طرح تعزیرات با شدت اجرا شود

شمار نشریه : 162


گروه بازار ساختمان:‌ چندین سال است که مسئولان حوزه مسکن راهکار‌هایی برای کاهش اجاره‌بها یا قیمت مسکن ارائه می‌دهند تا آرامشی برای قشر ضعیف و متوسط جامعه فراهم نمایند، اما بزرگ ترین و کارآمدترین برنامه مسئولان برای کاهش اجاره‌بها، طرح تعزیرات است که به عقیده کارشناسان اجرای صحیح آن مانند آب سردی بر پیکر داغ اجاره‌بهای مسکن است. متن زیر نگاهی دارد به اینکه چرا طرح نظارت تعزيراتي بر اجاره‌بهاي مسكن موفق نبوده و علیرغم فعاليت سازمان تعزيرات حكومتي، سازمان بازرسي اصناف، سامانه 124 و... تنها پيامدي كه به دنبال داشته و دارد، اضافه شدن تعداد پرونده‌هاي تخلف است كه تشكيل مي‌شود دلیل اینکه از این طرح در سال‌های اخیر استفاده نشده چه بوده و اجرا نشدن آن به نفع یا ضرر چه کسانی خواهد بود؟

آغاز طرح تعزیراتی اجاره‌بها از هفته‌های آینده

فریبرز واحدی، مدیرکل مسکن ‌و شهرسازی استان تهران از دستور وزیر راه‌ و شهرسازی مبنی بر عملیاتی شدن طرح کنترل تعزیراتی اجاره‌بها و بلوک‌بندی از هفته جاري خبر داد و در پاسخ به این سؤال که آیا تعیین 12 تا 14 درصد برای افزایش اجاره‌بها صحت دارد، گفت: بنده از تعیین این عدد اطلاعی ندارم اما به هر حال در فصل نقل و انتقالات، اجرای طرح کنترل تعزیراتی اجاره‌بهای مسکن، در ثبات اجاره‌بهای مسکن بسیار مؤثر خواهد بود.

كارنامه مثبت طرح براي مشاوران املاك

با اينكه اجرايي شدن طرح تعزيراتي اجاره‌بها هر روز رنگ واقعي‌تري به خود مي‌گيرد، مصطفي قلي‌خسروي، برخلاف سال پيش، صراحتاً مخالفت خود را با تعزيراتي شدن اجاره‌بها بیان می‌کند. وی پيش از اين دلايل مخالفت خود با اين طرح را تشريح كرده و گفته بود: «سال گذشته مشاوران املاك مجبور بودند طرح مورد نظر دولت را اجرا كنند چرا که در غیر این صورت در گراني اجاره‌بها آنها را مقصر جلوه مي‌دادند.» وي با بيان اينكه اين طرح به آرامش بازار اجاره كمك نكرد، افزود: اين طرح براي مشاوران املاك يك كارنامه مثبت از خود به ‌جاي گذاشت؛ زيرا نشان داد كه مشاوران در اين ميان مقصر نيستند.

خسروی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت نرخ مجاز رشد 12 تا 14 درصدی اجاره‌بها در سال جاری را به مشاوران املاک اعلام کرده است، گفت: در نشستی که روز چهارشنبه 31 خردادماه با معاون وزیر راه‌ و شهرسازی داشتیم، قرار شد به جای 7 تا 9 درصد رشد مجاز سال گذشته، بنگاه‌های مسکن در سال جاری این عدد را به 12 تا 14 درصد افزایش دهند.

وی با بیان اینکه طرح تعزیراتی اجاره‌بها به آن شکل مناسبی که باید پیاده شود، امکان‌پذیر نیست ،افزود: طرح تعزیراتی برخورد با اجاره‌بها در سال گذشته موفق نبود زیرا وقتی شاخص بانک مرکزی نرخ تورم را 20 درصد اعلام می‌کند، نمی‌توان بر موفقیت این طرح در سال جاری نیز امیدوار بود.

طرح‌های همراه با تحکم شکست ‌می‌خورد

محمد کاشانی، کارشناس مسکن در مورد بزرگ‌ترین دلیل شکست طرح تعزیرات به خبرنگار ما گفت: گذر زمان ثابت کرده طرح‌هایی که همراه با تحکم و برخورد پلیسی و فاقد منطق اقتصادی باشد، همیشه شکست ‌می‌خورد. دقيقاً به همان علت است كه در زمستان سال90 طرح برخورد نيروي انتظامي با دلال‌هاي دلار در سطح خيابان‌ها با شكست مواجه شد. بنابراین طرح تعزيراتي نظارت بر اجاره‌بها و بلوك‌بندي کلان‌شهرها كمكي به كاهش قيمت‌ها نخواهد كرد.

نفي برخورد تعزيراتي با اجاره‌بهاي مسكن به معناي نفي منضبط ساختن بازار مسكن نيست. هدف این است كه مسئولان در محدوده‌هاي تجربه‌شده‌ای كه پاسخ منفي گرفته‌اند در جا نزنند و به طرح‌هاي جديدي بیندیشند. مشكل مسكن، به ويژه در بخش اجاره‌بها، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، زيرا مسكن، يك بخش اثرگذار در ساير بخش‌هاي زندگي اجتماعي است؛ به همين دليل بايد از ناحيه مسئولان همت بيشتري مصروف آن گردد.

تورم را کنترل کنید تا اجاره‌بها کنترل شود

مهدی سلطان محمدی، تحلیلگر بازار مسکن در مورد دلایل غیرعلمی تعزیرات به خبرنگار ما گفت: با توجه به مطالعات و تجربیات بسیار زیادی که در دنیا در زمینه کنترل و مدیریت اجاره‌بهای مسکن صورت گرفته است، می‌توان به راحتی گفت که دلیل شکست این طرح، غیر کارشناسی بودن آن است . در این میان برای فرافکنی، گناه افزایش نرخ اجاره‌بها را به گردن مالکین می‌اندازند. این در حالی است که آمارهای اعلامی منطبق بر واقعیت نبوده و با وجود اینکه آخرین گزارش مرکز آمار تا پاییز 91 از افزایش 33/5 درصدی نرخ اجاره‌بها حکایت می‌کند، مسئولان امر در سال گذشته نرخ تعزیرات اجاره مسکن را 14 تا 15‌درصد اعلام کردند؛ درعین‌حال رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم میانگین اجاره‌بها در سال گذشته را 20 تا 21‌ درصد اعلام کرده که نشان‌دهنده میزان تفاوت آمارهای ارائه‌شده با واقعیات می‌باشد. آمارهای چند دهه گذشته نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بهای مسکن همواره متناسب با نرخ تورم حرکت می‌کند و در شرایط کنونی نرخ تورم و نرخ اجاره‌بها با هم همخوانی آشکاری دارد که هیچ‌کس نمی‌تواند این ارتباط را کتمان کند. بنابراین تنها راهکاری که در حال حاضر برای کاهش یا ثابت نگه‌داشتن نرخ اجاره‌بها وجود دارد، کنترل و کاهش نرخ تورم است.

طبیعی است که مشاوران املاک مخالف باشند

ابوالحسن پارسا، کارشناس دادگستری در مورد این سؤال که چرا مشاوران املاک از اجرای طرح تعزیرات حمایت نمی‌کنند، گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که اجرای درست طرح تعزیرات باعث کاهش نرخ کمیسیون مشاوران املاک می‌شود، بنابراین طبیعی است که مشاوران املاک باید جدی‌ترین مخالفان این قضیه باشند، اما همه باید بدانند طرح تعزیرات تنها در صورت اجرای صحیح برای مردم مفید خواهد بود. اگر همه چیز محکمه قانونی داشته باشد، پذیرش آن برای مردم آسان‌تر خواهد بود. همین طور هم نبود طرح‌هایی مانند مالیات بر خانه‌های خالی یا تعزیرات بر اجاره سبب می‌شود موجران و مشاوران املاک هر کاری را که مطابق میل خودشان است انجام دهند. من معتقدم امسال باید این طرح با شدت بیشتری اجرا شود.