهیم بود.

عباس امیریان، معین روابط عمومی منطقه چهار:

روابط عمومی باید بازوی راست مدیران باشد

•میزان رشد و توسعه روابط عمومی های سازمان را طی سه سال گذشته چگونه ارزیابی می کنید؟

طی سه سال گذشته تحول بزرگی انجام شده و در حال حاضر عملکرد روابط عمومی ها عالی است. از دستاوردهای تحول روابط عمومی ها طی سه سال گذشته می توان به خیلی موارد اشاره کرد مثل شرکت در جشنواره های انتشاراتی، کسب رتبه های برتر در سطح استانی و کشوری، هماهنگی روابط عمومی های سازمان ها در سطح کشور، رقابت انتشاراتی در سطح مجلات و خبرنامه ها، نشست های سالانه روابط عمومی های کل کشور و ماهانه برای شورای روابط عمومی ها، برگزاری دوره های آموزشی با موضوعاتی مثل روابط عمومی و انتشارات و ...، برگزاری دوره های آموزشی برای هفت رشته مهندسی که تمام کارهای آنها نظیر اجاره سالن و کارهای تبلیغاتی و برنامه ریزی ها و ... بر عهده روابط عمومی هاست، معرفی روابط عمومی های برتر و خیلی کارهای دیگر.

• در روابط عمومی سازمان ها چه خلاءهایی می بینید که باید در دوره های آینده برطرف شوند؟

با وجود کارهای خوبی که شده هنوز در بعضی استان ها روابط عمومی به خوبی شکل نگرفته و در برخی جاها هماهنگی بین روسای یا هیات رئیسه با روابط عمومی وجود ندارد. پیشنهاد می کنم یک دوره آموزشی برای شناخت و کارکرد روابط عمومی برای روسای سازمانها توسط شورای مرکزی برگزار شود تا روابط عمومی شناخته شود چون در چارت سازمانی باید همیشه بازوی راست روسا و مدیران باشد که این اتفاق هنوز نیفتاده است به خاطر همین بسیاری از ایده های جدید که توسط روابط عمومی ها پیشنهاد می شود در هیات رئیسه توجه نمی شود معمولا می گویند اگر نیاز شد پیگیری می کنیم. نکته مهم دیگری این که روابط عمومی ها باید به سمت الکترونیکی شدن بروند چون در بعضی جاها هنوز به شکل سنتی عمل می کنند و سایتهای سازمان های استان ها هم هنوز یک دست و یکسان نشده اند، به نظرم برای این کارها باید مصوبه در شورای مرکزی تصویب شود تا بتوان این کار را انجام داد.

سعید کیوانی، دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی هاو معین منطقه پنج:

مدیران «روابط عمومی محور» شوند

•پیش از تشکیل شورای روابط عمومی ها وضعیت روابط عمومی های سازمان در استان ها چگونه بود؟

قبل از این که شورای روابط عمومی سازمان تشکیل شود چیزی به اسم روابط عمومی که بتواند کار تخصصی انجام بدهد وجود نداشت و فقط در حد کارهای روزمره اداری بوده و استان هایی هم که روابط عمومی داشتند به شکل کاری به هم مرتبط نبودند. بعد از تشکیل شورای هماهنگی ارتباطات استان ها با هم و با مرکز کشور بیشتر شد.

شورای هماهنگی روابط عمومی ها مصوبات زیادی در زمینه آموزش مدیران روابط عمومی، تعیین شرح وظایف مدیر و واحدهای روابط عمومی و همچنین حضور روابط عمومی ها در سمینارهای آموزشی و تخصصی، تقویت وب سایت ها و ارتباط بیشتر با رسانه ها داشته و در خصوص این که ارتباط روابط عمومی با دستگاه های اجرایی بیشتر شود برنامه ریزی شده است.

تا کنون 11 جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی ها برگزار شده که ماحصل آن بیش از 50 مصوبه بوده که بعضی اجرایی شده و بعضی در حال اجرایی شدن هستند. از جمله مصوبات این شورا یکی این است که از مدیران استانها خواسته ایم تا در بودجه سالیانه شان سرفصل جداگانه ای برای روابط عمومی ها در نظر بگیرند.

• در روابط عمومی های سازمان چه کمبودها و خلاءهایی را حس می کنید؟

افراد شاغل در روابط عمومی ها مقداری به آموزش و مقداری هم به حمایت نیاز دارند. یعنی لازم است تا در شورای مرکزی بسترسازی انجام شود تا مدیران مقداری «روابط عمومی محور» شوند تا بدانند تلاش آنها اگر منعکس و از طریق روابط عمومی به رسانه ها منتقل نشود عملا دارند درجا می زنند و کارهایشان مقررات ملی ساختمان را ترویج نخواهد داد و شرح وظایف نظام مهندسی را معرفی نخواهد کرد و انگیزه لازم برای اعضا و کارکنان به وجود نخواهد آمد.

موضوع روابط عمومی به عنوان یکی از ارکان اساسی ارتباطات، به ویژه در سازمان های غیردولتی خیلی مهم است و اگر شورای مرکزی در راستای ترویج قانون و تدوین شرح وظایف از شورای هماهنگی روابط عمومی های نظام مهندسی کشور حمایت کند کارها خیلی با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. البته انصافا تا به حال حمایت خوبی شده اما بعضی چیزها نیاز به حمایت بیشتر دارند، این که مثلا شورای مرکزی مصوب کند که مسئول روابط عمومی در هر سازمان وجود داشته باشد و در چارت سازمانی به رئیس سازمان نزدیکتر شود نه این که به عنوان شغلی در رده های پایین یا میانی اداره تلقی شود؛ یعنی نه به عنوان تدارکات و پشتیبانی کننده که به عنوان مشاور به آن نگاه شود. این تعیین سطح جایگاه مدیران روابط عمومی فقط از عهده مدیران سازمان ها بر می آید و در سطح بالاتر هم شورای مرکزی.

کرامت الله دشتی، معین منطقه شش:

در دوره جدید روابط عمومی های معین پیگیری شود

•عملکرد شورای هماهنگی روابط عمومی را چطور ارزیابی می کنید؟

شاید بتوان گفت مهمترین کاری که در دوره اخیر شورای مرکزی در خصوص روابط عمومی ها انجام شد، برگزاری اولین سمینار روابط عمومی های تمام سازمان های نظام مهندسی کشور بود که به تشکیل شورای هماهنگی روابط عمومی های سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها منجر شد. شورای هماهنگی در 11 جلسه گذشته موارد ضروری و اساسی مربوط به کار روابط عمومی ها را پیگیری کرده و بسیار فعال است. این شورا کارهای متعددی انجام داده مثل جشنواره آثار برتر که با همت و میزبانی شورای هماهنگی برگزار شد و نتایج خوبی داشت و مراکز به نقاط ضعف و قوت خودشان در زمینه انتشارات پی بردند و از بهترینها تقدیر شد. اما مورد مهم شورا از نظر من تهیه سند چشم انداز روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان ها بود که وظیفه اولیه آن هم به عهده بنده بود و به حمدالله انجام شد و در دومین سمینار روابط عمومی ها، ریاست محترم سازمان به خاطر تهیه سند چشم انداز برای روابط عمومی های سازمان که بعد از این کارها بر اساس چشم انداز پیش خواهد رفت تشکر کردند.

• به عنوان مدیر روابط عمومی، خودتان در یزد چه کرده اید؟

ما تا قبل از این دوره اخیر، واحدی به نام روابط عمومی به شکل فعال در استان نداشتیم و فقط در حدی بود که یکی از پرسنل که شغل دیگری داشت در حاشیه کارش به این امر هم می پرداخت؛ ولی توفیق حاصل شد که واحد روابط عمومی شاکله مستقلی پیدا کرد و الان مستقیما زیر نظر ریاست محترم سازمان استان طبق چارت تشکیلاتی کار می کند و وظیفه تخصصی خودش که اقناع افکار عمومی، اعتمادسازی، فرهنگ سازی و مواردی از این دست است پیگیری و خوشبختانه توفیقات زیادی کسب کرده و در خود سازمان استان هم در چند مرحله مورد تقدیر قرار گرفته است. از جمله این کارها عقد تفاهم نامه ای با آموزش و پرورش استان است که بر اساس آن قرار شد تا فرهنگسازی برای ساخت و ساز فنی و مهندسی از رده سنی دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان پیگیری شود. بر همین اساس کتابچه هایی با نام «پیام مهندس» تهیه و با همکاری آموزش و پرورش در سطح دبیرستان ها توزیع شده و می شود. همچنین ماهنامه ای داریم که به طور منظم منتظر می شود که مجموعه عملکرد و خبرهای سازمان استان و آخرین خبرهای صنعت ساختمان را پوشش می دهد. کتابچه ای را هم به نام «خانه من» با طراحی زیبا در روابط عمومی برای راهنمایی ارباب رجوع سازمان تهیه کرده ایم که از مرحله اول مراجعه ارباب رجوع به سازمان برای گرفتن پروانه ساخت تا مرحله نهایی و اخذ پایانکار و شناسنامه فنی و ملکی در آن توضیح داده شده است. همچنین روابط عمومی سازمان همکاری خوبی با فصلنامه گنجینه یزد دارد. ما برای تهیه و پخش برنامه های رادیویی و تلویزوینی با صدا و سیمای مرکز یزد هماهنگی کرده ایم و الان برنامه ای با عنوان «نظام و نظارت» به شکل هر دو هفته یک بار از تلویزیون و هفتگی از رادیوی مرکز استان پخش می شود که خوشبختانه مخاطبان خوبی جذب کرده و در آن موارد جذابی مثل مسابقه هم گنجانده شده است. الان هم پیگیر هستیم تا مسابقه و جشنواره عکاسی در سطح استان برگزار کنیم و در آن عکسهایی از بهترین نکات ساخت و ساز فنی و مهندسی و همچنین عکسهایی که نشاندهنده عدم رعایت این نکات است به نمایش بگذاریم. وب سایت سازمان را هم داریم که از طریق آن اطلاع رسانی می کنیم و مهندسان عضو در مجموع از آن راضی هستند که البته جای کار بیشتری هم دارد. به غیر از اینها در حال برنامه ریزی برای برگزاری همایش های سالیانه هستیم برای خانواده های مهندسان که در آن از فرزندان ممتاز خانواده های مهندسان تقدیر می شود و خودشان هم برنامه های فرهنگی و هنری اجرا می کنند.

• به نظر شما روابط عمومی های سازمان چه نقائصی دارند که باید طی سه سال آتی در جهت رفع آنها تلاش شود؟

روابط عمومی چشم، گوش، زبان، ویترین و تریبون یک سازمان است برای نمایش آن چه که باید به نمایش گذاشته شود؛ از این رو هر چه بیشتر به روابط عمومی بها داده شود بازده بیشتری خواهد داشت. من از مجموعه روند راضی هستم و کارها رو به پیشرفت بوده ولی به نظرم هنور ما خیلی راه داریم تا برسیم به روابط عمومی ایده ال و اگر همین مسیر ادامه داشته باشد و اگر این روند سرعت بیشتری بگیرد تا روابط عمومی جایگاه برجسته تری در سازمان پیدا کند و از نظر امکانات و تجهیزات، نیروی انسانی، فضای کار و بودجه سالیانه بیشتر به آن توجه شود قطعا بازده کار بیشتر خواهد بود.

واقعیت این است که چون مردم در قبال خدمات فنی و مهندسی سازمان باید وجوهی را بپردازند طبیعی است که مقداری با اکراه به سمت سازمان بیایند اما اگر روابط عمومی ها فعال باشند و امکاناتی داشته باشند تا بتوانند فرهنگسازی و روند مراجعه مردم را از حالت اکراه فعلی به روندی دلخواه و ترغیبی و تشویقی تبدیل کنند می توان گفت روابط عمومی توانسته کارش را انجام دهد. اگر شورای مرکزی جدید در این مسیر قدم بردارد به نظر من با عملکرد بهتر روابط عمومی جایگاه سازمان در جامعه ارتقا پیدا خواهد کرد، چیزی که برای سازمان مردم نهادی مثل نظام مهندسی، به عنوان بزرگترین تشکل فنی - تخصصی مردم نهاد کشور ضروری است.

موضوع دیگر این که باید در دوره جدید بحث روابط عمومی های معین شورای هماهنگی روابط عمومی ها حتما پیگیری شود. آقای تیمورپور هم خیلی روی این موضوع تاکید ویژه ای داشته اند ولی کمتر توفیق شده تا این مهم جامه عمل بپوشد. باید فعالتر با طرح روابط عمومی های معین برخورد شود مثلا در همین یزد که بنده هستم لازم است تا بازدید منطقه ای بیشتر باشد و حتی نیاز است که روابط عمومی شورای مرکزی در این منطقه و همه مراکز معین به تناوب جلساتی را به شکل مستمر برگزار کند که عملا باعث ارتقا جایگاه روابط عمومی در مناطق و نهایتا کارایی بیشتر روابط عمومی ها منجر خواهد شد.

ساناز ایازی، مدیر روابط عمومی نظام مهندسی هرمزگان:

مشتاقم بیشتر بیاموزم!

•شما به عنوان مدیر روابط عمومی استانی که میزبان شانزدهمین اجلاس هیات عمومی است تا به حال چه کارهایی برای برگزاری اجلاس انجام داده اید؟

قبل از هر چیز من باید چند نکته را توضیح بدهم. اول این که بنده مدت کوتاهی است که این مسئولیت را دارم و قبل از من همکاران دیگرم متصدی این امر بودند. ضمن این که میزبانی کامل مراسم اجلاس شانزدهم با استان هرمزگان نیست، یعنی چون امسال در اجلاس شانزدهم انتخابات شورای مرکزی هم انجام می شود که هر سه سال یک بار است، شورای مرکزی سازمان آن را مدیریت می کند. معمولا اجلاس هیات عمومی که در آن انتخابات شورای مرکزی باشد در تهران برگزار می شود و امسال به طور استثنا در جزیره کیش برگزار می شود؛ تا آنجایی هم که من می دانم این مصوبه شورای مرکزی است. برای برگزاری مراسم اجلاس هم کمیته ای تشکیل شده که آقای مهندس مصفا نماینده سازمان استان در این امر هستند و گویا کارها انجام و همه چیز تمام شده است.

• در حال حاضر وضعیت روابط عمومی استان شما چه طور است؟

قبلا روابط عمومی وجود نداشت و همکاران من آن را قبل از بنده راه اندازی کردند، یعنی به آن فضای فیزیکی اختصاص دادند و به وسایل اداری و تخصصی تجهیز کردند. مدیریت قبلی روابط عمومی کارهایی مثل برگزاری همایش، سمینار و جلسات مختلف، ارتباط با مجلات و روزنامه ها، راه اندازی سامانه پیامک، راه اندازی سایت، برگزاری انتخابات و ... انجام می دادند. از نظر نشریه هم که قبلا ماهنامه ای به نام برکه نزدیک به یک سال منتشر شده و بعد به خبرنامه هفتگی تبدیل شده و در حال حاضر هم به شکل فصلنامه است.

خوشبختانه دوستانی که قبل از بنده این مسئولیت را به عهده داشته اند شرح مختصری از کارهای انجام شده را هم مکتوب کرده اند ولی به علت ازدحام کارها و مخالفتی که در سازمان وجود داشت مبنی بر این که یک نفر نباید چند شغل و سمت را بر عهده داشته باشد، مدیریت محترم سازمان تصمیم گرفتند بنده به عنوان مدیر روابط عمومی انجام وظیفه کنم.

• استان شما از نظر روابط عمومی زیر نظر معین منطقه پنج است که با استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و قزوین تحت پوشش آقای سعید کیوانی قرار دارید. در این خصوص نظری ندارید؟

به نظر من به وجود آمدن معین های استانها ایده بسیار خوب و جالبی است که امکان ارتباط با سایر استان ها و همچنین شورای مرکزی را بیشتر می کند. من با آقای کیوانی در ارتباط هستم و قرار است به زودی به استان هرمزگان بیایند و با هم درباره همکاری منظمتر و بهتر، همفکری کنیم؛ ضمن این که من کارشناس ... و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی رشته ... هستم و خیلی علاقه دارم که در دوره های آموزشی شورای هماهنگی روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان ها شرکت کنم. این فرصت مغتنمی برای بنده است تا بتوانم علم و اطلاعات خودم را در خصوص روابط عمومی و وظایف و اهداف آن بالا ببرم و به سازمان استان در جهت تحقق اهدافش و عمل به وظایفش کمک کنم. از آقای تیمورپور، مدیریت محترم روابط عمومی شورای مرکزی و آقای کیوانی، معین استان که به دنبال ارتقا جایگاه روابط عمومی ها و به روز کردن اطلاعات مدیران روابط عمومی ها هستند تشکر می کنم و البته پیش از آن از آقای دکتر مشیری، ریاست محترم سازمان استان که به بنده اعتماد کردند و این فرصت را در اختیار من گذاشتند و همچنین جناب آقای مهندس هاشمی، ریاست محترم سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که از شورای هماهنگی روابط عمومی استان ها حمایت می کنند.