هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سنگ آهن به كجا مي رود


گروه بازار ساختمان: نیمه ابتدایی سال 2013 میلادی در حالی به پایان رسید که پیش بینی بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در سطح جهان برای نیمه دوم سال، دشوارتر شدن شرایط بازار سنگ آهن و کاهش میانگین قیمتی این محصول تا محدوده 100 تا 120 دلار به ازای هر تن سنگ آهن است.

مهرداد اکبریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران پیرامون این امر گفت: متأسفانه این پیش بینی‌ها مورد قبول انجمن نیز بوده و طی شش ماهه گذشته نیز پیش بینی‌های اعلام شده از سوی کارشناسان انجمن نیز همین روند را بیان می‌کرد، به گونه ای که به نظر می‌رسد تا پایان سال جاری میلادی وضعیت مناسبی در قیمت سنگ آهن مشاهده نشود.

اکبریان افزود: برای نیمه دوم سال تولیدکنندگان سنگ آهن منتظر اعلام سیاست‌های دولت چین هستند،چراکه بخش عمده افت قیمت سنگ آهن به سیاست‌های انقباضی دولت این کشور بر می‌گردد و تغییر این سیاست‌ها می‌تواند روند آینده قیمت این محصول را مشخص کند.

وی در توضیح سخنان خود گفت: چنانچه بحث اعطای تسهیلات مسکن و نیز ارائه وام‌های بانکی به پروژه‌های در حال اجرای این کشور همانند گذشته به سهولت و در کمترین زمان صورت گیرد، با افزایش سرعت اجرای پروژه‌ها میزان تولید و فروش فولاد نیز بالا می‌رود و این امر با افزایش قیمت سنگ آهن منجر به سودآوری سنگ آهنی‌ها می‌شود. این مقام مسئول ادامه داد: اما اگر دولت چین بر سیاست‌های قبلی همچنان پافشاری کند، انتظار افزایش قیمت‌ها و بهبود شرایط این گروه چندان مطلوب ارزیابی نمی شود. هرچند که قیمت‌های فعلی سنگ آهن نزدیک به محدوده کف قیمت‌ها در نوسان است و افت و خیز حدود 10 دلاری برای آن پیش بینی می‌شود.

وی اعلام كرد: بر اساس پیش بینی ها، قیمت 110 تا 120 دلاری به ازای هر تن سنگ آهن در سال میلادی جاری، احتمال کاهش قیمت این ماده معدنی به زیر این محدوده نیز قابل تصور است، اما باید تولیدکنندگان و صادرکنندگان به این موضوع توجه داشته باشند و ریسک‌های طولانی مدت را نپذیرند. چراکه در کنار بحث قیمت‌های جهانی سنگ آهن با یکسری مسائل داخلی نیز مواجه هستیم که سیاست گذاری‌های دولت در مواردی همچون دریافت عوارض صادراتی، بالا بردن هزینه ذاتی معادن مثال بهره مالکانه و حقوق دولتی بر حاشیه سود این صنعت و قیمت تمام شده تولید سنگ آهن اثرگذار است. از این رو بهتر است تا بازگشت شرایط به وضعیت عادی از سرمایه گذاری‌های بلندمدت پر ریسک در صنعت مذکور دوری نمود.