هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كشف قيمت سنگ آهن در بورس


گروه بازار ساختمان: اگر چه سنگ آهن اولين حلقه از زنجيره طولاني صنعت توليد فولاد است اما در اولين روزهاي تيرماه امسال اختيار تعيين قيمت آن به عرضه و تقاضاي تالار معاملات بورس كالاي ايران واگذار شد تا آخرين كالاي موثر در توليد فولاد باشد كه با حضور در بورس كالا از مكانيزم بازار براي تعيين قيمت خود بهره برده باشد .

بیش از یک سال و نیم بود که موضوع دریافت عوارض از شرکت‌های سنگ آهنی در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شد. حال آنکه با تصویب این طرح، شرکت‌های مذکور نیز درصدد آزادسازی قیمت فروش محصولات خود برآمدند. چرا که با شرایط فعلی، شرکت‌های سنگ آهنی کشور علاوه بر پرداخت هزینه‌های فزاینده، محصولات خود را نیز با قیمتی پایین تر از قیمت‌های جهانی به شرکت‌های فولادی می‌فروشند و این امر به هیچ‌وجه منطقی نیست. طی جلسه‌ای که با حضور مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت ایران و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد، مقرر گردید تا از این پس قیمت سنگ آهن در بورس کالا و بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین گردد. با توجه به تصمیمات این جلسه، نرخ این محصول آزادشده و از این پس قیمت سنگ آهن به واسطه نظام عرضه و تقاضا در بورس کالا تعیین می‌شود.

رئيس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن كشور پیرامون قطعی شدن طرح آزادسازی قیمت سنگ آهن گفت: طرح مذکور در جلسه‌ای میان مسئولان این صنعت و دولتمردان نهایی شد و به قطعیت رسید. از همین رو برای اجرایی شدن آن نیازی به مصوبه مجلس شورای اسلامی نیست و از این پس قیمت‌های تعیین‌شده در بورس کالا به عنوان نرخ‌های فروش محصولات این صنعت مبنای محاسبه قرار می‌گیرد.

مهرداد اکبریان، پیرامون چشم انداز شرکت‌های سنگ آهنی در شرایط جدید اظهار داشت: با توجه به رشد هزینه‌های این صنعت، آزادسازی قیمت سنگ آهن بیش از هر چیز به جبران رشد بهای تمام‌شده محصولات کمک کرده و افزایش حاشیه سود آن چندان رخ نخواهد داد. هرچند که آزادسازی قیمت‌ها در این حوزه اولین گام برای گسترش و بهبود شرایط گروه سنگ آهن می‌باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه نيز در واكنش به اين خبر گفته است: اگر بورس کالا مرجع اصلی قیمت سنگ آهن کشور شود، حجم و ارزش مبادلات رینگ صنعتی و معدنی این بورس به طرز خیره کننده‌ای افزایش می‌یابد. محمدحسن کمال آبادی، مدیرعامل شرکت کارگزاری کالای خاورمیانه دراین‌باره گفته است: قرار است بر اساس تصمیم جدید دولت، بورس کالا مبنای اصلی قیمت‌گذاری سنگ آهن شود و نرخ این محصول بر اساس عرضه و تقاضا کشف شود.

وی در خصوص تأثیر اين كشف قيمت در بورس كالا ادامه داده است: در صورتی که کل سنگ آهن تولیدی کشور در بخش داخلی و صادراتی در بورس کالا عرضه شود، بازار سنگ آهن نیز مانند سایر کالاهای پذیرش‌شده در بورس شفاف می‌شود و نرخ‌ها بر اساس رقابت سالم خریداران و فروشندگان کشف می‌شود.به گفته کمال آبادی با توجه به اینکه حجم تولید و صادرات سنگ آهن کشور قابل توجه است، پیش‌بینی می‌شود با اجرایی شدن این تصمیم جدید، سنگ آهن در کنار فولاد و محصولات پتروشیمی در صدر معاملات بورس کالا قرار گیرد و به وزنه‌ای سنگین در مبادلات تالار نقره‌ای تبدیل شود.

وی به عنوان یکی از عرضه‌کنندگان سنگ آهن در بورس کالا به يك احتمال در خصوص قيمت متفاوت داخلي و صادراتي سنگ آهن وجود دارد، تصریح کرد: تنها مشکلی که در قیمت‌گذاری سنگ آهن در بورس کالا وجود دارد، قیمت تمام‌شده فولاد است، به طوری که اگر قیمت سنگ آهن برای مصرف داخلی در رقابت خریداران کشف شود، احتمال بازار رفتن نرخ فولاد وجود دارد و بهتر است دولت برای عرضه‌های داخلی سنگ آهن فرمول خاصی را طراحی کند. براي مثال در حال حاضر محصولی مانند قیر نیز در بورس کالا معامله می‌شود اما قیمت‌های داخلی این محصول به مراتب ارزان تر از قیمت‌های صادراتی است که این امر برای حمایت از تولید داخل انجام می‌شود، به این ترتیب به نظر می‌رسد که سنگ آهن هم در رینگ داخلی با قیمت‌های متفاوتی با رینگ صادراتی عرضه شود. کمال آبادی تاکید کرده؛ در صورتی که بورس کالا به عنوان مرجع اصلی قیمت سنگ آهن کشور باشد، حجم و ارزش مبادلات رینگ صنعتی و معدنی این بورس به طرز خیره‌کننده‌ای افزایش می‌یابد.