بزرگراه تهران شمال چه زمانی کامل می‌شود؟

شمار نشریه : 162


عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همزمان با توسعه پر شتاب و تکمیل خطوط بزرگراهی، شبکه مترو و سامانه بی ‌آر تی در پایتخت گفت: آزادراه تهران شمال به عنوان یکی از کلیدی‌ترین پروژه‌های کشور، سال‌هاست که به دلایل مختلف از جمله سوء مدیریت به بهره‌برداری کامل نرسیده است.

ایرج ندیمی ضمن بیان این مطلب گفت: در سال‌های اخیر اجرای این پروژه با کندی بیش از اندازه‌ای روبه‌رو بوده و متأسفانه مدیریت پروژه به جای حل مسئله، تنها مجری و پیمانکار طرح را تغییر می‌دهد. در صورتی که این جابه‌جایی‌ها نه تنها به طرح مذکور سرعت نبخشیده بلکه آن را کندتر نیز کرده است.وی با اشاره به اینکه با ادامه روند موجود به نظر می‌رسد اجرایی شدن این طرح سه چهار نسل بعد کامل می‌شود، اظهار کرد: اشتباهات مدیریتی آشکاری در این پروژه صورت گرفته که واگذاری پروژه به شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی، از جمله بزرگ‌ترین این خطاهاست و پروژه مذکور در حال حاضر با کمبود منابع مالی و تأمین بودجه روبه‌روست.

ندیمی یکی از ایرادات اساسی آزادراه تهران ـ شمال را عدم استفاده از پیمانکاران مجرب داخلی دانست و تصریح کرد: این موضوع خسارات بزرگی را به این طرح عظیم وارد کرد و وزارتخانه مربوطه نیز برنامه مدونی برای این آزادراه نداشت و قصد داشت به یکباره این طرح را اجرایی کند. در صورتی که طرح مذکور ابتدا باید در فاز‌های مختلف به بهره‌برداری می‌رسید.

نماینده مردم لاهیجان در مجلس در پایان با انتقاد از تأخیر طولانی در بهره‌برداری از آزادراه تهران ـ شمال، خاطرنشان کرد: پیمانکاران چینی انتخاب شده به هیچ عنوان در حد و اندازه این پروژه نبودند و بسیار ضعیف عمل کردند و مسئولان مربوطه در استفاده از این پیمانکاران مرتکب اشتباه بزرگی شدند.