هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اعتراض به بیمه کارگران ساختمانی


تعدادی از کارگران ساختمانی سراسر کشور در اعتراض به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر پرداخت بیمه کارگران ساختمانی از محل مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌ها، در مقابل مجلس تجمع کردند.

هادی ساداتی، نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور با تأیید این خبر گفت: این تجمع در اعتراض به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر پرداخت بیمه کارگران ساختمانی از محل مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌هاست.وی ادامه داد: قبلاً بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه‌های ساختمانی پرداخت می‌شد ولی با مصوبه اخیر مجلس از محل منابع مالیات بر ارزش افزوده شهرداری‌ها تأمین خواهد شد.

ساداتی با بیان اینکه کارگران ساختمانی به این امر معترضند و آن را به زیان بیمه خود می‌دانند، ادامه داد: سال گذشته مصوبه‌ای تحت عنوان رفع موانع بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی در مجلس به تصویب رسید و خواستار این بودیم که سهمیه‌ها برداشته شده و همه کارگران ساختمانی بیمه شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا در زمان بررسی مصوبه در مجلس مانع از تصویب آن نشدید، گفت: متأسفانه این مصوبه در بودجه سال 92 دیده‌شده و آن زمان به دلیل وجود قانون رفع موانع بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی تصور نمی‌کردیم که نمایندگان به این مصوبه رأی بدهند اما نمایندگان مجلس کم توجهی کردند و مصوبه را به تصویب رساندند. در نهایت ما اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کردیم که شورای نگهبان نیز به آن ایراد گرفت و بازگرداند ولی مجلس مجدداً با رفع ایراد از مصوبه و ارسال آن به کمیسیون تلفیق مصوبه را تصویب کرد

عضو هیئت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور درعین‌حال با تاکید بر ضرورت حذف بند 10 ماده الحاقی بودجه سال 92 ، خارج شدن دستورالعمل بیمه کارگران ساختمانی از بودجه سنواتی را خواستار شد.

ساداتی این مصوبه را مغایر با اصل 75 و 29 قانون اساسی دانست و از مجلس شورای اسلامی خواست تا با تشکیل کمیته‌ای بررسی این ماده واحده را در دستور کار خود قرار دهند.به گفته وی از زمان تجمع کارگران در برابر مجلس هیچ یک از نمایندگان مجلس مایل به صحبت با کارگران نشده‌اند اما برخی از کارگران به نمایندگی از کارگران ساختمانی برای مذاکره با نمایندگان مجلس اعلام آمادگی کرده‌اند.