نورپردازی اتاق خواب کودک

شمار نشریه : 163


الهام محمودی - مترجم

امروزه نور و نور پردازی نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها ‌ایفا می‌کند. شکی نیست که طراحی نور در فضا، تاثیر زیادی روی حس و حال فضا و دید افراد در محیط دارد، اما در زندگی مدرن امروزی، نور تنها وسیله‌ای در خدمت ساخت اجسام و اشیای پیرامون ما نیست بلکه عاملی است که بهره‌گیری درست و عالمانه از آن می‌تواند تاثیر سازنده‌ای در روح و روان، شادابی، موفقیت و افزایش سطح بهره‌وری انسان در محیط کار و زندگی داشته باشد. درست به همین دلیل است که امروزه علم و هنر نورپردازی به یکی از رشته‌های بسیار مهم در جهان تبدیل شده و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی هم در زمینه تولید انواع و اقسام وسایل و تجهیزات نورپردازی در کشورهای پیشرفته صنعتی صورت گرفته‌است. همچنین یکی از اصلی‌ترین ركن‌ دکوراسیون، طراحی‌های داخلی و مهم‌ترین و آخرین مرحله‌ای که باعث می‌شود همه اجزای دکوراسیون به چشم بیننده خوب برسد، نورپردازی است كه ‌این امر در محیط‌های بسته‌ای مانند اتاق خواب، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

برای نورپردازی اتاق خواب، ترکیبی از نورپردازی کلی، کاربردی و متناسب با سن افراد لازم می‌باشد. انتخاب نور متناسب با محیط مورد نظر احتیاج به اطلاعات کافی درباره انواع مختلف چراغ، لامپ و وسایل جانبی و دیدی باز به هماهنگی کل فضا دارد.

زمانی که تصمیم به نورپردازی اتاق خواب کودک خود را دارید و می‌خواهید ‌این نورپردازی به شکلی باشد که با ‌ایجاد یک روشنایی کلی، تمام فضای اتاق را روشن کرده و آرامش فضای اتاق را تامین کند، می‌توانید در کنار روشنایی کلی، نورپردازی‌های مستقل و متمرکزی را در قسمت‌های متفاوت اتاق تدارک ببینید.

با استفاده از چراغ‌های دیواری در کنج‌ها و قسمت‌های بسیار نزدیک به سقف اتاق یک نورپردازی کلی خوب را بدون ‌اینکه فضای زیادی اشغال شود، برای اتاق خواب کودک خود فراهم کنید. کنج‌ها و گوشه‌های اتاق، فضا‌های مناسبی هستند تا با استفاده از لامپ‌های فلورسنت فضا را روشن کنند.

نورپردازی کنار تخت خواب کودک نیز گزینه مناسبی است. ‌این نوع نورپردازی، نور کافی را برای مطالعه قبل از خواب و زمانی که روی تختخواب در کنار کودک خود دراز کشیده‌اید، فراهم می‌کند. برای ‌این نوع نورپردازی می‌توانید از یک چراغ مطالعه، روی میز کنار تختی کودک استفاده کنید، یا برای ‌اینکه فضای روی میز کنار تخت کودک گرفته نشود، از چراغ‌های دیواری که دارای بازوی قابل تنظیم هستند استفاده کنید. چراغ‌های کودکانه یا چراغ‌هایی که سبک خاص و جالب و جذاب برای کودکان دارند، راهي مناسب برای آوردن سبک و جذابیت به دکوراسیون اتاق فرزند شما هستند. ‌این نوع چراغ‌ها و وسایل روشنایی را متناسب با سلیقه و علاقه فرزند خود انتخاب کرده و در اتاق او مورد استفاده قرار دهيد.

نکاتی که در ادامه مطرح می‌شوند، راهکارهایی است در جهت تغییر فضا و دلخواه کردن آن به وسیله نورپردازي.

- نورهایی که منبع آن‌ها پایین دیوار نصب می‌شود و تا سقف بر روی دیوار می‌افتد، فضا را بزرگ‌تر می‌نمایاند.

- در اتاق کودک، می‌توان نور بسیار ملایمی را برای شب هنگام که کودک در خواب است، تعبیه کرد که به وسیله آن به كودك سر زده و مواظبش بود، بدون‌ اینکه چراغی روشن و خاموش شده و مزاحم خواب کودک شود.

- کلید چراغ اتاق کودک می‌بایست به راحتی در دسترس کودک باشد تا بتواند به آسانی از آن استفاده کند.

- چراغ اتاق کودک را در جایی از اتاق تعبیه کنید که می‌خواهید او آنجا باشد، مثلا اگر در آشپزخانه مقابل در اتاق کودک است، چراغ را جایی تعبیه کنید که بتوانید او را در حین کار کردن در آشپزخانه ببینید.

- توصیه می‌شود که نور چراغ خواب اتاق كودك بنفش كم‌رنگ متمايل به رنگ آبي يا رنگ آبي كم‌رنگ باشد زيرا اين تركيب رنگ باعث رفع خستگی، کسالت و درد مي‌شود و اگر کودک شما علاقه‌اي به مطالعه نداشته باشد با اين نورها هرچه بيشتر به اين كار تشويق مي‌شود.

- اتاق خواب کودک بهتر است در بخش جنوب شرقی خانه باشد. به ‌این خاطر که انرژی زندگی ‌بخش در هنگام طلوع آفتاب برای سلامتی کودک مفید است.

- اهمیت نور فراتر از خصوصیات فردی و شخصیتی کودک است. نور عنصر لازمی ‌است که هیچ کودکی - چه درس‌خوان و چه تنبل- نباید از آن محروم بماند و هر انسانی - چه کودک و چه بزرگسال- برای ادامه حیات به آن نیاز دارد.

- به طور کلی وضعیت نور اتاق خواب کودکان به لحاظ نیازهای خاص‌ این سنین، توجه و حساسیت بیشتری نسبت به اتاق خواب بزرگسالان می‌‌طلبد. کودک نیز مانند فرد بزرگسال، باید نوری در اتاق خواب داشته باشد که هنگام روز، انجام کارهایی از قبیل پوشیدن لباس و پید اکردن اشیاء را به‌ خوبی برايش امکان‌پذیر کند، امکان تشخیص رنگ‌ها را به او بدهد و برای کارهایی همچون نقاشی و مطالعه و نوشتن تکالیف درسی، کافی و جهت مناسبی داشته باشد. هنگام شب نیز باید آنقدر نور در اتاق باشد که کودک، هم بتواند خوب استراحت کند و هم در صورت نیاز به برخاستن از تختخواب در نیمه ‌شب، توانایی تشخیص اشیای پیرامون خود را داشته باشد .

- و در پایان، مهم‌ترین نکته‌ای که در مورد نور مصنوعی اتاق کودک باید مورد توجه قرار بگیرد،‌ ایمنی است.