هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کنترل بلند مرتبه‌سازی در اردبیل


معاون شهرسازی و معماری شهرداری اردبیل گفت: ضوابط و مقررات مربوط به بلند مرتبه‌سازی در برخی از محلات، میادین و کوچه‌های اردبیل مورد بازنگری قرار گرفته و در این زمینه ضوابط شهرسازی مد نظر قرار می‌گیرد.

یوسف محمدی در جلسه کارگروه فنی و عمرانی شهرداری اردبیل اظهار داشت: جمع‌آوری اطلاعات مصوبات یکپارچه کمیسیون ماده پنج برای برخی از خیابان‌های سطح شهر اردبیل در محیط GIS بر روی نقشه به صورت سه بعدی و اطلاعات توصیفی انجام می‌شود.

وی در مورد اهمیت و لزوم اجرای این طرح به پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری اردبیل تصریح کرد: با توجه به اهمیت رعایت خط آسمان (Skyline) در شهرسازی، مخصوصاً در بدنه خیابان‌های اصلی شهر و اعمال ضوابط همسان برای قطعات با متراژ مساوی لزوم ارائه پیشنهاد برای درصد سطح اشغال، تراکم و ارتفاع متناسب با عرض معبر بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.

محمدی خاطر نشان کرد: در همین راستا برای چندین خیابان اصلی شهر اردبیل از جمله خیابان دانش، خیابان راه دانشگاه، مسیر کناره رودخانه بالیقلو، بزرگراه شهدا از میدان قدس تا ججین و چندین خیابان اصلی دیگر با محاسبه مساحت قطعات موجود در مسیر و متناسب با متراژ قطعات و نوع عملکرد آنها پیشنهاد یکسان از طریق حوزه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اردبیل به کمیسیون ماده پنج استان ارائه گردید که با حمایت اعضاء تصویب شده و در آینده‌ای نزدیک به مرحله اجرا در می‌آید.

این مسئول اضافه کرد: لذا در جهت دسترسی بهتر به مصوبات مذکور و مصوباتی که در آینده اضافه می‌شود، کارشناسان حوزه مدیریت شهرسازی اقدام به افزودن این اطلاعات به صورت توصیفی و مکانی بر روی نقشه 1.2000 شهری در محیط GIS نمودند که مصوبات به صورت بانک اطلاعاتی مناسب بر روی پارسل مربوط به قطعه زمین لینک شده و همچنین ارتفاع مصوب برای هر مسیر نیز به صورت سه بعدی به نمایش در می‌آید.

وی بیان کرد: با کامل شدن نقشه جدید شهر اردبیل در مقیاس 1.2000 که توسط مهندسان مشاور برداشت و در مرحله تبدیل عکس‌های هوایی به نقشه می‌باشد و همچنین باGIS READY شدن نقشه فوق و تحویل به شهرداری از این پس سعی می‌کنیم تمام مصوبات کمیسیون ماده پنج و سایر کمیسیون‌ها و همچنین تمامی پروژه‌هایی که در حوزه طراحی صورت می‌گیرد به صورت اطلاعات توصیفی و مکانی به این نقشه لینک گردد تا با دسترسی راحت به اطلاعات موجود از دوباره کاری‌ها خودداری شود.

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اردبیل همچنین دسترسی آسان و بهینه به مصوبات کمیسیون ماده پنج، امکان جمع‌آوری اطلاعات توصیفی و مکانی یکجا و مشخص روی نقشه و شبیه‌سازی واقعی از مصوبات را از جمله مزایای مهم استفاده از نقشه جدید شهر اردبیل با مقیاس 1.2000 خواند.