هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

همسایه خورشید شوید


مجید کیان پور*

طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) به وسعت 366 هکتار در مرکز مشهد مقدس ، پایتخت معنوی جهان اسلام و شیعه واقع شده و ضریح شریف و منور حضرت ثامن‌الحجج (ع) همچون نگینی در مرکز این طرح واقع قرارگرفته است. این شهر به یمن پر برکت بارگاه منور امام رضا (ع) به عنوان دومین کلان‌شهر مذهبی جهان سالیانه میزبان 25 میلیون زائر داخلی و خارجی از اقصي نقاط جهان است که سال به سال بر شیفتگان زیارت آن حضرت افزوده می‌شود، به طوری که پیش‌بینی می‌شود تا سال 1404 این جمعیت به 40 میلیون زائر برسد .

علاوه بر جاذبه‌های معنوي، مشهد از جایگاه اجتماعي و اقتصادی ویژه‌ای برخوردار است که باعث شکوفایی رشد این شهر در همه ابعاد شده است .بر اين اساس ضرورت نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و در راستای عملی کردن منویات مقام معظم رهبری که فرمودند: هر اقدامی که به منظور آسایش زوار و میهمانان آستان قدس رضوی انجام گیرد، به جا و موجب ثواب و اجر الهی برای اقدام کننده است، شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن و شهرداری منطقه ثامن به صورت مدیریت واحد، مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) شدند و سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر را تشکیل می‌دهند.

این سازمان مصمم است با هدف برنامه‌ریزی شهری برای تأمین نیازهای زائران و مجاوران و ایجاد یک مجموعه متمایز شهری در اطراف حرم مطهر با طراحی نوین همراه با حفظ هویت شهری و آثار بافت تاریخی، این طرح را با مشارکت مردم و جلب و جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به انجام برساند .

بر اساس طرح تفصیلی مشهد و با عنایت به وجود فقط چهار خیابان اصلی، وضع موجود که حجم بالای بار ترافیکی و زائر را به حرم مطهر انتقال می‌داد چهار خیابان عریض دیگر احداث و یک خیابان 50 متری حلقوی به نام شارستان رضوی 8 خیابان را با فاصله مناسبی به حرم مطهر متصل خواهد کرد .

در حاشیه این خیابان‌ها تقریباً به تعداد 360 پروژه عظیم طراحی و در حال اجراست که می‌توانند حجم بالای نیاز اسکان و خدمات به متقاضیان را فراهم آورد . ضمن اينكه به لحاظ فضای سبز با ایجاد پارک‌ها ، ره باغ‌ها و دیوارهای سبز، سرانه منطقه بیش از 10 درصد افزایش خواهد داشت .

بازگشایی بلوار امیرالمؤمنین (ع) به طول 900 متر و نیز بخشی از شارستان رضوی از خیابان طبرسی تا نواب صفوی و نیز بازگشایی خیابان شعاعی چهارباغ ، ایجاد تأسیسات شهری همچون تونل انرژی در سطح زیرین کلیه خیابان‌ها با قطر 3 متر به منظور انتقال تأسیسات خدماتی آب ، برق و تلفن به طول 13 کیلومتر برای اولین بار در ایران، احداث تقاطع‌های غیر همسطح ، پارکینگ های طبقاتی و ایجاد فضاهای شهري زیرسطحی تا چهار طبقه در سطح یک منطقه ، اجرای طرح مسکن ثامن با هدف مشارکت عموم مردم ، ایجاد زائرسراهای ارزان‌قیمت با هدف اسکان زائران در دهك پایین جامعه و دیگر طرح‌ها با هدف افزایش خدمات‌رسانی ویژه به شیفتگان آن حضرت با حمایت‌های روزافزون دولت جمهوری اسلامی، مجلس شورای اسلامی با تصويب قانون حمایت از این طرح در حال اجرا می‌باشد.

این طرح طبق برآورد انجام‌شده نیاز به 12 هزار میلیارد تومان سرمایه دارد که از ابتدای طرح تا کنون با پیشرفت 52 درصدی و با هزینه ای بالغ بر تقریباً 7 هزار میلیارد تومان در حال اجرا می‌باشد . ایجاد خیابان‌های عریض و دسترسی آسان و نیز ایجاد زیرساخت‌های نوین ، نزدیکی به حرم مطهر، حجم بالاي جمعيت ، عمده شرایط مناسب جهت سرمایه‌گذاری در این محدوده می‌باشد. مدیریت اجرایی این طرح آمادگی دارد به منظور تسریع در اتمام پروژه نسبت به جلب مشارکت عمومی اقدام نماید و شرایط همسایگی خورشید عالم‌تاب را براي همگان فراهم آورد.