هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كاهش توليد در برخي واحدهاي فولادي


به گفته وجيه الله جعفري، معاون معدني وزير صنعت،معدن و تجارت ظرفيت حال حاضر محصولات فولادي را حدود 30 ميليون تن است و در اردیبهشت‌ماه توليد فولاد خام و محصولات فولادي نسبتاً مثبت بوده اما در برخي واحدها كاهش توليد داشتيم كه دليل اول آن، كاهش واردات شمش فولاد در سال گذشته است. تا اينجاي كار را می‌دانیم زیرا نرخ ارز به حدي افزايش يافته بود كه با توجه به تفاوت قيمت فولاد توليدي در داخل كشور با فولاد وارداتي تقریباً براي مدتي واردات فولاد خام متوقف شده بود اما كاهش توليد به كاهش ميزان تقاضا نيز مرتبط بود كه آن هم به شرايط تقاضا و پروژه‌های عمراني متصل می‌باشد.

با اين حال در تازه‌ترین گزارش انجمن جهاني فولاد (WSA) توليد فولاد خام ايران را «در 5 ماه گذشته سال جاري ميلادي، 6 ميليون و 77 هزار تن اعلام كرده است و نرخ رشد توليد فولاد خام ايران در ماه گذشته سال 2013 را بالاتر از ساير كشورهاي عمده تولیدکننده فولاد خام در جهان مانند انگليس، هند، آمريكا، فرانسه، آلمان، ايتاليا، روسيه، اوكراين و مكزيك برآورد كرده است.»

اگر چه در تابستان سال قبل بود که ‌امید به پروژه‌های فولاد خام توسط همين مقام مسئول مطرح شده بود اما به گفته معاون معدن و صنايع معدني اين وزارتخانه «ظرفيت حال حاضر ايران نزديك به 20 ميليون تن است كه با افزايش چند مجموعه جديد مانند فولاد پاسارگاد در استان فارس، فولاد خزر در گيلان و فولاد نطنز در كاشان، 4 ميليون تن به ظرفيت كشور اضافه می‌شود، بنابراين امیدواریم كه ظرفيت ما به بيش از 24 ميليون تن برسد.» جعفري با بيان اينكه ظرفيت كشور در توليد فولاد امسال به بيش از 24 ميليون تن می‌رسد، پیش‌بینی كرد در سال جاري 5 ميليون و 700 هزار تن به ظرفيت سيمان اضافه شود.

نيازمند اهرم‌های تشويقي

معاون وزير وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: براي توسعه سرمایه‌گذاری در كشور نيازمند اهرم‌های تشويقي هستيم اما اگر اين معادن امروز واگذار شود بدون ايجاد واحدهاي فولادي سودي ندارد. وي تصريح كرد: در معادن خواف اعلام كرديم كه بخش خصوصي در زمينه كنسانتره و گندله سرمایه‌گذاری كند تا زنجيره توليد و فرآوري كامل شود، ضمن آنكه در حوزه‌های مختلف تأمین مواد آنها را متعهد شويم. در واقع پروانه اين معادن به نام سازمان است اما استخراج و فروش آن بر عهده بخش خصوصي است..