مصرف آب تهران معادل دریاچه چیتگر

شمار نشریه : 163


مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: مصرف هر نفر تهرانی در روز حدود 240 لیتر است که در مقایسه با مصرف روزانه شهروندان دیگر کشورها 100 تا 140 لیتر بیشتر است.

محمد پرورش با بیان اینکه برای جمعیت حدود 14 میلیون و 500 هزار نفری استان تهران حدود یک میلیارد و 350 هزار مترمکعب آب تولید می‌شود گفت: مصرف آب استان تهران در این روزها حدود چهار میلیون و 200 هزار مترمکعب است که حدود سه میلیون و 200هزار متر مکعب آن در شهر تهران مصرف می‌شود و در واقع مردم استان تهران روزانه معادل ظرفیت دریاچه چیتگر آب مصرف می‌کنند. وی افزود: امسال تهران با 270 میلی‌متر بارندگی بدترین وضعیت را در کشور داشت، در حالی که در سال گذشته تهران 377 میلی‌متر بارندگی داشت و در واقع با کاهش 30 درصدی بارندگی مواجه بودیم.

تابستان امسال قطعی آب نخواهیم داشت

پرورش در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که در آبفای استان تهران شده‌است، تابستان امسال قطعی آب نخواهیم داشت، اما اگر بنا باشد سال آینده هم با خشک‌سالی مواجه باشیم و منابع آبی هم‌چنان محدودتر شوند، امکان دارد در سال آینده با مشکلاتی مواجه شویم.

وی در خصوص تجهیزات آب و فاضلاب شهر جدید پرند گفت: حدود 50 حلقه چاه در احمدآباد مستوفی حفر، 70 کیلومتر خط انتقال انجام و سه ایستگاه پمپاژ بزرگ و حدود 12مخزن ایجاد شده است و در هیچ جای پرند مشکل نداریم.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران در ارتباط با کیفیت آب تهران گفت: حدود 20 آزمایشگاه داریم که تمام شبکه‌ها روزانه رصد می‌شود؛ ‌همچنین از نظر برابرسازی کیفی، آب جنوب و شمال تهران را یکپارچه کرده‌ایم، البته به غیر از یک نقطه در منطقه یافت‌آباد که متعلق به آب‌رسانی خصوصی است که از دستگاه قضایی پیگیری کردیم که این آب‌رسانی را به آبفای استان تهران تحویل دهند.

رئیس هیئت مدیره آبفای استان تهران همچنین تصریح کرد: آب تهران نه از نظر میکروبی و نه شیمیایی مشکلی ندارد. این وضعیت را به صورت موقت پایدار نگه داشته‌ایم تا زمانی که سد ماملو به بهره‌برداری برسد که در این صورت آب جنوب تهران از بزرگراه آزادگان به پایین را از آنجا تامین خواهیم کرد.