هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بخش خصوصي؛ راه گذر از تحريم‌ها


گروه ساخت و ساز: مازیار حسینی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران که در حاشیه بازدید از سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان مهمان ستاد خبری پیام ساختمان بود،گفت: یکی از ویژگی‌های پیام ساختمان این است که علاوه بر اینکه در بحث تبلیغات و آشنایی با محصولات شرکت‌های داخلی موثر است ،نسبت به درج مباحث و موضوعات تخصصی که در بخش‌های جداگانه تفکیک شده است، توجه لازم دارد و جا دارد که از این نشریه کمال تشکر را داشته باشم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به اینکه امسال خوشبختانه استقبال خوبی از نمایشگاه صورت گرفته است، اضافه کرد: من هر سال در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنم زیرا می‌توان به سادگی با فعالان این صنعت ارتباط برقرار کرد و شک نداریم که در فضای کنونی و اعمال تحریم‌ها بر علیه کشورمان، راه گذر و تاب آوری با هزینه کمتر فقط در سایه توجه بخش خصوصی حاصل می‌شود و این بخش تا به حال ثابت کرده؛ با توجه به امکاناتی که در درون خودش دارد ، به راحتی می‌تواند بسیار موثر واقع شود.

حسینی ادامه داد: فقط در یکی از سازمان‌های حوزه معاونت فنی و عمرانی شهرداری به ارزش بیش از3500 میلیارد تومان کار انجام‌شده و این رقم معادل بودجه سال 1387 شهرداری تهران است . جالب اینکه این اتفاق در شرایطی روی داد که با ما تحریم‌های مختلفی مواجه شده‌ایم و ناپایداری قیمت مصالح در اوج بوده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران اضافه کرد: این اتفاق مهم به کار بردن استراتژی‌ها برای همکاری با بخش خصوصی بوده و بقیه هم می‌توانند همین روند را ادامه بدهند و امسال هم همین رویه را دنبال می‌کنیم. این نمایشگاه در صنعت ساختمان و اقتصاد جهان نیز موثر بوده و تولید ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عبارتی نمایشگاه موتور محرکه اقتصاد است و شاید جاذبه‌ای باشد برای اینکه یک نمایشگاه دائمی صنعت ساختمان داشته باشیم.

حسینی با بیان اینکه تا زمانی که بخش خصوصی برای تحقیق و پژوهش به صورت داوطلبانه و با نگاه الزام‌آور هزینه نکند، نمی‌تواند پیشرفت داشته باشد که بحث‌هایی در این رابطه مانند مهندسی ارزش مطرح شده است اما متأسفانه بیشتر شرکت‌ها با بخش بیرونی این مبحث مهم بازی می‌کنند و به عمق موضوع نمی‌رسند. وی خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران و معاونت عمرانی این موضوع مورد توجه است و گاهی یک پروژه سه بار مهندسی ارزش می‌شود.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در رابطه با پل طبقاتی صدر خاطرنشان کرد: پل صدر یکی از فنی‌ترین پروژه‌‌های کشور است و به نظر من 10 تا 15 سال ورود به پروژه‌ای این‌چنینی برای کشور ما زود بود ولی خوشبختانه توانستیم از عهده کار برآییم و به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.وی اضافه کرد: یاد گرفته‌ام در کارهای اجرایی به ویژه با ابعادی بزرگ مانند پل صدر قول دقیق برای بهره‌برداری پروژه ندهم ولی واقعاً شبانه‌روز برای اتمام این پروژه کار می‌شود. برای اولین بار دركشور برای صرفه‌جویی در بحث انرژی مدار دوگانه‌ای طراحی کرده‌ایم که در حالت عادی روی 250 وات کار می‌کند و در شب و زمان کاهش ترافیک روی 150 وات نورافشانی می‌کند؛ علاوه بر این پل و تونل از یک سیستم یکپارچه برخوردارند و در طول مسیر پل صدر از دیوارهای جاذب صورت استفاده می‌شود.

مهندس مجید داوری، مدیرعامل نشریه پیام ساختمان هم با اشاره به دستاوردهای مثبت شهرداری در انجام پروژه‌هاي شهري تهران گفت: به عقيده من با توجه به اينكه اتمام پروژه‌هاي شهري با چالش‌های زیادی همراه است، حتی اگر بزرگراه طبقاتی صدر حدود یک سال دیگر هم افتتاح شود، انقلابی در سرعت اجرای پروژه‌های شهری خواهد بود.

وی افزود: شهرداری تهران در طی 8 سال اخیر در اجرای کارهای عمرانی عملکرد بسیار قابل‌توجهی داشته است اما اعتقاددارم در موضوع تکریم ارباب‌رجوع نسبت به فعالیت‌های عمرانی موفقیت کمتری داشته است. بنده به‌شخصه دوست دارم نحوه مدیریت شهرداری در پروژه‌های عمرانی در مقیاس کلان‌تر ظهور کند. ما پروژه‌های بسیار کوچک‌تری سراغ داریم که تا زمان افتتاح و بهره‌برداری زمان بسیار زیادی طول کشیده است.

مدیرعامل نشريه پيام ساختمان در پايان گفت: واقعاً نصب روزشمار در پروژه‌های عمرانی حرکت جالبی است که نیازمند جسارت است.