خانه قابل‌حمل و تمام بازیافت

شمار نشریه : 163


یک گروه از دانشجویان خانه‌ای قابل‌حمل و تمام بازیافت خورشیدی را ساختند که همه انرژی و سیستم تهویه آن از طریق خورشید تأمین می‌شود.

به گزارش پایگاه فناوری تی.جی.دیلی، یک تیم طراحی دانشجویی از دانشگاه فناوری سی.زچ (Czech) جمهوری چک در حال ساخت یک خانه تک اتاقی خورشیدی است که ‌ای.آی.آر نام دارد و به گونه‌ای ساخته‌شده که قابل‌حمل و نقل و بازیافت است.

در ساخت این خانه اکثراً از تک ماده‌ها استفاده شده و هنگام ساخت آن فاصله‌ تعیین‌شده بین لایه‌های تشکیل‌دهنده این مواد حفظ می‌شود. گفتنی است یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده این خانه چوب روکش شده است که تولید زباله هنگام ساخت را به صفر می‌رساند و برای محیط‌زیست خطرساز نیست.

چندی پیش یک تیم دانشجویی نیز اقدام به طراحی خانه خورشیدی با قابلیت تغییر شکل کرده بود. خانه تبدیلی خورشیدی یک طرح مفهومی است که از پنج بخش مدولار با قابلیت چرخش و تغییر شکل ساخته می‌شود.

امکان چرخش ۳۶۰ درجه‌ پنجره‌ها، استفاده حداکثر از نور خورشید در تمام طول روز و منظره متنوع برای ساکنان ازجمله ویژگی‌های این ساختمان است. در این سازه شیشه‌های ترموکرومیک به کار رفته است که در واکنش به گرمای خورشید تغییر رنگ می‌دهند. همچنین دیوارهای سرامیکی در آن طراحی شده است که با افزایش درجه حرارت، عرق کرده و باعث خنک شدن محیط می‌شود.