هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نشیمن شیک و منظم


گروه معماري ودكوراسيون: نشیمن در فرهنگ ایرانی دارای جایگاه خاصی بوده و گفته مي‌شود این ماجرا ریشه در فرهنگ مهمان‌نوازی ایرانی دارد. ایرانی‌ها از روزهای دور، بهترین اتاق خانه را اتاق مهمان ‌نامیده، بهترین وسایل را در آنجا قرار می‌دادند تا مهمان احساس آرامش کنند، اما در خانه‌های کوچک امروزی، ورودی خانه در کنار نشیمن قرار گرفته است و نشیمن و پذیرایی دیگر چندان از هم جدا نیستند و همین کمی کار را سخت‌تر مي‌کند؛ چرا که باید وسایل متنوع را در یک اتاق جا داد، اما زیاد نگران نباشید؛ ما مي‌خواهیم به شما بگوییم چگونه قلب خانه را دلپذیرتر کنید.

1 - سراغ وسایل زیاد نروید

چیدن وسایل زیاد می‌تواند اتاق شما را زشت کند. حتی اگر بزرگ‌ترین اتاق نشیمن را داشته باشید، اما با وسیله‌های زیاد آن را خیلی شلوغ کنید، شبیه خانه محتکرانی می‌شود که از هر جایی یک چیز جمع کرده‌اند.توصیه مي‌کنیم برای داشتن یک اتاق نشیمن شیک و خلوت به وسایل اصلی قناعت کنید؛ یعنی یک کاناپه، یک کتابخانه، یک صندلی راحتی، یک میز جلوی مبل و یک میز ناهارخوری. همه این وسایل را به گونه‌ای بچینید که مسیر رفت و آمد را مسدود نکند.

2 - خانه شما به هرس نیاز دارد

اگر مي‌خواهید خانه‌ای منظم داشته باشید، باید دیگر به دنبال جمع کردن و دور نینداختن وسایل نباشید. مثلا از هر مجله‌ای که مي‌خرید فقط دو شماره آخر آن را نگه دارید و بقیه را دور بیندازید، نهایتا مي‌توانید صفحه مقالات مورد علاقه تان را جدا کنید و آنها را در یک کشو نگه دارید.

3 - خانه را تمیز نگه دارید

هر چقدر خانه شما تمیزتر باشد و وسایل با نظم بیشتری چیده شده باشند، دکوراسیون خانه هم بیشتر به چشم مي‌آید؛ به عنوان مثال اگر روی میز اُپن آشپزخانه بیش از اندازه وسایل باشد، چهره آشپزخانه زشت مي‌شود، یا میز پای مبل تا جایی که طراحان معروف دکوراسیون مي‌گویند، باید تا ۷۵ درصد خالی از هرگونه وسیله ای باشد.

4 - وسایلی که کار را راحت مي‌کنند

گاهی وسایل کوچکی روی میز وجود دارند که به راحتی مي‌توانند میز و خانه شما را نامرتب نشان دهند؛ مثل شمع، گلدان، نمکدان و ... شما مي‌توانید برای اینکه میزتان منظم‌تر به نظر برسد، یک سینی یا هر وسیله دیگری که بتوان آنها را در یک جا جمع کرد روی میز قرار دهید و همه این وسایل را درون آن بچینید تا هم جابه‌جایی وسایل راحت‌تر شود و هم گردگیری، آسان‌تر صورت گیرد.

5 - جایی برای دستگاه های کنترل از راه دور

خیلی اوقات دستگاه های کنترل از راه دور حسابی نظم اتاق را به هم مي‌زنند و در نهایت هم وقتی به آنها نیاز دارید، پیدا کردنشان کاری دشوار است. پیشنهاد مي‌کنیم یک مکان جداگانه برای کنترل‌ها در نظر بگیرید. همچنین می توان یک جعبه فانتزی کوچک یا کاسه‌ای را در نظر گرفته و از همه اعضای خانواده بخواهید که کنترل ها را در آن بگذارند.

6 - کوسن ها اتاق را منحصر به فرد مي‌کنند

کوسن‌های رنگی حسابی به خانه شما رنگ و طراوت مي‌دهند. به خصوص اگر رنگی متفاوت از مبل‌ها و البته مکمل رنگ آنها داشته باشند. استفاده از چند کوسن طرح دار در کنار چند کوسن رنگی به زیبایی کار می‌افزاید. روی یک کاناپه مي‌توان بین ۲ تا ۵ کوسن قرار داد.

7 - فضا را دو برابر کنید

بین وسایل خانه چیزهای زیادی هست که در آنها فضاهای مخفی وجود دارد. با استفاده از فضای اضافی در زیر کاناپه مي‌توانید بدون اینکه اتاق شلوغ شود جایی را برای قرار دادن وسایل اضافی در نظر بگیرید. اگر خانه‌ای کوچک دارید هنگام خرید حسابی حواستان را جمع کنید تا بیشتر وسایل این چنینی با فضاهای مخفی انتخاب کنید.

8 - فرش بزرگ اتاق را بزرگتر نشان مي‌دهد

پهن کردن چند تکه فرش کوچک روی زمین هم اتاق را نامرتب جلوه مي‌دهد و هم چون فضا تکه تکه مي‌شود، اتاق کوچک تر جلوه مي‌کند. توصیه مي‌کنیم در عوض، یک فرش یا موکت نسبتا بزرگ زیر مبل و میز بیندازید تا نه تنها اتاق زیباتر شود بلکه بزرگ تر هم به نظر برسد.