زلزله چهار ريشتري با يك ميليارد خسارت

شمار نشریه : 162


عضو كميسيون صنايع و نماينده خوي در مجلس شوراي اسلامي در مورد وقوع زلزله در اين شهرستان گفت: زلزله 3/4 ريشتري سه شنبه 4/6/92 در روستاي «قريخ» از روستاهاي شهرستان خوي اتفاق افتاده و آنچنان كه اهالي روستا به من گزارش داده‌اند، سه واحد مسكوني به طور كامل تخريب شده است.

مويد حسيني صدر، در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان با بيان اين مطلب، افزود: بسياري از خانه‌ها و دامداري‌ها در اثر زلزله دچار آسيب‌هاي جدی شده‌اند و به طور كلي ميزان خسارات وارده حدود يك ميليارد تومان برآورد شده ولي خوشبختانه تلفات جاني در پي نداشته است.

حسینی با بيان اينكه حدود يك سوم خانه‌هاي اين روستا نوساز است و خسارت‌هاي وارده مربوط به ساختمان‌هاي قديمي است، خاطرنشان کرد: با توجه به اينكه قبلا هم در اين منطقه زلزله اتفاق افتاده است، از مسئولان انتظار داريم كه اولا تمهيدات لازم براي جبران خسارت‌ها در نظر گرفته شود و دوم اينكه توجه ويژه‌اي از سوي مسئولان براي نوسازي اين منطقه محروم انديشيده شود.

وي اضافه كرد: مسئولان به موقع در محل مورد نظر حاضر شدند و بر اساس اظهارات ساكنان روستاها، كار امداد و نجات به موقع و در اسرع وقت انجام شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر نيز از اسکان 630 تن از مردم زلزله‌زده خوی خبر داد.

محمود مظفر، در تشریح گزارش زمین‌لرزه 3/4 ریشتری خوی با بیان اینکه پس از اعلام وقوع، هشت تیم در قالب 36 امدادگر به محل حادثه اعزام شدند، گفت: 10 روستا مورد ارزیابی قرار گرفت که از این میان تنها روستای «قریخ» دچار آسیب شده بود. وی با بیان اینکه 129 واحد مسکونی بر اثر این زمین‌لرزه دچار خسارت شدند، گفت: از این میان 40 واحد مسکونی به میزان 40 تا 60 درصد تخریب شده است.